ВСЕ ЗАЛЕЖИТЬ •ВІД НАШОЇ СВІДОМОСТІ
На останньому засіданні координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції СНІД, яке вела її голова, заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова, розглянули п’ять питань. Про проведення інформаційнопросвітницької роботи щодо профілактики цього важкого захворювання розповіли методист відділу освіти Євген Боднар, заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ Марія Кріль, начальник відділу соціальної роботи РЦСССДМ Ганна Швед, головний спеціаліст відділу культури та спорту Наталія Якубишин, начальник служби у справах дітей Галина Федаш та ін.
Євген Боднар, зокрема, підкреслив, що пріоритетом для відділу освіти є збереження здоров’я дітей. В зв’язку з цим необхідно донести до них інформацію, щоб вони знали, що таке ВІЛінфекціяСНІД, як вона передається, навчити вести здоровий спосіб життя. Для цього в школах читають лекції, проводять бесіди, зустрічі, різноманітні конкурси, випускають стіннівки тощо. Марія Кріль наголосила, що в цій роботі беруть участь і медики: з лекціями в школах, профтехучилищах виступають нарколог, інфекціоніст, дерматовенеролог. Вона також акцентувала увагу присутніх на тому, що обстеження на ВІЛінфекцію повинно пройти п’ять відсотків населення і тут є проблема, бо воно добровільне.
Обстежуються ж в основному донори та вагітні жінки, всіх інших осіб, особливо з групи ризику а це в першу чергу гомосексуалісти, наркомани ніхто не може заставити це зробити. Пані Марія також підкреслила, що для обстеження є одноразові шприци, спеціальні пробірки, а для лікування необхідні препарати.
У Сокальській поліклініці вже чотири роки діє кабінет "Довіра". Якщо раніше тільки лікарінфекціоніст проводив роботу по виявленню, лікуванню ВІЛінфікованих, то тепер цим займаються й інші спеціалісти дерматовенеролог, акушеригінекологи. Нині на обліку стоїть 16 ВІЛінфікованих, але поруч з нами Червоноград, Соснівка, де таких хворих значно більше, привозять ці хвороби і заробітчани зза кордону. І це проблема. Ще одне: хворі звертаються до лікарів лише в тому випадку, коли їм потрібна довідка, скажімо, про громадянство. Інфекціоніст Ярослав Ворона навів такий приклад: після прочитаних лекцій в учбових закладах обстежитися прийшли лише четверо дівчат. В той час як за кордоном такі обстеження проходять, наприклад, перед тим як взяти шлюб. І ще одну історію він розповів. Молода сокальчанка, залишивши маленьку доньку, поїхала гуляти в Крим. І тільки завдяки тому, що потрапила в аварію і була травмована, з’ясувалось, що вона ВІЛінфікована.
Доліковуватися приїхала в Сокаль. Знаючи поведінку внучки, її бабуся просила в начальника міліції ізолювати молоду жінку щоб не заразила інших. Але їй в цьому відмовили нема такого закону. Про це мають пам"ятати ті, хто легко вступає в сексуальні контакти з незнайомими. В першу чергу необхідно змінювати людську свідомість. Прагнемо жити як в Європі, а там люди дбають про своє здоров"я, гомосексуалісти, повії обстежуються в першу чергу. В нас же ніби і нема таких.
Завідуюча епідвідділом райсанепідстанції Оксана Сливінська охарактеризувала стан захворюваності на Львівщині, назвавши таку цифру: на обліку нині стоїть 792 ВІЛінфікованих. Вона також ще раз нагадала, що потрібно бути уважним в перукарнях, салонах краси, впевнитись, що інструменти, якими роблять манікюр, педикюр, пірсінг, продезинфіковані та простерилізовані.
Начальник відділу соціальної роботи РЦСССДМ Ганна Швед розповіла про презентацію нового етапу проекту "Посилення координації та розробка політики з питань ВІЛ-СНІДу та туберкульозу".
Валентина БЛУДОВА.