6 травня у пресцентрі редакції газети "Голос з-над Бугу" відбулася перша пресконференція. З журналістами місцевих ЗМІ зустрілися голова районої ради Микола ПАСЬКО та виконавчий директор Асоціації місцевих рад Сокальщини Віктор ПРИТУЛКО. Предметом розмови стали перемога району в обласному конкурсі мікропроектів. Голова районної ради М. Пасько наголосив, що у районному бюджеті закладено 3300 тисяч гривень на співфінансування мікропроектів. Плюс при формуванні бюджету на 2016 рік у галузі освіти було закладено 808 тисяч гривень на капітальне будівництво. Ці кошти освітяни району зможуть скерувати на співфінансування власних мікропроектів.
Район подав 129 проектів по всіх галузях (попереду був лише Яворівський район) і отримав найбільшу кількість перемог. Це означає, що проекти написані більш якісно, і на них була закладена більша сума співфінансування з місцевих бюджетів, що було передумовою конкурсу мікропроектів. Відтак у галузі освіти переміг 31 проект, дошкільні навчальні заклади 18, народні доми 13, ФАП і амбулаторії 7, вуличне освітлення 8, інші пріоритети 6. Голова районної ради відзначив, що цього року активно включилися до написання проектів працівники культури і охорони здоров'я. Раніше вони не брали участі у грантових програмах.
На думку М. Паська, перш ніж фінансувати мікропроекти, потрібно визначити коефіцієнт ефективності залучення коштів до району, який є основним критерієм для визначення співфінансування з району. В обласній програмі фінансування мікропроектів зазначено, що пріоритети надаватимуться тим мікропроектам, які залучили більше позабюджетних коштів. Це кошти громади та спонсорів. Найкращий коефіцієнт залучення коштів співфінансування в розділах "дитячі дошкільні заклади" і "вуличне освітлення". Це залучення з обласного бюджету понад 40 відсотків коштів та понад 20% з сільських бюджетів. Дещо нижчий показник у галузі освіти 37 відсотків з обласного бюджету і 5,5% це кошти громади і менше одного відсотка кошти, залучені від спонсорів.
Далі очільник районної ради проаналізував фінансову вартість проектів, зокрема у розрізі співфінансування з обласного, районного та місцевого бюджетів. Найбільше коштів з обласного бюджету буде залучено на реалізацію проектів народних домів, вуличне освітлення. А з районного на реалізацію мікропроектів в освітній галузі. Загальна сума співфінансування всіх мікропроектів, які отримали перемогу в обласному конкурсі, з районного бюджету складає 6964 тисячі гривень, з обласного 6497 тисяч гривень.
Виконавчий директор Асоціації місцевих рад Віктор Притулко розповів про конкурс, який у цьому році проходив максимально прозоро. Над оцінюванням працювало 18 незалежно обраних експертів. Кожен проект оцінювало два експерти, ставився середній бал, опісля остаточний, за яким і визначали переможця. Активно попрацював у цьому плані відділ з питань реалізації проектів місцевого розвитку міжнародної технічної допомоги та зовнішньоекономічних зв'язків Львівської обласної ради, який очолює Іван Собко. Цей відділ організовував весь процес роботи: прийом заявок, їх реєстрацію, і зведення результатів в єдине. Крім того активно працювала і конкурсна комісія, зокрема, керівництво обласної ради. Багато зусиль доклала для забезпечення прозорості в проведенні конкурсу й перший заступник голови обласної ради Парасковія Дворянин.
