Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Торік у Львові створили рекордну кількість книг шрифтом Брайля

Львів продовжує створювати нові інклюзивні культурні продукти. Так, за минулий рік попри повномасштабну війну вдалось надрукувати понад 20 видань для незрячих загальним накладом близько 5 тисяч книжок. Книги шрифтом Брайля безкоштовно передали у бібліотеки та школи-інтернати по всій Україні, а також адресно незрячим дітям. Про це розповіла Оксана Потимко, керівниця Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій НУ «Львівська політехніка».

«Попри повномасштабну війну торік ми поставили книжковий рекорд – близько 5000 книг за рік проти 1000-1500 книг за минулі роки. Доля нам всміхнулася, і в грудні 2022 року ми виграли перший і єдиний проєкт у 2022 році від фонду Abilis Foundation, Фінляндія. Бюджет проєкту – 181 000 грн, за ці кошти ми повинні надрукувати і озвучити три дуже гарні книжки про Різдво.

Перша – «Біле Різдво». Це твори класиків світової літератури, видання у двох томах шрифтом Брайля. Аудіо робив Ярослав Нудик, використавши масу спецефектів.

Друга – «Містерія Різдва», упорядниця Соломія Савка. В книзі 12 різдвяних рецептів, 12 чудових поезій Олександра Олеся, Грицька Чубая, Івана Малковича, Богдана Антонича та ін – їх озвучували актори львівських театрів. А ще 12 колядок, кожну з яких виконувала інша незряча дитина з усіх куточків України – від Новомосковська до Мукачева.

Третя книга – це «Різдвяні історії» Лусі Мот Монтгомері. Це видання у трьох томах шрифтом Брайля, аудіокнига зроблена в ролях – незрячі діти з різних міст України та відомі львівські актори і журналісти.

Тираж кожного видання – по 60 примірників. Кожна книга має розкішні кольорові тактильні малюнки, які можна «побачити» на дотик пальчиками. Їх нам робила Еля Босович з театру «Люди та ляльки». Малюнки сюжетні: цар Валтасар у пустелі з караваном верблюдів у призахідному сонці, різдвяна ніч над селом із Різдвяною зіркою, сцена з вертепу, де новонароджений Ісусик у яслах, а довкола ослик і баранчик, та ін. Малюнки розкішні!», – розповіла Оксана Потимко, керівниця Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій НУ «Львівська політехніка».

Цей проєкт від фонду Abilis Foundation виграв і реалізовує Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка людей з інвалідністю – УСІ», а допомагає Ресурсний центр НУ “Львівська політехніка” та чимало львівських акторів, музикантів, журналістів: Микола Береза, Леся Шкап’як, Роман Гавриш, Олександр Норчук, Леся Бонковська, Ярослав Нудик, Любов Сорокіна, Володимир Ніжаловський, Мар’яна Бовцайло та ін., а також незрячі та зрячі діти зі Львова, Дніпропетровської, Миколаївської, Закарпатської, Хмельницької, Рівненської, Вінницької та інших областей України: Дарія Швець, Ліза Москаленко, Софія Семйон, Іван Одейчук, Вероніка Перетяжко, Віра Семків та ін.

Перша з трьох книга «Біле Різдво» у двох томах вже готова, і напередодні Святвечора команда проєкту перешле увесь тираж 60 примірників (тобто 120 книг) незрячим дітям у різні регіони України – як до спеціальних шкіл, так і адресно безпосередньо незрячим діткам. Решта книг вже видрукувані та озвучені і зараз на останній стадії дооформлення.

«Усі три книги, обрані для друку та озвучення, – це вишукана література, яка несе глибокий зміст і містить прозу та поезію, яку мають знати в тому числі й незрячі діти, оскільки це неймовірно гарні твори та поезії українських і світових класиків.

Цей проєкт подарував усій команді чудесний передріздвяний настрій і очікувану зустріч з дивом. Він, ми певні, подарує масу емоцій незрячим дітям, що читатимуть та слухатимуть книги, створені для них львів’янами», – додала Оксана Потимко.

Контактна особа для ЗМІ – Оксана Потимко, керівниця Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій НУ «Львівська політехніка», тел. 0972440684, 0500245464.

Exit mobile version