З початку 2015 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з внесеними змінами.
Цей Закон гарантує працюючим громадянам соціальний захист у разі нещасного випадку на виробництві, професійного захворювання, тимчасової втрати працездатності через хворобу, та в зв’язку з вагітністю та пологами.
Нова редакція Закону охоплює функції раніше діючих Фондів соціального страхування тимчасової втрати працездатності та соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Суттєвою особливістю в цьому Законі є порядок нарахування одноразової виплати у разі стійкої втрати працездатності, встановленої МСЕК, та одноразової допомоги у разі смерті потерпілого, зокрема:
– при втраті професійної працездатності сума виплати визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності на підставі виписки з акту огляду МСЕК, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату;
– у випадку смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується одноразова допомога сім’ї у розмірі 100 прожиткових мінімумів та одноразова допомога кожному утриманцеві у сумі 20ти прожиткових мінімумів;
– якщо раніше максимальний розмір одноразової виплати становив 82824 грн., то тепер при 50-відсотковій втраті працездатності та прожитковому мінімуму 1218 грн. одноразова виплата становить 10353 грн.;
– якщо раніше розмір одноразової допомоги сім’ї потерпілого був не менше 5-річної заробітної плати та одномісячний заробіток на кожного утриманця і сума могла досягати до 400 тис. грн., то по новому закону ця сума фіксована і в даний час становить 121800 грн. сім’ї потерпілого та 24360 грн. кожному утриманцеві.
Порядок нарахування щомісячних страхових виплат не змінився і встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров’я.
Відділення Фонду в м. Червоноград у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, в тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації інваліда.
Для якнайшвидшого відновлення здоров’я потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві Фонд м. Червоноград склав чотиристоронній договір за участю:
– замовникa в особі начальника відділення Фонду м. Червоноград,
– постачальникa в особі директора ТзОВ «Галичполімед»,
– виконавця в особі головного лікаря Червоноградської ЦМЛ,
– роботодавця в особі генерального директора ДП «Львіввугілля» з метою спільних дій Сторін по відшкодуванню витрат на лікування.
Договором передбачено забезпечення всіма необхідними лікарськими засобами потерпілого за весь період лікування без його втручання, тобто лікуючий лікар оформляє перелік (вимогу) медикаментів на травмованого працівника, на підставі якого аптека видає ці ліки, а Фонд на підставі реєстру переліків (вимог чи накладних) відшкодовує витрати.
Але, якщо роботодавець відмовився укласти чотиристоронній договір, як це відбулося з ПАТ «Шахта «Надія», тоді травмований працівник чи його родичі за свої кошти закуповують в аптеці виписані лікарем медикаменти. Чеки аптеки на придбання цих медикаментів пред’являють у Фонд і тоді Фонд відшкодовує потерпілому витрати на лікування. Такий шлях лікування створює травмованому працівнику значні фінансові труднощі, завдає клопоту його рідним і відтерміновує його повне одужання.
В першому півріччі 2015 року на підприємствах м. Червоноград і Сокальського району сталося 60 нещасних випадків на виробництві. Найбільший травматизм спостерігається на шахтах «Відродження» (6 н/в), «Степова» (10 н/в), «Червоноградська» (8н/в), «Львівська вугільна компанія» (8 н/в), «Великомостівська» (7 н/в). За цей же період розслідувано 190 випадків професійних захворювань. Найбільше випадків професійних захворювань було на шахтах «Відродження» (30), «Зарічна» (29), «Червоноградська» (26). Якщо статистика травматизму за півріччя порівняно з минулим роком не змінилася, то професійних захворювань за 6 місяців 2015 року сталося на 144 випадки, або на 43% менше.
Такий спад профзахворюваності можна пояснити змінами до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині нарахування зменшеного майже в десять разів розміру одноразових виплат у разі втрати працездатності через нещасний випадок на виробництві та професійне захворювання.
Конституція України гарантує громадянам право на працю, на медичне забезпечення та на соціальний захист у випадку втрати здоров’я і працездатності через нещасний випадок на виробництві чи професійне захворювання.
Кожен працівник, який уклав трудовий договір про роботу з роботодавцем, підпадає під загальнообов’язкове державне соціальне страхування і є соціально захищеним.
Фонд соціального страхування акумулює страхові внески від роботодавців і здійснює страхові виплати потерпілому на виробництві у разі повної, часткової або тимчасової втрати його працездатності, а також виплачує матеріальну допомогу сім’ї потерпілого в разі втрати годувальника.
Відділенням виконавчої дирекції Фонду ССНВ та ПЗ в м. Червоноград проведені всі страхові виплати потерпілим, що перебувають на обліку, і заборгованості по виплатам на даний час немає.
Роман СТАШКЕВИЧ, начальник відділення ВД ФСНВ в м. Червоноград.