Найчастіше огірки вражають грибкові захворювання. Тому в кожного городника в садовій аптечці мають бути протигрибкові препарати – фунгіциди.
Огірки в період плодоношення дозрівають швидко, урожай доводиться збирати майже щодня. Тому для боротьби з хворобами огірків краще використовувати не хімічні, а біологічні препарати, детальніше читайте тут https://agrodream.com.ua/hvoroby-ogirkiv-yak-z-nymy-borotysya-foto.html
Найпоширеніші хвороби огірків і методи боротьби з ними:
Біла гниль (склеротиніоз)
Однією з поширених хвороб огірків вважається біла гниль (біла цвіль). Вона, як правило, з’являється в умовах сильної вологості, поганого провітрювання і нестачі світла. Часто зустрічається у тепличних овочів або у відкритому ґрунті при загущенні посадок.
Біла гниль (склеротиніоз) вражає квітки, стебла, плоди рослин. Характерною ознакою захворювання вважається біле опушення (вата) на вегетативних і генеративних частинах огірків.
На початковому етапі хвороби починає гнити квітка, а потім вона покривається пушком. Також склеротиніоз може початися з місць зрізу листя.
При появі ознак білої гнилі уражені частини рослин необхідно видалити, а місце зрізу обробити фунгіцидом.
Несправжня борошниста роса (переноспороз)
Хвороба може вражати рослини в будь-якому віці. З’являється при впливі несприятливих факторів середовища: різких стрибків температури, холодних дощів.
Ознаки – жовтий мозаїчний малюнок на листках огірків. Як правило, хвороба починається з нижнього ярусу ліани. Згодом листя набуває бурого кольору, засихає і розсипається.
Рослина при переноспорозі може загинути протягом 10 днів після появи перших ознак хвороби. Листя необхідно відразу зрізати, щойно з’явилися плями. В іншому разі гриби почнуть спороносити, і хвороба поширюватиметься й далі.
За несправжньої борошнистої роси рекомендується припинити полив огірків і обприскати їх розчином з 10 л води, 200 г господарського мила і 20 г мідного купоросу.
Коренева гниль
Кореневу гниль огірків можна розпізнати за в’янучим листям рослин, яке з часом всихає.
Багато городників, як правило, пов’язують такий стан рослин з нестачею вологи або ураженням коренів шкідниками. Насправді за кореневих гнилей коренева система стає нездатною повністю забезпечити рослин необхідними речовинами, що призводить до в’янення листя.
У надії поліпшити стан огірків городники нерідко намагаються поливати рослини частіше, але зволоження ґрунту тільки погіршує ситуацію.
На початкових етапах хвороби, якщо на нижній частині стебла є зачатки корінців, стебло можна засипати ґрунтом на 5-7 см. Після цієї процедури у рослини з’являється нове здорове коріння.
Для профілактики такого захворювання рекомендується мульчувати ґрунт під ліанами. А землю перед посадкою обов’язково обробляти фунгіцидами.
Сіра гниль (ботритис)
Хвороба характерна для багатьох культур. Яскравий прояв захворювання можна зустріти на плодах полуниці, які під час плодоношення покриваються густим сірим пушком.
Захворювання огірків найчастіше зустрічається в теплицях, де вологість повітря може перевищувати 60%. Така хвороба вражає стебла, на яких з’являються світло-бурі плями. Плоди вкриваються сірим пушком. На листках з’являються безформні плями, вкриті сірим нальотом.
Уражені частини швидко загнивають, тому їх необхідно відразу ж видалити. Проти сірої гнилі методом обприскування можна отримати, якщо фунгіцид застосовувати разом із гуматом калію.
Мідянка огірка (антрокноз)
На листках рослини з’являються “вдавлені” жовті, а потім коричневі плями. Нерідко в таких місцях листя розривається. На стеблах з’являються витягнуті коричневі плями.
На плодах антрокноз можна впізнати за заглибленнями на шкірці, заповненою рожевим слизом.
Хвороба зустрічається на рослинах, які утримуються в умовах високої вологості – понад 90%. Спори гриба можуть жити в ґрунті до 4 років.
Хлороз
Хлорозом називають світло-зелені, іноді мозаїчні плями на листках рослин. Він не пов’язаний з ураженням рослини грибами або бактеріями. Хлороз виникає за нестачі певних елементів живлення, що призводить до порушення процесу фотосинтезу. Як правило, огіркам бракує азоту і заліза.
Найчастіше хлороз виникає через недотримання сівозміни. Також він може з’явитися за несприятливих погодних умов, коли рослини не можуть засвоювати навіть речовини, присутні в ґрунті. Або при рідкісних поливах.
Нерідко хлороз спостерігається у “перегодованих” огірків, коли не дотримується співвідношення елементів живлення, і та чи інша речовина вноситься в надмірно великих кількостях.
Рекомендації лікування рослин
Для лікування рослин у ґрунт рекомендується вносити азотні добрива: сечовину, курячий послід тощо.
1 Біле опушення на огірках свідчить про зараження рослини білою гниллю.
2. За несправжньої борошнистої роси на листках огірків з’являється світлий мозаїчний малюнок.
3. При кореневих гнилях листя починає в’янути в денний час. Щоб вилікувати рослини можна постаратися виростити в огірків нові здорові корінці.
4. Сіру гниль на рослинах можна розпізнати за сірим опушенням уражених частин.
5. Найяскравіша ознака мідянки огірка – розриви в місцях плям на листках.
6. Якщо листя огірків зблідло, то це найчастіше свідчить про нестачу в ґрунті азоту і заліза.
На агропорталі AGRODREAM ви знайдете корисну інформацію про лікування та вирощування різноманітних рослин.