Неподалік сіл Гута, Бояничі, Савчин розташований шламонакопичувач. Тут зберігаються відходи колишнього Сокальського заводу хімічного волокна ще з 1970 року. Досі озеро стояло, нікому до нього не було діла. Та нещодавно з’явилася фірма, яка хоче вивезти з нього хімічні речовини. Здавалося б, що в цьому поганого? Але мешканці навколишніх сіл побоюються, щоб воду з озера не спустили на їх городи, криниці, пасовища. Та й осіла на дні отрута потрапить у повітря, а люди будуть змушені нею дихати. Роботи розпочинали уже двічі, але стільки ж разів опільська та савчинська громади їм перешкоджали. Цього разу ситуація така ж. Люди обурені, тому знову вийшли на пікет, аби не допустити викачування цинку із шламонакопичувача.
Щоб ознайомитись із ситуацією, що склалася, і вирішити її законним шляхом, на озеро виїхали: Володимир Чуб – заступник голови районної ради, Ігор Махашілов – заступник голови райдержадміністрації, Ігор Мельник – головний санітарний лікар району, депутати районної ради Ярослав Гаврилів, Євген Матвіїв, Василь Панченко, депутати місцевих рад, працівники міліції.
Землевпорядник Савчинської сільської ради, депутат районної ради Василь Панченко пояснив: «Шламонакопичувач розташований за межами населеного пункту, тому сільська рада не вправі приймати будь-які рішення по цьому питанню. Ніяких погоджень на будь-які роботи на кар’єрі депутати сільської ради не давали. Земля, на якій знаходиться шламонакопичувач, є власністю територіальної громади, також є особа, яка викупила споруди шламонакопичувача. Протягом попередніх років в Савчинську сільську раду із заявами зверталися фірми, зареєстровані в Дніпропетровську – «Еко Пром Груп» та «Пром Інвест Капітал», щоб надати їм озеро і земельну ділянку в оренду. Вони хотіли викачувати цинк із шламонакопичувача. Депутати на сесії сільської ради двічі розглядали ці заяви і відмовляли у їх задоволенні. Тому можна зробити висновок, що усі роботи проводять самовільно, без дозвільних документів. А ще – дуже оперативно і таємно. Попередньо ми домовились, що це питання вивчимо, а працівники «Пром Інвест Капітал» за вихідні незаконно вирили канал. Сільська рада і громада неодноразово запрошували представників фірми, яка проводить роботи, на збори, аби узгодити всі питання, проте жодного разу вони не з’явилися. Тут є лише їхня техніка та охорона. За те, що вони самовільно, без дозволів, проводять роботи, земельний відділ на ТОВ «Пром Інвест Капітал» має право накласти адміністративний штраф».
Головний санітарний лікар району Ігор Мельник розповів, що аналіз води, грунту санітарноепідеміологічна служба Сокальщини не проводила, бо не має на це відповідного обладнання. Всі досліди зробила обласна СЕС, результати показали перевищення деяких допустимих норм, зокрема, є підвищений вміст цинку у воді, а це шкідливо для людей.
Заступник голови районної ради Володимир Чуб прояснив ситуацію, що склалася навколо шламонакопичувача: «В Сокальську районну раду надійшло повідомлення від громади сіл Бояничі, Гута, Савчин, про те, що розпочалися роботи на території шламонакопичувача колишнього Сокальського заводу хімічного волокна. Ми організували робочу групу і виїхали сюди, аби детальніше вивчити це питання. Зібралася багаточисельна громада, бо від представників ТОВ «Пром Інвест Капітал» була обіцянка, що не проводитимуть робіт, доки не буде погодження від районної влади. Але, попри обіцянку, за вихідні дні тут виконано чимало робіт. Наголошую: на сьогоднішній день жодних документів на їх проведення ні в районну раду, ні в райдержадміністрацію ТОВ «Пром Інвест Капітал» не надало. Техніка працює самовільно, незаконно, тобто є всі підстави для її арешту і опломбування. Поінформую про цю проблему в райдержадміністрацію і, думаю, найближчим часом вияснимо, хто, яким чином і на основі яких документів проводить роботи. Якщо представники фірми представлять дозвільні документи, ми їх детально вивчимо і в законному порядку це питання вирішимо».
Дільничний інспектор Сокальського РВ ГУМВС Іван Мельничук розповів, що на шламонакопичувач працівники міліції виїжджають не вперше, з ситуацією добре знайомі. Проте нічого не можуть вдіяти, бо техніка на час приїзду стоїть, не працює, тому немає законних підстав для її арешту.
Пізніше на зустріч до громади і представників влади приїхав Тарас Сафонов, старший по цьому об’єкту. Він поінформував, що офіс ТОВ «Пром Інвест Капітал» – у Дніпропетровську, та показав договір оренди, правда, непідписаний жодною зі сторін, також на ньому не було дати його укладання. Громада скандувала, що такий договір не має юридичної сили, але представник фірми запевнив, що всі оригінали знаходяться в головному офісі у Дніпропетровську, вони оформлені згідно з вимогами чинного законодавства.
У підсумку, всі дійшли до спільної думки: будь-які роботи не повинні проводити до того часу, поки не буде необхідних документів, гарантій та експертиз. Представник ТОВ «Пром Інвест Капітал» наголосив, що найближчим часом документи на виконання робіт представить в Сокальські районну раду та райдержадміністрацію.
Люди ще довго обурювалися, чому на їхній території проводяться небезпечні роботи, які ніхто не погоджував з громадою? Жителі сіл незадоволені, чому все роблять таємно, по вихідних і вночі? Люди наголосили, що це тільки попередження. Якщо фірма не припинить проведення робіт, то на пікет вийдуть усі мешканці сіл.
Ольга ДИЛИН.
Фото автора.