Всеукраїнське об’єднання «Майдан» як рух, який себе задекларував, – це рух нової суспільної політики про нові підходи, європейські цінності. Це рух, який через організаційні структури, насамперед, через нових громадських лідерів, зможе адекватно формулювати та відстоювати інтереси громадянського суспільства.
В першу чергу мова йде про моральні цінності в політиці. В такий спосіб люди намагаються відмежуватися від політики, яка є аморальна, прагматична та цинічна. Мова йде не лише про владну верхівку, є певні застереження й щодо політики опозиційних сил. Не політична доцільність, а результативність і ефективність мають стати в основі всіх діянь.
Формування ВО «Майдан» є позитивним явищем. Фактично, зараз формується структура загальнонаціональна, яка ставить собі за мету повалення нинішнього авторитарного режиму і творення нових суспільних відносин на основі ідеалів морального авторитету і європейських цінностей.
Про це чітко підсумовано в фабулі Програмного маніфесту Майдану:
«Ми – за реальні та ефективні перетворення в країні, які мають відбуватися на основі європейських цінностей та стандартів. Ми прагнемо змінити не політиків біля керма держави, а всю нинішню систему влади, яка наскрізь прогнила через тотальну корупцію, відсутність поваги до громадянина та його прав.
Ми свідомі, що шлях досягнення запропонованих змін буде тривалим та непростим. Але лише він веде нас до створення нової країни з новими правилами гри, дотримуватися яких під тиском Майдану і під його контролем будуть всі: від звичайних громадян до президентів та представників великого бізнесу.
Лише такий шлях, який ми маємо пройти разом, гарантує успіх Україні та втілення в життя ідей Майдану».
Це шлях перезавантаження країни. Проте, на скільки це перезавантаження відбудеться, залежить від того, на скільки «Майдану» вдасться ввести до політичної еліти свіжого подиху нового покоління і загартованого духу. І справа тут зовсім не у віці, а в способі мислення та життєвих принципах і поглядах, а головне – в ідеях щодо зміни країни.
Мені імпонують думки і висловлювання Ярослава Тимчишина, оприлюднені на сайті «Галінфо» www.galinfo.com.ua 31 грудня 2013 р. під назвою «2013. Українське суспільство – перехід з аматорів в професіонали», які пропоную вибірково з доповненнями.
Учасниками ВО «Майдан» стають люди різних поколінь, які не залякані моральним терором радянської та пострадянської доби становлення країни, яких не стримує розчарування безрезультатністю помаранчевої революції, які чітко знають чого хочуть і вважають, що мають право на реалізацію своїх ініціатив і бажань.
Це Громадяни…! Громадяни-патріоти, професійні, багаті духовно і морально. Впевнені в своїх правах, обізнані в своїх обов’язках, виважені в діях. Кожен з них розуміє, що він – лиш крапля в океані, але без нього цей океан зміліє. Це громадяни зі своїм життєвим кредо, принципові, безстрашні, діяльні. Їх активна життєва позиція є рушійним джерелом Всеукраїнського об'єднання «Майдан».
Це вони обеззброюють і владу, і опозицію, змінивши старі популістські заклики на конкретні вимоги, переймаючи та довершуючи відпрацьовані способи мирного протесту невичерпною фантазією та енергією. Сприяє цьому інформаційний простір соціальних мереж, який широко застосовується.
Це вони лякають владу організованістю, стійкістю та свідомістю. Вони не бояться ні політики беркутівського кийка, ні цинічного прокурорського судилища – чим дужче їх розганяють і переслідують, то більше їх виходить на вулиці. Влада забула, що найнебезпечнішим супротивником є той, кому вже нема чого втрачати.
Як і що маємо творити? Який досвід можемо використати?
Відповіді на ці запитання частково дає Володимир Піпаш, кандидат історичних наук, в своїй статті «Майдан має стати народним фронтом», з якою можна ознайомитись на сайті «Українська правда» www.pravda.com.ua від 4 січня 2014 р. Хочу акцентувати увагу для активістів-патріотів, які сьогодні беруться і готові реалізовувати проект ВО «Майдан», що дійсно маємо унікальний шанс і велику відповідальність.
Якщо програмні засади Майдану будуть реалізовані, ми станемо учасниками і свідками переродження населення в громадянське суспільство України. Суспільство, яке дуже чітко дасть зрозуміти урядникам та політикам: «Ви всього лиш менеджери держави, складовою якої є ми. Це ми наймаємо вас на роботу. Якщо нам не подобається, як ви керуєте – ми вас звільнятимемо. А, відповідно, обиратимемо нових лідерів, яким будемо довіряти».
Володимир ЧУБ,
заступник голови Сокальської районної ради.