Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Рідному місту, селу – сучасну бібліотеку

Такою була тема громадського слухання, яке відбулось у Сокальській центральній районній бібліотеці ім. В. Бобинського. Його відкрила директор ЦРБС Тетяна Лобода, яка відзначила, що такі громадські слухання, які проходили під гаслом «Громада і бібліотека: чуємо одне одного» на Сокальщині стартували торік 19 серпня, пройшли в усіх бібліотеках району і присвячувались їх роботі та проблемам. Вона коротко ознайомила присутніх із бібліотечною системою, відзначивши, що в районі працюють 74 бібліотеки, з них 5 – міські, 2 – дитячі, 67 – сільські, вони обслуговують понад 41 тисячу читачів, до послуг яких є 448,5 тис. примірників творів друку – це і книги, і періодика. Користувачів обслуговують 92 бібліотечні працівники, 16 з яких працюють на неповний посадовий оклад, 67 мають фахову освіту (майже 73 відсотки), щорічно навчаються двоє-троє працівників, а в цьому році фахову освіту отримують четверо. В бібліотеці встановили нову систему кондиціонування. Фірма Wind, яка встановлює , працює на ринку багато років. Спеціалісти запропонували найдешевшу пропозицію.

Інноваційні процеси ЦРБС відбуваються завдяки бібліотекам-лідерам, які не бояться експериментувати, шукають позабюджетні кошти як для реалізації проектів, так і для придбання нової літератури, періодики і навіть ремонтів приміщень. Проектна діяльність сприяла створенню цілого ряду бібліотек, які мають змогу надавати своїм користувачам сучасні послуги, такі як ксерокопіювання, сканування, пошук документів по електронних базах не тільки бібліотек України, але й світу, скайп-спілкування, доступ до соціальних мереж. В бібліотеках також можна отримати консультації працівників щодо створення скриньки, реєстрації в соцмережах, отримання результатів ЗНО, бронювання залізничних та авіаквитків, замовлення товарів через Інтернет тощо. Вона також наголосила, що робити це в Інтернет-бібліотеках набагато краще, ніж в інших установах, бо працівники мають в цьому досвід і послуги надають кваліфіковано. Комп'ютерне обладнання мають шість бібліотек району. Починалось все з центральної бібліотеки, коли в ній створили Інтернет-центр, а це сталося завдяки гранту «Інтернет для публічних бібліотек» посольства США в Україні. У 2004 р. завдяки Поторицькому сільському голові Роману Смику з'явилася перша комп'ютеризована сільська бібліотека. А у 2011 р. у чотирьох бібліотеках – сіл Забужжя, Поториця, смт. Жвирка і в районній бібліотеці для дітей – було відкрито пункти вільного доступу до Інтернету. Це стало підсумком участі у другому раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст». На базі цих бібліотек було створено пункти доступу громадян до законодавчих документів органів державної влади, вони також можуть одержати інформацію про державні установи, громадські організації, політичні партії. Деякі бібліотеки отримали комп'ютери на грантових умовах. В цьому році завдяки співпраці з благодійним фондом розвитку «Єдиний порив» ще одна сільська бібліотека – у селі Реклинець – вже комп'ютеризована і є надія, що вона буде підключена до мережі Інтернет. Лідером серед сільських бібліотек є Забузька бібліотека, яка виграла чотири гранти, а вони – для громади, її обслуговування. Крім того, ця бібліотека подбала і про вуличне освітлення, і про неповносправних дітей. Крім комп'ютерної техніки, вона виграла мультимедійне обладнання, фотоапарат. Тож по праву може називатись сучасною.

Бібліотеки стараються себе презентувати, щоб про них почули, знали, чим вони займаються. Вони беруть активну участь у міжнародних, загальнонаціональних, обласних конференціях, семінарах, «круглих столах», тренінгах, де гідно презентують свій досвід. Тільки за два останні роки бібліотечні працівники взяли участь у міжнародній польсько-українській конференції «Бібліотека єднає покоління», українсько-польському семінарі «Головні ролі – бібліотекар» в рамках українсько-польського проекту «Україна-Польща: книжковий міст», міжнародній українсько-польсько-єврейській конференції «Белз – княжа столиця крізь віки», загальнонаціональній ярмарці бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека – рухаємось вперед», в обласній ярмарці «Бібліотечні інновації задля громад: створюємо майбутнє». В сучасній бібліотеці не тільки видають книги та надають послуги. Це ще й місце зустрічей, зокрема, з авторами книг, творчими людьми Сокальщини, презентацій нових видань, літературних вечорів, усних журналів тощо. Бібліотеки – це і центри спілкування творчих людей в клубах за інтересами та літературно-мистецьких об'єднань, яких працює одинадцять. Сучасна бібліотека повинна мати і сучасні книжкові фонди. В минулому році районна програма «Поповнення бібліотечних фондів», на жаль, не фінансувалася. Проте бібліотеки мають періодичні видання. В цьому році ситуація краща: придбали літератури на 30 тис. грн. і передплатили періодичних видань на 35 тис. грн. До кінця року мають надійти ще кошти. Прораховано, що на ці гроші кожна сільська бібліотека за рік зможе отримати по 40-50 книг і по три періодичні видання. Плюсом є те, що кожен читач може користуватися книгами та періодикою фондів центральної бібліотеки. На сільські бібліотеки йде понад 68 відсотків бюджетних коштів. Під час громадських слухань проводились опитування читачів, конкурси творів та малюнків серед дітей, вивчались пропозиції. Відзначалось, що бібліотеки потрібні людям. Найболючішим для бібліотек є відсутність опалення – у 19 бібліотеках. 90 відсотків опитуваних пропонують комп'ютеризувати всі бібліотеки. Потрібні сучасні інтер'єри бібліотек та обладнання.

Про роботу дитячих бібліотек присутнім цікаво розповіла заступник директора по роботі з дітьми РЦБС Христина Дасюк.

А далі почалось обговорення. Присутні висловлювали свої думки, пропозиції. Один з найстаріших читачів бібліотеки Тадей Маркевич запропонував організувати в бібліотеці політичний клуб, який би організовував дискусії на тему дня. Бібліотекар Сокальської гімназії Любов Пушкарська подякувала бібліотекарям ЦРБ ім. В. Бобинського за співпрацю, допомогу учням, які порівнюють бібліотеку з вишиванкою, де кожна книжка, наче нитка, здатна впливати на долю людини. І ще підкреслила: держава повинна повернутись обличчям до бібліотек, щоб вони стали важливим стратегічним ресурсом, що інвестує майбутнє. Читачі Надія Мельник, Альбіна Мельничук, Ірина Федащук подякували бібліотекарям за їх сумлінну працю, а ще побажали, щоб в бібліотеках завжди було тепло і затишно, щоб їх краще фінансували, щоб вони регулярно поповнювались новою літературою.

Валентина БЛУДОВА.

Фото автора.

 

 

Exit mobile version