На сьогоднішній день на загальнодержавному рівні проблемним залишається питання легалізації зайнятості громадян та заробітної плати та реалізація гарантій оплати праці найманих працівників.
Підприємства, установи, організації та фізичні особи – підприємці при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, що регулює оплату праці на території України. В іншому разі вони нестимуть відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
Недопустимою є норма отримання працівниками офіційної зарплати на рівні, або меншому за мінімальну, а решту зарплати – «у конверті». У підсумку працівник, погоджуючись на такі умови праці, втрачає значну частку страхового стажу та позбавляє себе належних соціальних гарантій вже тепер, скажімо, у випадку хвороби, чи у майбутньому, при призначенні розміру пенсії.
Водночас працедавці, використовуючи працю громадян без належного оформлення трудових відносин, чи практикуючи виплату частину заробітної плати нелегально, таким чином ухиляються від сплати податків. Кожен повинен усвідомити, що надходження в бюджет – це кошти для фінансування соціальної сфери, освіти, медицини, послугами якиx користується без виключення кожен.
Підприємства, які нараховують заробітну плату менше мінімального рівня, а також мають заборгованість із зарплати, перебувають під пильним контролем контролюючих органів. Працівники Сокальського відділення Червоноградської ОДПІ головного управління ДФС у Львівській області постійно проводять серед платників району роз’яснювальну роботу під час особистих зустрічей та у телефонному режимі. Також керівників суб’єктів господарювання, які нараховують середньомісячну заробітну плату найманим працівникам у розмірі нижче законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати, запрошують на щотижневі засідання робочої групи при Сокальській РДА.
Під час зустрічей з підприємцями району особлива увага акцентується на зниженні з початку поточного року на законодавчому рівні навантаження на заробітну плату, зокрема, зменшення ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до 22 відсотків, відповідно від працедавців очікується адекватна реакція у сторону збільшення розміру заробітної плати найманим працівникам.