Закон про електронні гроші спрямований на захист інтересів споживачів ринку платіжних карток – Н.Синявська
Президент України Віктор Янукович підписав закон № 5284-VI, яким передбачається врегулювання випуску і використання електронних грошей. Закон вступив в дію 18 жовтня. Закон дозволяє Національному банку ведення реєстру платіжних систем і систем розрахунків в Україні, покладає на НБУ забезпечення регулювання випуску і використання електронних грошей.
Директор Генерального департаменту інформаційних технологій та платіжних систем Національного банку України Наталія Синявська роз’яснила зміст законодавчої новації, підкресливши, що з одного боку закон спрямований на підняття рівня конкуренції на ринку електронних платежів, а з іншого боку, сприятиме підвищенню ролі Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП).
«Емітентами електронних грошей будуть банки, за діяльністю яких здійснюватиме контроль НБУ. Цей закон дає змогу Національній системі масових електронних платежів брати таку саму участь, як і міжнародні платіжні системи, на ринку платіжних карток України. Він не обмежує права тієї чи іншої системи, не дає пільг тій чи іншій системі. Але він дає змогу національній системі дійсно стати національною, дійсно дати Україні таку національну платіжну систему, яка надасть змогу громадянам відчувати, що вони захищені і мають в кишені картку, що являється національною і захищає їх інтереси. І, крім того, вона надає звичайні послуги, які надаються картками міжнародних платіжних систем. Я сподіваюсь, що ми зможемо зробити Національну систему масових платежів загальнодоступною, загальновживаною» – підкреслила Н.Синявська.
На її думку, однією з причин прийняття відповідного закону була необхідність більш серйозного захисту прав споживачів ринку платіжних карток.
«В Законі ще є дуже багато норм, які направлені на захист прав споживачів. Це стосується, по-перше, повідомлення клієнта про здійснену операцію, по-друге, це стосується можливості зміни тарифів. Обов’язково повинен бути час на прийняття такого рішення, і автоматично, в односторонньому порядку змінювати тарифи банк не зможе. Норми, направлені за захист прав споживачів, приведуть до збільшення використання платіжних карток, збільшення безготівкових розрахунків на нашому ринку, і як наслідок – до розвитку держави. Всі гроші, які лежать у нас на рахунках, приймають участь у підтримці розвитку реальної економіки, дають змогу кредитувати підприємства, і таким чином нарощувати ВВП нашої держави» – заявила Директор Генерального департаменту інформаційних технологій та платіжних систем НБУ Наталія Синявська.