На Львівщині представили ініціативу «Зроблено в Україні» та каталог українських виробників техніки
Сьогодні, 20 вересня, у Львівській політехніці відбулась міжвідомча нарада щодо публічних закупівель транспорту і комунальної техніки для громад.
Серед учасників заходу начальник Львівської ОВА Максим Козицький, заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, народні депутати, представники бізнесу, Федерації роботодавців України.
«У Президента України, Міністерства економіки та загалом влади є бачення, що наша основна економічна політика сьогодні — це «Зроблено в Україні». Маємо розвивати власних виробників, тому ми зараз робимо поступово все, щоб їх підтримувати із різних сторін. На нашу думку, зокрема Львівщина може бути передовим регіоном в цьому питанні: як із точки зору логістики, так і релокації та розвитку індустріальних парків», — зазначив Андрій Телюпа.
Окрім питання публічних закупівель, громадам представили каталог українських виробників техніки. До нього увійшли 255 одиниць техніки, яку виробляють на 32 підприємствах з 14 областей України.
Зокрема, у каталозі представили громадський пасажирський транспорт (автобуси, тролейбуси, електробуси та трамваї), комунальну техніку, (прибиральні машини, сміттєвози, поливальні та дорожні машини, самоскиди, трали, машини для землерийних робіт), спеціальну техніку (автоцистерни, причепи та напівпричепи, пожежно-рятувальна техніка, підіймальне обладнання, машини швидкої допомоги, фургони та вантажівки), а також навісне обладнання (ковші, щітки дорожні, снігоприбиральні відвали, вила для піддонів, косарки, пилососи для листя, подрібнювачі деревини, секатори та викорчовувачі).
Каталог українських виробників — ініціатива, яку втілють Федерація роботодавців України спільно з Міністерством економіки України, Асоціацією міст України та Офісом народного депутата Дмитра Кисилевського в межах політики «Зроблено в Україні». Каталог покликаний надати замовникам інформацію про українських виробників техніки для громад і сприяти збільшенню попиту на товари, вироблені в Україні.
Начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький зауважив, що сприяння українським виробникам техніки — один з головних державних пріоритетів в умовах війни. Він підкреслив, що локалізація при публічних закупівлях є складовою національної стратегії «Зроблено в Україні», яку проголосив Президент Володимир Зеленський.
«Зараз громадам Львівщини бракує майже 150 одиниць спецмашин, таких як пожежні та «швидкі», і ще понад 200 автобусів – для перевезення людей між населеними пунктами. Закрити цю потребу на 100% і якісним транспортом можуть українські виробники колісної техніки. Від автобусів, трамваїв і до сміттєвозів, тралів та пожежно-рятувальної техніки – все можна придбати в Україні.
Купувати те, що виготовили в Україні, – це вже не про тренд. Купуючи в національного виробника, ви докладаєтесь, щоб українська економіка жила. А жива економіка – це можливість для працівників утримувати сімʼї, це ті ж донати на підсилення армії, це сплачені податки, які йдуть у державний бюджет та на стійкість наших громад.
Купуючи в українських компаній, ви маєте гарантію, що ті гроші, які ви заплатили, не перетворяться завтра на «шахед» чи ракету, аби прилетіти вбивати вас та вашу сімʼю, як це іноді буває з іноземними компаніями, які займають зараз неоднозначну позицію. Дуже прошу громади нашої області врахувати цю інформацію, коли будете планувати наступні публічні закупівлі», — зазначив очільник області.
Генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов під час презентації Каталогу виробників української техніки зауважив, що коли громади купують техніку українського виробництва, вони запускають великий ланцюг субпідрядників і створення десятків тисяч робочих місць по всій країні.
«Наприклад, кожен вироблений в Україні автобус дає роботу понад 200 підрядним підприємствам. Також варто відмітити, що наші заводи завжди готові виробляти техніку під конкретні потреби кожної громади. Під час війни велику роль відіграє доступність сервісного обслуговування техніки та спеціалістів», — підкреслив Руслан Іллічов.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан відзначив, що коли замовлення отримують українські виробники, громади отримують більше податків, ніж при закупівлях імпортної продукції.
«Закликаю міських голів та спеціалістів із публічних закупівель громад закуповувати техніку українського виробництва. Заводи, які випускають цю техніку, розташовані та сплачують податки у громадах. Промисловість – це завжди «білі зарплати», відповідно громади по всій країні отримують ПДФО», — пояснив Олександр Слобожан.
Автор законодавства про локалізацію, народний депутат України Дмитро Кисилевський зауважив, що попит на українську техніку з боку громад — один з елементів економічної незалежності України і її стійкості в умовах війни.
«Закон про локалізацію збільшив виробництво практично в усіх галузях, на які він поширюється. Але проникнення імпорту в публічні закупівлі досі залишається ганебно великим. Минулого року держава витратила на публічні закупівлі близько трильйона грн. З них близько 400 мільярдів — на імпорт. Через це бюджет втратив від 100 до 160 мільярдів гривень податків. Цих коштів сьогодні не вистачає ЗСУ. Управління публічними закупівлями в інтересах внутрішніх виробників є ознакою спроможності держави», — підкреслив Дмитро Кисилевський.
Ознайомитися з каталогом можна за покликанням.
Нагадаємо, у лютому 2024 року Президент України Володимир Зеленський оголосив про запуск нової економічної політики «Зроблено в Україні». Вона покликана сприяти розвитку внутрішнього виробництва, залученню інвестицій в реальний сектор економіки і збільшенню несировинного експорту.