Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

В Європу – через Угринів

26 червня урочисто відкрито міжнародний автомобільний пункт пропуску Угринів–Долгобичів, який польська сторона побудувала ще напередодні Євро2012, і він пропрацював тоді шість тижнів.

В урочистих заходах взяли участь воєвода Люблінського воєводства Войцех Вільк, голова Львівської обласної державної адміністрації Ірина Сех, голова Львівської обласної ради Петро Колодій, голова Сокальської районної державної адміністрації Олег Кожушко, голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, народний депутат України від Сокальського виборчого округу Степан Курпіль, керівництво Державної прикордонної і Державної митної служб України та Польщі, керівники установ та служб Сокальського району, депутати Сокальської районної ради.

А розпочалися урочистості з виконання Державних гімнів обох країн оркестром Прикордонної варти Республіки Польща з Варшави. Попри те, що пункт пропуску розташований на польській території, оркестр першим виконав гімн України. Після чого, вітальне слово взяли воєвода Люблінського воєводства Войцех Вільк та голова Львівської ОДА Ірина Сех.

Войцех Вільк, зокрема, згадав про події, які відбуваються на східних теренах нашої держави, та оголосив хвилину мовчання за українськими військовослужбовцями, які «загинули на сході України за Незалежність та Свободу своєї країни».

У вітальному слові голова ЛОДА Ірина Сех зазначила, що розбудова пунктів пропуску для Львівської області з її високими можливостями розвитку транзитного потенціалу була і залишається першочерговим завданням. За її словами, основою розбудови є необхідність розширення мережі невеликих переходів, відкриття яких дало б можливість зменшити навантаження, яке сьогодні припадає на існуючі контрольнопропускні пункти через державний кордон.

«Сподіваємось, що активна робота щодо розбудови українськопольського кордону матиме лише позитивну динаміку та дасть нові можливості у розвитку економічних, соціальних та культурних зв’язків між Україною та Польщею. Адже Польща сьогодні є найважливішим партнером України у процесі інтеграції до Європи, тому сьогодні, користуючись нагодою, ще раз висловлюю вдячність польському народу за підтримку, надану українцям під час Революції Гідності, особлива подяка за можливість лікування поранених у медичних закладах Республіки Польща», – наголосила Ірина Сех. Вона також зазначила, що українськопольські взаємини є стратегічними не лише для двох наших держав, але і для Європи загалом.

Священнослужителі (серед них був і декан Сокальського деканату УГКЦ о. Петро Звір) помолилися та освятили місце перетину кордону та окропили присутніх на відкритті пункту пропуску. Потім червону стрічку урочисто перерізали представники влади та прикордонної і митної служб Польщі та України.

Ірина Сех та Войцех Вільк залишили на пам’ять свої побажання у Книзі пам’ятних подій пункту пропуску «Угринів-Долгобичів».

Голова обласної ради Петро Колодій наголосив на важливості відкриття цього пункту пропуску для українськопольських відносин. «Сучасні Польща та Україна – дві сусідні самостійні держави, які мають 535 км спільного кордону і багатовікову спільну історію та колоритну культуру. Окрім того, Українська держава обрала курс на Європу і сьогодні впевнено рухається в цьому напрямку. Тому закономірно, що кількість пунктів пропуску через кордон щоразу збільшується», – зазначив очільник обласної ради. Він висловив упевненість, що підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом сприятиме переходу від партнерства і співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції: «Україна розташована в серці Європи і з давніхдавен була перехрестям транспортних і людських потоків Європи – з Півночі на Південь та зі Заходу на Схід. Тому, власне, пункти пропуску на українськопольському кордоні і сприятимуть зближенню України та Європейського співтовариства».

Проектна пропускна спроможність МАПП становить до чотирьох тисяч транспортних засобів та 12 тисяч осіб на добу. Особливість пункту пропуску полягає в тому, що українські та польські контролюючі органи здійснюватимуть у ньому спільний контроль. Для здійснення оформлення українським прикордонникам та митникам виділено робочі місця площею близько 560 квадратних метрів. Адміністративна будівля у пункті пропуску складається з чотирьох секцій: по одній для кожної служби обох сторін, які обладнані сучасною технікою. На другому поверсі розташовані кімнати для утримання порушників.

