27 березня тридцять перша сесія Сокальської районної ради шостого скликання розпочалася виконанням Державного гімну України. Депутати хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв Небесної сотні, від чиєї загибелі минуло сорок днів.
Потім обрали робочі органи. До складу редакційної комісії увійшли Василь Панченко, Олександр Тимчук, Василь Бойко, а лічильної – Євген Матвіїв, Євгеній Марфюк, Марія Поліщук і Василь Козира.
Про пророчі Шевченкові слова сказав мешканець Сокаля Ігор Бабський, котрий прочитав напам’ять поему Великого Кобзаря «І мертвим, і живим, і ненародженим…» У нагороду отримав оплески від депутатів і усіх присутніх на сесії.
У порядку денному було 24 питання. Шість з них, за рекомендацією президії, виключено. Ігор Дацюк запропонував питання «Про виконання плану роботи районної ради та прийняття рішень на 2013 рік» розглянути після звіту голови, Роман Монастирський – включити питання «Про надання дозволу на зменшення терміну дії пропозиції конкурсних торгів і збільшення ціни за одиницю товару на пальномастильні матеріали», а Олександр Тимчук – звернення депутатів та відповіді на них – розглянути першим. Ці пропозиції депутати підтримали.
Володимир Чуб зачитав звернення та запити депутатів (Андрія Сенюка) і відповіді, які надійшли на запити Володимира Фіяли, Олександра Гаврилюка та районної ради.
Микола Пасько зачитав заяву депутатської групи «За Сокальщину!», в якій, зокрема, зазначили, що «не можуть стояти осторонь загальнонаціональних процесів в Україні, адже від цього залежатиме подальший розвиток Сокальщини та добробут сокальчан. Тому прийняли рішення задекларувати свою чітку позицію щодо позачергових виборів Президента України» і, заявивши про свою підтримку, звернулися до виборців та колегдепутатів підтримати Віталія Кличка у випадку висунення його кандидатури на пост Президента України. М. Пасько також звернувся до депутатів, щоб надати слово голові районної організації партії «УДАР», що й було зроблено. Юрій Лукашевський подякував за підтримку курсу Віталія Кличка і запевнив у відкритості до спільних змін в Україні. Потім М. Пасько зачитав звернення, за яке проголосували п’ятдесят депутатів (друкується). Щоправда, перед тим свої слушні думки висловили Євген Матвіїв, Володимир Чуб, Роман Монастирський, Василь Панченко, Ігор Дацюк.
Зі звітом про роботу за 2013 рік виступив голова районної ради Ігор Дацюк. Він, насамперед, подякував усім, хто доклав зусиль для забезпечення злагодженої роботи районної ради, підвищуючи тим авторитет органів місцевого самоврядування. Депутатів шостого скликання у звітному періоді характеризувала конструктивна співпраця, взаємна вимогливість, доброзичливість, налаштованість на продуктивну роботу і націленість на конкретний результат.
– Головним у діяльності ради, для мене, як голови ради, були питання зростання ролі депутатів, сільських, міських голів у політичних процесах та процесах соціальноекономічного розвитку району, фінансування та забезпечення належної діяльності закладів освіти, культури, охорони здоров’я, підвищення ефективності використання майна спільної власності територіальних громад району, – наголосив доповідач. – Те позитивне, що зроблено, – це колективна праця депутатів, постійних комісій, президії, сесійної роботи, виконавчого апарату.
Звітний період характеризувався складною суспільнополітичною ситуацією в Україні. Депутати районної ради зайняли чітку політичну позицію щодо підтримки європейського вектора України, підтримки Євромайдану, недовіри попередньому керівництву держави, брали активну участь у протестних акціях у Києві та Сокалі. Штаб національного спротиву координував діяльність проти режиму Януковича. На позачергових сесіях прийнято ряд актуальних рішень.
Загалом, як підкреслив голова районної ради, за звітний період проведено дев’ять сесій районної ради, 13 пленарних засідань, на яких прийняли 134 рішення, а також 12 заяв, звернень до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Державного агентства автомобільних доріг, Львівських обласної ради та облдержадміністрації, які стосувалися катастрофічного стану доріг та соціальної напруги в районі; захисту прав місцевих рад при наданні надр у користування та врегулюванні земельних відносин; про неприпустимість відмови від євроінтеграції України; про суспільнополітичну ситуацію в Україні та інші.
