Нещодавно на нараді в Сокальській РДА розглянули та внесли зміни в Стратегію розвитку Сокальщини до 2015 р., яка була прийнята та затверджена ще у 2007 році. Вже минуло п'ять років, тому зміни потрібно внести. Це питання також було ініційоване депутатами на сесії Сокальської районної ради.
Начальник управління економіки Наталія Лагода зазначила, що 27 грудня 2007 року, на виконання розпорядження Львівської облдержадміністрації, депутати Сокальської районної ради затвердили Стратегію розвитку Сокальщини до 2015 року. Створена робоча група, яка складалася зі спеціалістів різних галузей, депутатів, – вони і писали цей документ. Чинна Стратегія включає в себе такі розділи: "Населення", "Промисловість", "Сільське господарство", "Розвиток підприємництва", "Зайнятість і ринок праці", "Торгівля і послуги", "Будівництво", "Транспорт і зв'язок", "Соціальний захист населення", "Освіта", "Охорона здоров'я", "Культура", "Екологія та охорона природи" і "Міжнародна співпраця".
Свою думку висловила голова райдержадміністрації Наталія Карташова, яка зауважила, що ми живемо по двох важливих документах – це "Програма соціально-економічного розвитку Сокальщини" та "Стратегія розвитку Сокальщини до 2015 року". Але чимало пунктів з останнього є нереалізованими, тому назріло питання внести у нього зміни.
Насамперед, одним із найважливіших питань для району є відкриття митного переходу Угринів-Долгобичів, яке заплановане на ІІ півріччя 2014 року, хоча спочатку йшла мова про 2013-й. Н. Карташова повідомила: "Я зустрічалася щодо цього питання з головою Львівської ОДА Віктором Шемчуком і навела йому чимало аргументів для пришвидшення відкриття переходу. Дороги до пункту пропуску побудували, польська сторона звела будівлю. Причину відкриття 2014 року аргументують тим, що Євросоюз не вчасно провів тендер. Я наполягала на тому, що відкрити пункт пропуску мусимо у 2013 році. Це дасть змогу залучати інвесторів у наш район, зможемо створити нові робочі місця, буде більше наповнення бюджету. Голова ОДА спілкувався з послом Польщі в Україні і наголосив йому на важливості відкриття митного переходу в цьому році. Також Віктор Шемчук направить відповідне звернення в Адміністрацію Президента та Кабінет Міністрів України. Сокальська райдержадміністрація звернулася до народного депутата України Степана Курпіля, який працює в комітеті з питань євроінтеграції, він також клопотатиме про пришвидшення вирішення цього питання. В Стратегії має бути зазначено важливість відкриття митного переходу Угринів-Долгобичів у 2013 році для Сокальщини".
Наступне питання – створення на території Сокальського району території пріоритетного розвитку. Для цього має бути прийнятий закон або постанова Кабінету Міністрів України. Сокальська райдержадміністрація спільно з районною радою клопотатимуть про надання Сокальському району статусу території пріоритетного розвитку.
Далі присутні говорили про роботу шахт. Нині йдеться про закриття деяких шахт, а це, відповідно, скорочення робочих місць. Цьогорічна весняна повінь завдала найбільших збитків у Добрячині, а це певною мірою через просідання земної поверхні, внаслідок виробничої діяльності шахти №1 "Червоноградська". Головою правління ВАТ "Інститут гірничо-хімічної промисловості", академіком Іваном Зозулею було розроблено комплексний Проект екологічної реабілітації Сокальського району. Потрібно написати клопотання, аби Сокальщині виділили кошти для проведення експертизи, а згодом і на реалізацію цього Проекту. Тому за підсумками наради буде звернення в облдержадміністрацію щодо включення Сокальщини в Програму екологічної реабілітації.
Для того, щоб Сокальський район розвивався, маємо приваблювати інвесторів. Тому управління економіки спільно з головним архітектором району Мирославою Баралус зібрали інформацію по кожній сільській раді, де і яке є незавершене будівництво, щоб знати, які інвестиційно привабливі об'єкти є в районі. На об'єкти незавершеного будівництва, земельні ділянки потрібно шукати інвесторів, це дасть змогу створити нові робочі місця і будуть додаткові надходження в бюджет.
Сокальський район – один із найбільших у Львівській області, значну частину території займають ліси, це понад 35 тисяч гектарів. Фактично в лісах на території району господарюють всі, тільки не громада. Є чотири суб'єкти господарювання, до яких належать ліси Сокальщини, це – Жовківське, Рава-Руське, Радехівське лісництва та ДП "Галсільліс". З клопотанням про створення у Сокальському районі лісового господарства голова РДА звернулася в облдержадміністрацію, в управління лісового господарства у Львівській області, заручившись підтримкою щодо цього питання. Але важливо буде отримати всі необхідні погодження у Міністерстві аграрної політики та промисловості. Тому, якщо буде позитивна відповідь з управління лісового господарства, райдержадміністрація спільно з районною радою клопотатимуть у Міністра аграрної політики та промисловості Миколи Присяжнюка про створення лісового господарства у Сокальському районі.
Далі свої думки стосовно внесення змін до Стратегії розвитку Сокальщини висловили голова районної ради Ігор Дацюк, його заступник Володимир Чуб, депутати районної ради Петро Пилипчук та Олег Кожушко, начальник відділу з питань освіти, сім'ї та молоді Роман Монастирський, головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед, директор ДП "Галсільліс" Микола Дем'янович, головний архітектор району Мирослава Баралус, в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігії Мирослава Михайлюк, директор з економіки та фінансів ДП "Львіввугілля" Олександр Горовий. Присутні вирішили внести ще зміни, які передбачають будівництво об'їзних доріг сіл Заболоття та Нісмичі.
Ольга ДИЛИН,
Фото автора.