Росію, як і решта світу, накрила епідемія гепатиту С – небезпечної вірусної інфекції, що вражає печінку (а також інші органи і системи на пізніх стадіях захворювання). Вакцини проти HCV вченим поки не вдається створити, а ризик зараження високий. За останнє десятиліття кількість хворих зросла майже до 5 млн чоловік, хоча реальні цифри, на думку медиків, набагато вище. Щорічно табір пацієнтів з ВГС поповнює до 50 тис. Чоловік.
Обнадіює тільки той факт, що гепатит С сьогодні визнаний виліковної інфекцією. Таке стало можливим завдяки застосуванню противірусних препаратів прямої дії (ПППД): Даклатасвір, софосбувір, Велпатасвір, Ледіпасвір. Вони, на відміну від класичних інтерферонову схем, діють прицільно – блокують специфічний вірусний фермент, необхідний патогену для розмноження.
Таке лікування гепатиту С супроводжується одужанням хворого в 98% випадків і добре переноситься. Тепер досить щодня пити по одній таблетці (якщо засіб комбіноване) протягом 12-24 тижнів, щоб досягти стійкої вірусологічної відповіді (УВО). А завдяки представленим на фармацевтичному ринку ліцензованим дженерика лікування може бути більш доступним.
Чи є вірус на бритві
Ефективна терапія обнадіює, проте припинити поширення інфекції допоможе, крім іншого, загальна поінформованість людей про найбільш поширених шляхів передачі. Також цьому сприяє дотримання правил індивідуальної гігієни.
Обов’язковою складовою профілактики вірусу гепатиту С є використання тільки власної зубної щітки, манікюрного приладдя і бритви. На цих предметах залишаються частки крові навіть при уявній візуальної чистоті. Під час гоління пошкоджується верхній шар шкіри, а разом з ним і мікроскопічні кровоносні судини.
Якщо врахувати, що HCV зберігає життєздатність у зовнішньому середовищі при кімнатній температурі протягом 2-3 днів, то використання чужої бритви становить ризик інфікування. Імовірність передачі інфекції саме через цей предмет особистої гігієни особливо підвищена через збільшення популярності барбершопов. Одним з головних атрибутів так званого «королівського гоління» бороди в таких салонах виступає небезпечна бритва.
Навіть володіючи повною мірою мистецтвом гоління за допомогою широкого леза, співробітнику барбершопа не вдасться повністю виключити ймовірність пошкодження дрібних кровоносних судин на обличчі. До того ж, на хвилі популярності, в гонитві за прибутком власники деяких салонів можуть ігнорувати обов’язкові санітарні норми. З цієї причини рекомендується відмовитися від проведення будь-яких косметологічних процедур, в т.ч. від гоління бороди за допомогою небезпечного леза, в неперевірених, сумнівних салонах.
Основні шляхи передачі ВГС
Вірус гепатиту С передається тільки через кров. Для зараження достатньо однієї краплі інфікованої крові і невеликий садна або рани на тілі, слизової. Виходячи з цього, варто згадати і інші, досить поширені способи зараження:
Ін’єкційна наркоманія.
Застосування нестерильних інструментів в медичних установах, особливо в стоматологічних кабінетах.
Незахищений статевий акт при наявності великої кількості партнерів. Також ризикують пари з нетрадиційною сексуальною орієнтацією.
Від матері дитині під час пологів. Безпосередньо внутрішньоутробне інфікування відбувається дуже рідко, зазвичай при коінфекції, високим вірусним навантаженням у жінки і патологіях розвитку плаценти.
Отже, використання чужої бритви і відвідування сумнівних салонів неприпустимо. Оскільки специфічної профілактики не існує, важливо не нехтувати правилами індивідуальної гігієни.