Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Червонограда

Почесне місце глечика в застілля

Історія цього посуду починалася у давнину. Глечики тоді робили з глини з суто практичними міркуваннями. Такі найдавніші керамічні судини служили зберігання молочних продуктів, запасів води для вмивання. Але й тоді фахівці прагнули прикрасити свої вироби рельєфними чи нанесеними фарбами візерунками.

У третє тисячоліття із глибини століть

Черепки стародавньої кераміки часто дивують археологів. На території України перший глечик у Києві знайшли на розкопках у селі Ромашки. Він був покритий яскравим орнаментом із дивних символів та геометричних фігур. Пізніше було виявлено ще багато такого глиняного посуду. Вчені, розглянувши візерунки, були вражені тим, що глеки служили далеким предкам слов’ян своєрідними календарями з позначенням свят та інших важливих подій.

Ще оригінальнішим було використання цієї форми глиняних судин для поліпшення акустики храмів. Розмішані підлогу куполами, вони поглинали луну та попереджали резонанс звукових хвиль. Крім того, працювали як підсилювачі гучності. Сучасні глеки виявляють свою багатофункціональність тільки на столі, поєднуючи естетичні та практичні функції.

Форма та зміст

У них подають різноманітні безалкогольні напої – молочні та фруктові, прохолодні та поду. Їх характерно:

Об’єм цього посуду сервіровки варіюється від 1 до 2,5 л. Форма може бути витягнутою циліндричною, округлою, що звужується конусом догори. Глечики в магазині Villagrazia можуть набувати майже скульптурного вигляду, імітувати фігури риб, тварин і нагадувати твори мистецтва. Матеріали виготовлення також досить різноманітні. Кожен з них має свої плюси:

Сучасні глеки також роблять із нержавіючої сталі, якісного пластику. Такі моделі можуть мати вбудовані охолодні елементи або ефект термоса, що зберігає напої холодними до 4 годин. На просунутих технологічно глечиках для зберігання молока може бути навіть дисплей, що інформує про свіжість продукту.

Exit mobile version