Начальник Західного регіонального управління ДПСУ генерал Ігор Андрусік зазначив, що наразі у відкритому пункті пропуску облаштовано та готові до використання 14 смуг руху (проект розрахований на 18 смуг), з яких по сім смуг на в’їзд та виїзд із України. Загалом, за його словами, для легкових автомобілів діятимуть по чотири смуги в кожному напрямку, для автобусів – по одній смузі, а для автівок до 3,5 тонн – по дві смуги. Він також повідомив, що у стані будівництва перебувають ще по дві смуги в кожному напрямку для вантажних автомобілів (TIR). За словами І. Андрусіка, одна зміна прикордонного наряду складатиметься приблизно з 14 осіб, залежно від завантаженості пункту пропуску.

Будували МАПП «Угринів – Долгобичів» за гроші Європейського Союзу. Проект обійшовся полякам у 125 мільйонів злотих.

Варто зазначити, що хоч пункт пропуску Угринів-Долгобичів є міжнародним і його можуть перетинати громадяни будьяких країн, однак здебільшого ним користуватимуться жителі Сокальського району та Червонограда, а також мешканці Волинської області. Це пов’язано з тим, що під’їзна дорога до кордону перебуває у вкрай поганому стані, особливо на ділянці Львів-Червоноград. Голова ЛОДА Ірина Сех зазначила, що кошти на ремонт під’їзної дороги закладені у проекті. «І як тільки вони надійдуть на Львівщину, то цю дорогу відремонтують. Зараз коштів на ремонт дороги немає», – сказала вона.

Водночас активістам з Червонограда та Сокальщини, які вийшли на символічний пікет до пункту пропуску, Ірина Сех пообіцяла дорогу зробити вже незабаром. Проте голова обласної ради Петро Колодій наголосив, що зараз залишається лише сподіватися, що ситуація в державі стабілізується і гроші будуть цього року, хоча це реально важко.

Автівки для проходження прикордонномитного контролю запустили о 14.00 годині. Першим перетнув кордон Ігор Новосад. Він вражений якістю обслуговування. Каже, що пройшов всю процедуру лише за чотири хвилини. Натомість, порадив владі звернути особливу увагу на дорогу, яка веде до Угринова, мовляв: це перш за все обличчя України.

Цю важливу історичну подію для Сокальщини прокоментували:

Ігод Дацюк, голова районної ради:

– Переконаний, що відкриття міжнародного пункту пропуску дасть значний поштовх у розвитку економіки і господарки Сокальського району. А це: покращення дорожньої і придорожньої інфраструктури, нові робочі місця, можливість ведення додаткового бізнесу, закордонні інвестиції, спільні українськопольські підприємства тощо. Разом з тим хочу подякувати людям, які були причетні до відкриття цього пункту пропуску, при, власне, зародженні цієї ідеї – а це війти гмін Долгобичева Юзеф Деменбецький та Станіслав Бархацький, голова Сокальської адміністрації Микола Пшевлоцький, голова Сокальської районної ради Ігор Войтович. Щодо дороги, то все залежить від економічного стану в нашій державі, тому ще два роки назад пропозиції щодо ремонту доріг нами були всі подані. На превеликий жаль, Служба автомобільних доріг України та Львівської області на ці дороги кошти не виділяла, хоча є власником цих доріг. Ми кілька разів на сесіях районної ради визнавали роботу незадовільною, вимагали, просили. Результатом цього є перекриття дороги, висока її аварійність. Сподіваємось, що тепер держава повернеться до нас лицем. Цього року пропозиції щодо ремонту автомобільних доріг місцевого значення Сокаль-Червоноград, Сокаль-Бояничі і автомобільної дороги державного значення Р15 «Жовква-Червоноград-Володимир-Волинський-Ковель» перебувають в опрацюванні, сподіваюся і переконаний, що ті дороги будуть відремонтовані, і можна буде нормально, по-людськи поїхати за кордон і відчути себе повноцінним громадянином.

