З призначенням нового керівника МКП «Сокальводоканал», між цим підприємством та ДП «Датський текстиль» виникли розбіжності щодо оплати за понаднормові забруднення. Перше висловлює свої претензії, аргументуючи їх наявністю лабораторних аналізів, актами відбору та іншими документами, друге – відстоює свої інтереси, як законного виконавця зобов’язань. Проте, коли підприємство та комунальна служба між собою не знаходять порозуміння – це мимоволі зачіпає інтереси всієї громади. Перемовини, на жаль, зайшли у глухий кут. Що ж насправді стало каменем спотикання і як бути далі? Як знайти компроміс та вирішити проблему, щоб не ущемити інтересів ні сокальської громади, ні інвестора, який забезпечує роботою 600 працівників, спробували 17 квітня на ДП «Датський текстиль» – за «круглим столом» – депутати Львівської обласної та Сокальської міської рад. У заході взяли участь голова райдержадміністрації Наталія Карташова, директор ДП «Датський текстиль» Йорген Седерхолм, представники районних ЗМІ та інші.
Щоб не бути голослівними, для учасників «круглого столу» попередньо провели екскурсію по підприємству. Запрошені зауважили, що серед них нема міського голови Богдана Зарічного та директора МКП «Сокальводоканал», на що почули відповідь, що їх зумисне не запросили, щоб депутати без тиску з тієї чи іншої сторони могли самі розібратися у ситуації, а підприємство мало змогу безперешкодно розтлумачити свою точку зору.
Учасники «круглого столу» оглянули виробничі цехи, каналізаційно-насосну станцію, котельню. Заступник директора Ігор Тріска розповів, що ДП «Датський текстиль» працює у Сокалі вже понад десять років. Йому у «спадщину» дісталися очисні споруди колишньої Сокальської панчішної фабрики, на території якої воно й функціонує. У той час насосна станція фабрики подавала свої стоки на очисні споруди «Водоканалу». Коли спорудили новий житловий масив, мабуть, щоб не будувати ще одну насосну станцію, його каналізацію під’єднали до старої. Тож, крім стічних стоків від підприємства, туди впадають і води від житлового масиву вулиць Чайковського, Шевченка та цегельні. Саме це і є основним контраргументом, який висуває ДП «Датський текстиль», оскільки відокремити стоки підприємства неможливо. Крім того, протягом десяти років підприємство безкоштовно надає послуги місту, виконуючи роботу «Водоканалу»: доставляє стічні стоки на локальні очисні споруди. А МКП «Водоканал» бере за це плату від населення.
На думку працівників підприємства, щоб зняти всі питання, треба зробити відвід міської каналізації.
Депутати Тетяна Бугай, Богдан Цинкаленко, Володимир Огінський, Юрій Чабан, Любов Кравцова, Святослав Полянчук задавали запитання та просили пояснити, чому виникла конфліктна ситуація.
Заступник директора Ігор Тріска пояснив, у чому, на його думку, полягають гострі протиріччя між ДП «Датський текстиль» та МКП «Водоканал»: нинішній керівник виставляє рахунки за понаднормове забруднення на підставі аналізу виключно виробничих стоків, які є найбільш забрудненими. При цьому до уваги не беруться господарсько-побутові стоки та норматив природних втрат, натомість плата за понаднормове забруднення до них застосовується. Крім цього, місцеві ліміти забруднення є, за деякими параметрами, жорсткішими від загальнодержавних.
За останні роки підприємство здійснило модернізацію очисних споруд, вдосконалило виробничі процеси, що дозволило суттєво покращити якісні характеристики стічних вод. Відтак хлориди, іони амонію, фосфати, завислі речовини, загальні солі наближуються до допустимих норм. Крім цього, підприємство добровільно сплачує за стічну каналізацію за одним із найвищих в Україні тарифів. Суперечка точиться довкола понаднормових скидів.
– Ми задумалися, як правильно визначити понаднормове забруднення підприємства, – сказав технічний директор Мирон Королишин. – І почали робити аналізи всіх стоків, які потрапляють до нашої каналізації від інших споживачів. Довелося залучити й спеціалістів відповідних служб з області, які зафіксували перевищення норм забруднення стічних вод, що надходять зза меж території підприємства. Незважаючи на це, при виявленні забруднення МКП «Сокальводоканал» чомусь всю вину перекладає на ДП «Датський текстиль». Підтвердженням цього є приклад з нафтопродуктами, які потрапляли в каналізацію підприємства з цегельного заводу.
