Цьогорічна тема форуму: «Бібліотека вільних людей».
Сьогодні, 19 вересня, розпочався ХIII Львівський міжнародний бібліотечний форум. Бібліотечний форум – це місце зустрічі керівників та провідних фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, видавців, авторів, читачів, провайдерів інформаційних послуг, членів та партнерів ВГО «Українська бібліотечна асоціація». Захід, організований Українською бібліотечною асоціацією, цьогоріч проходитиме наживо упродовж чотирьох днів в Українському католицькому університеті та бібліотеках міста Львова.
У межах вітального слова виконувач обов’язків Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв розповів, що понад 200 бібліотек зруйнували російські загарбники внаслідок повномасштабного вторгнення.
«Вдвічі більше число бібліотечних приміщень отримали пошкодження внаслідок обстрілів та атак ворога. Програма деокупації книжкових полиць від російської літератури та поширення української мови у всіх сферах є одними з найбільш пріоритетних напрямків діяльності нашого міністерства. Залучення дорослих до читання української літератури є також одним зі наших пріоритетів. Сьогодні бібліотечна спільнота демонструє свою об’єднаність та бажання втілювати нові проєкти. Попри війну, втрати бібліотечних фондів та всі інші наявні виклики ваша спільнота залишається сильною та стійкою. Я вдячний вам за це, адже лише об’єднавшись разом нам вдасться вистояти та перемогти», – зазначив Ростислав Карандєєв.
Заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко під час виступу наголосив, що варто напрацювати обласну Концепцію розвитку бібліотек та бібліотечної справи.
«Мережа бібліотечних закладів Львівщини налічує понад 1100 бібліотек. Зараз більшість з них точно не такі які б вони мали б бути, не з вини їх працівників, але зараз ми поступово з громадами впроваджуємо практику регулярно виділяти кошти з обласного та місцевих бюджетів на розвиток і вдосконалення цих закладів. З ініціативи начальника Львівської ОВА Максима Козицького стартував конкурс «Модель сучасної бібліотеки», у межах якого ми відкриваємо у бібліотеках маленькі локальні простори, де вони вкрай необхідні, у бібліотеках, які найбільш відчутно потребують оновлень. Бібліотека має бути сучасним тим місцем, куди хочуть іти люди. Заклад має бути створений для комфортного проведення дозвілля. Там мають бути читачі, мають бути відвідувачі, мають бути відкритість, доступність, безбар’єрність, там мають думати про розвиток. Якщо це є – то це є сучасний бібліотечний простір», – резюмував Іван Собко.
У програмі Форуму: міжнародна науково-практична конференція з актуальних проблем розвитку бібліотечної справи «Вільні незламні люди майбутнього. Роль, місія бібліотеки», «Культурний тил в умовах війни», пленарне засідання «Бібліотека. Незламність заради майбутнього», секція «Дружні, сильні, єдині: слово зарубіжним партнерам», презентація виставки самвидаву 1988-1990 рр. із фонду стародруків та спеціальних колекцій Бібліотеки УКУ «Вільні люди: тоді і зараз», круглі столи «Бібліотеки як Хаби цифрової освіти», «Підтримка Дія», «Працюємо на Перемогу», зустрічі з ключовими спікерами та «зірковими» учасниками, дискусії з актуальних питань, обмін досвідом з українськими та іноземними колегами, майстер-класи з напрямів «на часі», змістовне дозвілля.
Довідково:
Львівський міжнародний бібліотечний форум започатковано у 2010 році ГО «Форум видавців» та УБА (Українською бібліотечною асоціацією), як бібліотечну платформу для обговорення актуальних питань розвитку бібліотечної справи в Україні. Кожного року Бібліотечний форум проходив у межах Книжкового форуму видавців у Львові. Цьогоріч вперше Українська бібліотечна асоціація проводить Львівський міжнародний бібліотечний форум як окремий захід у змішаному форматі.