Олег Кожушко, голова Сокальської райдержадміністрації:

– Незважаючи на фактично військовий стан в державі, на щоденні невеселі клопоти: то відправка продовольства, медикаментів, то пошуки ресурсу різного роду на наше військо, на прикордонну службу, Третій батальйон територіальної оборони Львівщини, на утримання якого від Сокальщини надійшло 45% коштів (на нараді в ЛОДА це відзначив перший заступник голови Йосиф Ситник), на тлі таких тяжких буднів – сьогоднішня подія дуже приємна. Все таки йдемо в Євросоюз, навіть ті люди, котрі стояли і написали про Р15 польською мовою, мені, здається, що це також позитивно. Люди розуміють, що тільки завдяки унії європейській може бути такий високий рівень життя.

Цей перехід найбільший у Східній Європі, а це дуже важливо для нашого району, і для Червонограда, і ближніх районів – Радехівського, Іваничівського. Це, думаю, пожвавить всі сфери життя, підніме життєвий рівень наших людей. З відкриттям пункту пропуску. Європа стала нам ближчою, – всього за 20 км. Тепер очікуватимемо відкриття чергового пункту пропуску в Белзі і будемо всі разом плідно над тим працювати.

Степан Курпіль, народний депутат України:

– Слава Богу, що перехід є, він, як відомо, збудований за кошти Європейського Союзу. Це, вважаю, великий подарунок для України, великі можливості для транскордонного співробітництва, це рушійна сила для бізнесу нашого регіону. Зараз дуже важливо, щоб цей перехід працював і працював повноцінно. Поки що працюватимуть дві лінії, оскільки ще немає належного потоку, а пропускні здатності його, мабуть, найбільші на Західному кордоні України. Збудовано у такий спосіб, що є можливість розширювати і розширювати. Щоб перехід був повноцінним, ми повинні докласти ще чимало зусиль, щоб до нього вела належна дорога. Знаємо про проблеми дороги Р15, зараз нашу ініціативу розглядає Кабінет Міністрів України щодо надання ділянці дороги від Жовкви до митного переходу міжнародного статусу, а ця частина веде через Червоноград, Сокаль і далі. Ми сподіваємося що цей статус дозволить по-іншому ставитися до цієї дороги, поіншому її фінансувати, тоді матимемо нормальну автомагістраль. Просто потрібно набратися трохи терпіння. Розумію, що в людей терпець вривається, тому що це не дорога, а якийсь танкодром, але ми повинні розуміти, що не все відразу. Сьогодні колосальні зусилля: фізичні, людські і фінансові спрямовані на схід України, мусимо там спочатку навести лад і встановити мир, бо без наведення порядку на сході держави, без припинення війни з Росією, ми не зможемо рухатися на Захід. Тобто весь час нас Росія тягнутиме, триматиме усіма способами, аби ми зав’язли в цьому болоті, в якому опинилися. Тому ми вибрали правильний курс, і з нього вже не звернемо ніколи. Є єдність політичних еліт, є колосальна підтримка суспільства у рухові до Євросоюзу. Сподіваюся, що років через десять, дай Боже, ми будемо повноцінними членами Європейського Союзу і, можливо, вже потреби в такому переході, як нині, не буде. Адже вільно проїжджатимемо і не буде тут кордону, а буде він тут тільки символічним. Будемо в системі Євросоюзу, в Шенгенській зоні і дуже хочеться, аби справді всі наші бажання здійснилися. Ще понад двадцять років тому ми не думали, що будуть такі переходи, що Україна буде незалежною державою, просто не уявляли собі, який то важкий шлях. Але тепер знаємо, що цей шлях можемо подолати, головне – впевнено йти по ньому…

Двері в Європу Сокальщині відчинено через Угринів. Уже назавжди.

Василь СОРОЧУК.

Фото автора.

Exit mobile version