У Сокальській філії Львівського музею історії релігії, музеї "Людина. Земля. Всесвіт" відкрилася виставка відомого сокальського майстра-гончара ХІХ ст. – Василя Шостопальця.
На ній відвідувачі мають змогу оглянути родовід В. Шостопальця, дзбан для вина; фрагменти печі кахляної (1871 р.), кахлі 1871 р. та 1877 р. та інші експонати.
Василь Шостопалець – гончар у четвертому поколінні. У сім’ї Шос-топальців окрім Василя (1836-1879) було ще семеро дітей. Вивчення багатьох документів та книг дало змогу ширше висвітлити життя Василя Шостопальця та його славного гон-чарського роду. Глиняні вироби виготовляли не лише батько Василя Матвій, а й дід Стефан, прадід Гіацинт. Гончарували й дядьки Василя -Олександр і Григорій. Шостопальці одружувалися переважно з пред-ставниками інших гончарських сімей, зокрема Уласевичів, Боярських, Піщаловських.
Велика збірка виробів Василя Шостопальця зберігається у фондах Львівського музею етнографії та художнього промислу та у Наці-ональному музеї у Львові.
Орнамент виробів В. Шостопальця можна поділити на три групи: квіти, птахи, розети. Для розпису кахель і посуду він користувався всього трьома кольорами: жовтим, коричневим та зеленим, але вмів так їх поєднати та скомпонувати мотив, що не відчувається жодної моно-тонності. Його посуд, кахлі ясні, теплих кольорів. Мотив дається крупним планом, немає перевантаження узором. Ця простота в трактовці орнаменту і є тою характерною головною рисою виробів Василя Шостопальця, яка справляє дуже приємне враження на глядача.
Творчу фантазію і тонкий при-родний гумор Василя Шостопальця видно з його фігурного посуду.
Цікаві його дзбанки, кахлі, які відрізняються прекрасними розписами птахів, квітів, а також однотонні кахлі пастельних тонів.
Тексти написів, зроблені майст-ром, свідчать про його спос-те-режливість і тонкий гумор. Так, наприклад, в музеї "Людина. Земля. Всесвіт" є фігурної форми дзбанок, який нагадує вельможу. На дзбан-•ку є написаний польською мовою гумо-ристичний вірш "Гімн вину".
Отож, запрошуємо сокальчан та гостей міста відвідати музей та оглянути виставку кераміки Василя Шостопальця. Виставка відкрита для відву-дування з 10 серпня до 5 вересня, з 10.00 год. до 17.00 год., крім п’ятниці та суботи. В неділю музей працює з 12.00 год. до 17.00 год.
Уляна ПИДЛЯК,
студентка факультету журналістики ЛНУ.
У музеї “Людина. Земля, Всесвіт”