Вирішити цю проблему можна було б за допомогою будівництва контрольного колодязя для ДП «Датський текстиль», про що ми неодноразово повідомляли у листах МКП «Водоканал». Однак, щоб його облаштувати, необхідно відвести скиди сторонніх споживачів від каналізації підприємства. Для цього потрібні чималі кошти, яких у бюджеті міста нема. Вирішення цього питання викорінило б усі можливі конфлікти в стосунках між ДП «Датський текстиль» і МКП «Сокальводоканал».
Переговори щодо цих суперечливих питань тягнуться уже близько двох років, проте ні до чого, окрім суду, не дійшли. Один суд «Сокальводоканал» вже програв, наразі подана наступна заява і провадження триває. На жаль, цей спір поки що не вдалося вирішити й у правовому руслі.
Ігор Тріска дохідливо розповів, як на ДП «Датський текстиль» береться відбір проб води та здійснюється аналіз стічних вод. Він пояснив, що поточні аналізи роблять лабораторія районної СЕС, сертифікована Львівська лабораторія та екологічна служба області. Їхні результати є задокументовані, а також проводяться планові перевірки відповідними службами області.
Підприємство, щоб не було непорозумінь, готове встановити необхідні прилади обліку і контролю стоків. Це значно спростило б розрахунок. Хоча підприємство пропонувало платити фіксовану суму в розмірі 30-40 тисяч гривень, не залежно чи є перевищення, чи нема. Але МКП «Водоканал» вимагає платити виключно за результатами аналізів, які не є достовірними. «Через це й виникло це замкнене коло», – підкреслив Ігор Тріска.
А невдовзі директор ДП «Датський текстиль» Йорген Седерхолм, голова РДА Наталія Карташова, депутат обласної ради Ганна Костюк та депутати міської ради Любов Кравцова, Тетяна Бугай, Володимир Огінський, Анна Бельзецька, Богдан Цинкаленко, Юрій Чабан, Святослав Полянчук – обмінювалися думками за «круглим столом».
Його вів технічний директор Мирон Королишин, який, зокрема, сказав: «Навколо конфліктної ситуації між ДП «Датський текстиль» та МКП «Водоканал» щодо сплати за забрудненні стоки триває багато пересудів, де є багато неправдивої інформації. Тож наш директор, Йорген Седерхолм, вирішив звернутися з відкритим листом до депутатів та громади Сокаля, щоб довести свою позицію та відповісти на звинувачення, що пролунали на адресу нашого підприємства».
І зачитав цього листа. Ось його зміст:
«Протягом останнього часу зі сторони директора МКП «Сокальводоканал» п. Рибіцького Т. І. було оголошено багато негативної інформації про ДП «Датський текстиль». До останнього часу ми щиро сподівалися знайти компромісну позицію щодо усіх проблемних питань співпраці, але, на жаль, усі переговори завершилися нічим. Цим листом ми хочемо надати письмові відповіді на усі звинувачення, які пролунали на нашу адресу:
– На початку співпраці з МКП «Сокальводоканал», зважаючи на поганий фінансовий стан останнього, наша компанія добровільно запропонувала оплачувати послуги з очистки стічних вод за найвищими тарифами в Україні. Навіть станом на сьогодні, порівнюючи інформацію з інших регіонів, ми бачимо, що цей тариф і надалі залишається одним із найвищих.
– Наприкінці 2011 року ми ініціювали зустрічі з Рибіцьким, якого було призначено директором МКП «Сокальводоканал» і запропонували щомісяця додатково оплачувати 30 00040 000 грн. до моменту погодження усіх спірних питань. Від нашої пропозиції ВІДМОВИЛИСЯ, через що «Водоканал» станом на сьогодні недоотримав щонайменше 500 000 грн. доходу. Тим не менше, наша компанія здійснила попередню оплату в сумі 130000 грн., що дозволило уникнути зупинення водопостачання міста через відключення електроенергії. Крім цього, ми завжди оплачуємо рахунки достроково.
