Він народився у мальовничому селі Лавриків, що на Жовківщині, але доля привела його у Червоноград. Тут навчався у школі-інтернаті, потім працював на шахті №1 «Великомостівська», видаючи нагора «чорне золото», тут пролягли його життєві дороги.
Перша любов, поюнацькому романтичне сприйняття світу (романтиком він залишився і тепер), важкість і водночас доблесть шахтарської праці зробили його поетом.
Мова – про Ігоря Даха, який є автором понад двадцяти поетичнопрозових збірок, більше половини з яких – для дітей і про дітей. З 2005 року він є членом Української асоціації письменників, а з 2008 – Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини». Також Ігор Дах – один із засновників Червоноградського літературномистецького об’єднання «Третій горизонт», яке очолював впродовж 20082010 років, засновник і видавець газети «Літературний Червоноград». У 2010 році започаткував літературний конкурс імені Володимира Дроцика. Обраний головою ради конкурсу.
Нещодавно Ігор Дах прийшов до читача з новою збіркою – «Крізь роки: поезія, проза, пісні, світлини» (Львів: Ініціатива, 2012. – 90 с.). До неї увійшли твори, написані впродовж останніх років, а також пісні, створені на його слова відомим композитором з міста Кіцмань Чернівецької області, заслуженим працівником культури України Кузьмою Смалем.
Отчий поріг, мати, рідний край, почуття любові, ліричні етюди, шахтарське братерство – провідні мотиви поезії Ігоря Даха.
Глибинним постає в автора осмислення прожитого і пережитого:
Крізь роки, роки простяглась
У далину моя дорога,
Як борозна чола вляглась
Обвітрена і босонога.
Я спотикавсь не раз на ній,
Із курявою біг, як вітер.
З собою часто йшов на бій,
Шукав, чи хтось би сльози витер.
Було порізному в житті…
На долю я не нарікаю.
Якби вернулись роки ті,
Я їх на інші не зміняю. (с. 61).
У кожній збірці Ігор Дах не оминає шахтарської теми. Тільки шахтар міг написати такі рядки:
Виносить кліть з глибин віків
Під синє небо України
З нічної зміни шахтарів,
Братів із дружньої родини.
Вони напружено ідуть,
І сонце лагідне їм в очі.
Життя з них кожен знає суть,
Виходячи з обіймів ночі. (с. 66).
Читач також знайде у збірці прозові твори – «Соснова гілка» і «Нерозгадана доля». Тут Ігор Дах постає цікавим новелістом.
Певен, що ця книга принесе задоволення шанувальникам літератури.
Видання ілюстроване фотографіями з архіву автора, на яких зображені його рідня, друзі, побратими, колеги з «літературного цеху» і репродукціями витинанок народної майстрині Марії Деленко.
Тарас ЛЕХМАН, викладач кафедри гуманітарних дисциплін Львівського інституту МАУП.