Бузок – один з найкрасивіших квітучих чагарників. Пелюстки бузку мають багату забарвлення від білого до синьо-фіолетового відтінку. Чудовий аромат квітів дарує радість і натхнення. Свіжі гілочки бузку можна зустріти в квартирі в якості додаткового декору. Бузок не тільки зростає на міських вулицях, але також вона представляє інтерес для садівників.
Бузок Примроз – це чагарник голландської селекції. Він був виведений і занесений до реєстру вченими в 1949 році. Гарний жовтий відтінок вигідно виділяє чагарник на тлі інших рослин навесні. Примроз це єдиний представник жовтої бузку. Колір у неї дуже ніжний, є і ванільні квітки. Самі суцвіття кучеряві, повітряні, зібрані у великі кисті. Цей сорт цвіте досить довго, близько трьох тижнів. Для бузку великий термін. Примроз не боїться морозів, добре зимує в усіх кліматичних зонах. Але сортова бузок схильна до хвороб, вона потребує захисту і ретельного догляду.
Потрібно пам’ятати, що різні види і сорти бузку схильні до впливу хвороб і комах-шкідників.
Які ж зустрічаються найпоширеніші проблеми з вирощуванням бузку?
Дрібні шкідники не зможуть нанести чагарнику великої шкоди. Чи не впораються з бузком і шкідливі мікроорганізми. Садівникам слід побоюватися наступних неприємностей:
- Борошниста роса.
- Фітофтороз.
- Бактеріальна гниль.
- Почковий кліщ.
- Лишайники.
Детальніше про хвороби та шкідників:
- Борошниста роса з’являється через грибкового забруднення бузку. Грибок легко і швидко вражає бузок. Для нього характерний сіро-білий наліт. Якщо хворобу не лікувати, то наліт стає щільним і змінює колір на бурий відтінок. Для бузку борошниста роса дуже небезпечна, особливо в жаркий літню спеку. Перш ніж лікувати рослина, уражені ділянки потрібно не тільки зрізати, а й спалити!
- Фітофтороз вражає нирки бузку. Це небезпечна грибкова хвороба. Масштаби величезні, схожі на епідемію. Зазвичай, фітофтороз на бузок заносить вітер з картопляних грядок. Разом з поривами переносяться мільйони отруйних спор грибка. Відбувається, як правило, влітку і на початку осені. Епідемія прогресує при дощовій погоді. Завдяки дощу суперечки йдуть в грунт, де вражають коріння чагарника. Ознаки хвороби легко помітити. На бузку з’являються плями схожі на цвіль бурого або сіро-бурого кольору. Пагони починають в’янути. Листя загнивають і гинуть.
- Бактеріальна гниль з’являється на рослині раптово. Поширюється на пагони, листя, квіти і нирки бузку. Найбільше гниль помітна на листках. Вони зазвичай світлішають або жовтіють. Стебла стають чорними, водянистими і ламкими біля основи. З’являються мокрі плями. Причини виникнення гнилі можуть бути різні, в залежності від ситуації. Якщо це не інфекція, то загрози виникають через забрудненої грунту поблизу складів, після обробки і зберігання небезпечних відходів. Важливим фактором може бути і зорана поруч земля. Але найчастіше джерелом хвороби бактеріальної гнилі є заражені насіння.
- Найнебезпечніші шкідники для бузку – це кліщі. Комахи перечікують зиму всередині нирок, а навесні переповзають в листя. Потім в молоді бруньки. Протягом літа від кліщів складно позбутися, так як зграя дає кілька поколінь. Молоді пагони рослини укорочені, нирки здуваються і скупчуються на пагонах.
Рослинні паразити лишайники сигналізують про ослаблений рослині. Бузок в цьому випадку вимагає особливого догляду. Самі лишайники шкоди не приносять, але вони затримують вологу, допомагаючи грибків і шкідників активніше розмножуватися.