– Наша компанія здійснила реконструкцію каналізаційної насосної станції, що знаходиться на території підприємства, а саме: встановлено сучасні насоси, нову трубопровідну арматуру, щити автоматики, проведено ремонт будівлі тощо. Силами підприємства здійснюється постійне технічне обслуговування і ремонт обладнання, на що затрачаються чималі кошти.
Перекачування стічних вод для житлового сектора компанія здійснює БЕЗКОШТОВНО, а МКП «Сокальводоканал» нараховує щомісячну оплату жителям Сокаля за послуги, які фактично виконує ДП «Датський текстиль».
– Компанія приділяє максимальну увагу якості стічних вод. Ми внесли зміни у технологічні процеси, щоб зменшити використання хімікатів, встановили додаткові фільтри, удосконалили процес очистки стічних вод. Це допомогло нам суттєво покращити якість і відповідність існуючим нормам стічних вод. На сьогодні виробничі технології підприємства є близькими до тих, які використовуються при побутовому пранні білизни. Ми не збираємося зупинятися на досягнутому і будемо надалі працювати в напрямі вдосконалення виробництва.
– Спосіб розрахунку оплати за очистку понаднормово забруднених стічних вод некоректний, оскільки частина стічних вод підприємства – це вода, використана для санітарногігієнічних потреб. Крім того, згідно з нормами також не треба враховувати різницю у 8% між використаною водою і стоками.
– Місце відбору зразків не визначено і не погоджено. На сьогодні забір води здійснюється з накопичувального резервуару промислових стічних вод, куди потрапляють виключно виробничі стоки підприємства і не потрапляють побутові. Аналіз проб на лотку очисних споруд не відображає забруднення підприємства, оскільки стічні води змішані з каналізацією міста, характер забруднень в якій ніхто не контролює. Для правильного аналізу треба проводити окремо забір стічних вод виключно ДП «Датський текстиль" і облаштувати контрольний колодязь.
– Штраф у розмірі 4,5 млн. грн. за попередні періоди, про який інформує п. Рибіцький, розрахований незаконно на основі непідтвердженої інформації. Цей факт доведено у судовому засіданні. За результатами розгляду позовної заяви, ініціатором якої був МКП ВКГ «Сокальводоканал», в особі Рибіцького Т. І., винесено справедливе та обгрунтоване рішення на користь нашого підприємства. Відтак, штраф нараховано за результатами аналізів суміші усіх стічних вод, які перекачувалися, а не стоків підприємства.
– Причиною тимчасового відключення цегельного заводу від насосної станції була заборгованість у розмірі 20 000 грн. за 2002 рік, який нові власники відмовлялися погасити, а також наявність забруднень в стоках за воду. Ми дійшли до компромісу, і ДП «Датський текстиль» погодився списати 10000 грн. З метою уникнення спекуляцій наша компанія готова підписати зобов'язання НІКОЛИ не відключати житловий масив від каналізації.
– Нещодавно п. Рибіцький звинуватив компанію в розбавленні стічних вод з метою заниження показників забруднення. За результатами нашого звернення МКП «Сокальводоканал» здійснив перевірку щодо цього питання, за результатами перевірки не виявлено фактів, що підтверджують це звинувачення.
– Тариф за поглиблену очистку стічних вод був нещодавно несподівано збільшений на 60%, без будьяких попереджень і обговорень. Навіть наприкінці січня 2013 року під час зустрічі з п. Рибіцьким від нас було приховано інформацію про зміну тарифу з кінця грудня 2012 року. На жаль, в черговий раз з нами повелися не попартнерськи, тому, як ми можемо довіряти такому керівникові МКП «Сокальводоканал» в майбутньому?
Цим листом я маю намір оголосити моє щире бажання вирішити усі питання, які стоять на перешкоді нашій співпраці з МКП «Сокальводоканал». Якщо ми перевищуємо норми, ми готові платити за це, але відповідно до правил. Наша єдина вимога – справедливе ставлення і співпраця з чесними людьми, яким ми можемо довіряти.
Враховуючи величезний об'єм неправдивої, такої, що спотворює дійсність, інформації від п. Рибіцького, ми змушені почати захищати нашу ділову репутацію, застосовуючи активні дії, дозволені чинним законодавством, а саме ініціювати судові позови про захист ділової репутації кожного разу, коли буде доведена до відома неправдива інформація.