В. Притулко повідомив, що з 129 поданих проектів перемогло 83, що складає дві третіх від загальної кількості. І це тішить. Для порівняння: Яворівський район подав 170 проектів, з них відібрали лише 61. "Що стосується підходу написання проектів у місцевих органах самоврядування, ми намагалися дотримуватися принципу, який оголосила обласна рада: залучати максимально коштів ззовні. Обмежували ради, щоб вони менше споживали бюджетних коштів і більше націлювалися на кошти громади, спонсорів. І це нам вдалося. Свідченням цього є результат. 52 проекти стосуються саме місцевих рад і місцевих ініціатив", сказав В. Притулко. Він подякував усім, хто брав участь у написанні проектів. Кілька рад це робили самостійно, інші скористалися допомогою Асоціації місцевих рад району. І наголосив, що основна робота і основний рушій того прогресу це бажання місцевих рад. Змінилося сприйняття місцевими керівниками форми правління, які побачили як можна урядувати і як варто це робити, як можна залучати зовнішні кошти для покращення благоустрою на своїй території. Тут варто подякувати місцевим очільникам, місцевим урядовцям, які активно влилися в цей процес. Перемога в конкурсі мікропроектів перемога всієї територіальної громади, здобуток тих ініціаторів та голів місцевого самоврядування, які писали проекти. Завдяки мікропроектам громади зможуть реалізувати багато гарних ідей. Практично майже кожна територіальна громада має по дватри мікропроекти, а Мурованська і Тартаківська сільські ради по п'ятьшість. В останній, завдяки реалізації проекту, для сільської малечі відкриє двері НВК, а місцева амбулаторія загальної практики сімейної медицини нарешті переїде у нове приміщення. Завдяки мікропроектам будуть здані в експлуатацію довгобуди, зокрема, Двірцівський ФАП отримає нове приміщення. Ще планується капітальний ремонт Варязької амбулаторії. Сподіваємось, що будуть реалізовані й інші цікаві ідеї.
За словами В. Притулка, волицька громада найякісніше підготовила проект з енергозбереження, а саме, утеплення фасаду Комарівського дитячого садочка. Про це свідчить експертна оцінка незалежних експертів. Вони були треті у рейтингу дитячих дошкільних установ в області. Унікальними були проекти громад сіл Домашів та Корчів, але вони, на жаль, не перемогли. Голова районної ради М. Пасько висловив жаль з цього приводу, бо шість мікропроектів Домашівської сільської ради не отримали перемоги, хоча, вони, на його думку, були варті уваги. Така ж сама ситуація і з проектом поторицької громади.
Голова районної ради також повідомив, що у районному бюджеті на реалізацію всіх мікропроектів може забракнути коштів адже додатково потрібно майже три мільйони гривень.
Тому необхідно все добре проаналізувати й виробити розумний підхід для їх виділення. Однак якщо районний бюджет буде перевиконано за півроку, то можна буде скерувати певну суму на програму співфінансування проектів.
На завершення Микола Пасько наголосив, що потрібно звернути увагу на такі речі: поперше, районна рада буде розглядати можливість вишукувати кошти, щоб взяти участь у співфінансуванні, якщо не всіх проектів, то максимальної кількості. Подруге, пріоритет у фінансуванні надаватимуть тим, хто залучить більшу кількість позабюджетних коштів і там де є активна громада. Потретє, для нас мікропроекти не менш пріоритетні, ніж дороги. Це та ж сама інфраструктура й інвестиції. Конкурс мікропроектів завершився на 2016 рік, але починається на 2017-й рік. Тож уже зараз потрібно думати про написання нових проектів.
Виступаючі запевнили, що проаналізовано слабкі сторони і в майбутньому їх виправлять, щоб досягти ще більшого успіху, і наголосили, що мікропроекти мають бути завершені до кінця цього року, адже це бюджетні кошти. Якщо ж виділять кошти, а громада їх не зуміє освоїти з необ'єктивних причин, це буде підставою вважати, що їх не бажають використовувати. М. Пасько запевнив, що районна рада працюватимемо над тим, щоб всі проекти, які вона співфінансуватиме, реалізували у 2016ому. Рішення про фінансування мікропроектів прийматимуть колегіально, тож будуть дебати й суперечки.
Любов ПУЗИЧ.