Додатково зазначаємо, що підприємство готове сплатити пайовий внесок для міста в межах правового поля та на законних підставах, при умові, що ці кошти будуть використані виключно для розвитку інфраструктури міста Сокаль.
З повагою – Йорген Седерхолм, директор ДП «Датський текстиль».
Цей лист доповнили технічний директор Мирон Королишин, заступник директора по господарській частині Ігор Тріска. Вони також відповіли на запитання депутатів та журналістів.
А далі свою точку зору висловила голова Сокальської РДА Наталія Карташова, яка, зокрема, сказала:
– Ми живемо у непростий час, і зараз є актуальним закриття шахт і скорочення робочих місць. Позиція обласної держадмінстрації і голови Віктора Шемчука, як Сокальської РДА – забезпечити сприятливе середовище, щоб до нас прийшов інвестор. ДП «Датський текстиль» працює на наших теренах уже десять років і є одним з кращих платників податків у районі. Інвестор відкритий для нас і йде на співпрацю. Він є меценатом багатьох благодійних акцій та заходів, які відбуваються у районі та місті, підтримує футбольну команду, і готовий працювати на розвиток інфраструктури району. Ситуація є неприйнятною для обох сторін.
Тож треба якнайшвидше розрубати гордіїв вузол і знайти компромісне рішення.
Ганна Костюк, депутат обласної ради:
– Я, як керівник громадської організації, яка займається підтримкою малого та середнього бізнесу в регіоні, спілкуюся чи не щодня з підприємцями і можу сказати, що проблеми різного характеру чи то пов’язані із земельними відносинами, користуванням приміщеннями, чи з податками – виникають час від часу у багатьох. Добре, коли органи місцевого самоврядування, де розташоване підприємство, стараються, щоб воно працювало і бізнес розвивався, підставляють не ногу, а плече. Дбають, щоб на підприємстві працювали місцеві жителі, бо завдяки кожному новоствореному місцю праці сплачуються податки, поповнюються місцеві бюджети. І це важливо.
Зустріч, на мою думку, об’єднала депутатів різних фракцій, які прийшли, побачити наскільки відкрито працює підприємство. ДП «Датський текстиль» дбає і про довіз людей до місця праці, і про комфортне перебування під час роботи, і безкоштовні обіди. Також не секрет, що крім бізнесової діяльності, підприємство є соціальновідповідальним, впроваджує соціальні проекти, надає фінансову допомогу на лікування, допомагає дітям сиротам. Сьогодні маємо подумати, як вийти із цієї ситуації. Закриття підприємства – неприйнятне і несе для міста та району негативні наслідки: це вивільнення людей, недоотримання коштів до бюджету та позбавлення позитивного іміджу регіону.
Завжди легше щось знищити, ніж започаткувати нове. І нині від кожного депутата залежить чи буде працювати ДП «Датський текстиль» у комфортних умовах. Бо тон, який задають підприємству, зовсім неприйнятний. Інвестори успішно працюють і в інших районах. Проблеми в них також є, але їх вирішують. І ми не можемо стояти осторонь, бо йдеться про місто та його перспективу розвитку. Тому важливо, щоб кожен із депутатів не тільки висловлював критичні зауваження одній чи другій сторонам, а й допоміг у вирішенні проблеми.
Слушну пропозицію висловив депутат міської ради Володимир Огінський, запропонувавши дати шанс міському голові, керівникам МКП «Водоканалу» та ДП «Датський текстиль» спробувати домовитись. Якщо ж вони не знайдуть компромісу, то створити робочу групу, щоб детально вивчити питання. Адже громада зацікавлена у створенні нових робочих місць та у належній праці комунального підприємства.
Після розмови за «круглим столом» все здавалося простим та зрозумілим. Проте, чому вже два роки ці підприємства не можуть між собою порозумітися та дійти згоди? Шкода, що на «круглий стіл» не запросили другу сторону, щоб вислухати і їхню позицію та дізнатися: чому у керівництва МКП «Сокальводоканал» і міської ради таке упереджене, як вважає ДП «Датський текстиль», ставлення до інвестора. Сподіваємося, що вони ще раз спробують обговорити суперечливі моменти у справі та підуть один одному на зустріч. Конфліктна ситуація між МКП «Водоканал» і ДП «Датський текстиль» не вигідна нікому, бо її заручником є громада. Хочеться вірити, що здоровий глузд таки візьме гору.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.