Доповідач також розповів про роботу зі зверненнями громадян, про приведення майнових відносин у сфері комунального майна відповідно до законодавства, про взаємодію з органами місцевого самоврядування, співпрацю з Грубешівським, Томашівським та Остролецьким повітами Республіки Польща та ін.
Ігор Дацюк відповів на запитання Олега Піддубчишина, Ярослава Піхоцького, Василя Смолинця.
В обговоренні доповіді, голова комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестицій Сергій Костюк зупинився на інформуванні депутатів та громади через сайт районної ради, регламенті, комунальному майні та програмах. Він запропонував проект рішення доповнити такими пунктами: – винести на розгляд сесії районної ради проект рішення про зміни до регламенту та Положення про комісії; – голові районної ради в двотижневий термін від прийняття рішення створити робочу групу з підготовки Стратегії розвитку громад Сокальського району на 20142018 роки. Вони були прийняті, звіт затверджений, а робота голови районної ради визнана задовільною.
Питання «Про виконання плану роботи районної ради та прийнятих рішень за 2013 рік» доповів заступник голови районної ради Володимир Чуб. Він, зокрема, зазначив про невиконання фінансової складової прийняття рішень з причин проблемного казначейського обслуговування. Невиконані рішення районної ради попередніх та 2013ого років щодо передачі приміщень комунальної власності з балансу на баланс в галузі освіти, та районної ради з державної до комунальної власності територіальних громад району. Звернув увагу на прийняття програм без фінансового забезпечення, контроль за виконанням яких є недостатнім і необхідність їх прийняття на сесіях не є виправданою. План роботи районної ради за 2013 рік, в основному, по розділах виконано. Цю інформацію сесія взяла до відома.
Депутати також затвердили дев’ять розпоряджень голови Сокальської райдержадміністрації та звіт про виконання районного бюджету Сокальського району за 2013 рік (доповідь начальника фінансового управління РДА Галини Леонової друкується в сьогоднішньому номері газети).
Затверджено звіти розпорядників коштів про виконання загальнорайонних програм за 2013 рік (звіт за винятком по програмі культурномистецьких та презентаційних заходів). Їх доповіли Галина Леонова, Володимир Огінський, Лариса Фарин, Мирослава Михайлюк, Мар’яна Копейка та Ігор Шайнога.
Депутати проголосували за внесення змін до показників районного бюджету Сокальського району на 2014 рік (доповідала начальник фінансового управління РДА Галина Леонова).
Далі народні обранці затвердили загальнорайонні програми, які у 2014 році фінансуватимуться за кошти районного бюджету: – підтримки творчої діяльності мистецьких колективів Сокальського району у 2014 році; – підтримки культурнопросвітницьких та інформаційнопрезентаційних заходів; – фінансової підтримки громадської організації Благодійної фонду «КарітасСокаль»; – фінансової підтримки громадської організації Сокальської районної асоціації інвалідів; – підтримки розвитку пріоритетних та наймасовіших видів спорту (волейбол, футбол, легка атлетика) в Сокальському районі; – ведення містобудівного кадастру у Сокальському районі; – розроблення схем планування території Сокальського району; – підвищення родючості грунтів та оптимізація господарського використання ерозійнодеградованих земель; – виконання робіт по лісовому господарству та створенню захисних лісових насаджень на землях, непридатних для сільськогосподарського використання;•– захисту сільськогосподарських угідь від повторного заболочення та населених пунктів від підтоплення; – підтримки розвитку кооперативних форм господарювання на селі; – створення, накопичення та використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їхніх наслідків у Сокальському районі на 2014-2018 роки. Ці програми представляли Мирослава Михайлюк, Володимир Огінський, Мар’яна Копейка, Мирослава Баралус, Ігор Шайнога та Петро Романюк. До окремих програм були зауваження, пропозиції та поправки депутатів Василя Смолинця, Євгена Матвіїва, Сергія Костюка, Олега Іванчини, Миколи Паська, Лариси Фарин, Богдана Шклянки, Василя Берези, Олега Піддубчишина, Оксани Голубець, Володимира Чуба, Наталії Карташової.
Затверджено програму виплати одноразової адресної допомоги малозабезпеченим громадянам Сокальського району у 2014 році (автори Василь Смолинець, Богдан Шклянка) з пропозиціями та поправками Сергія Костюка та Анатолія Василишина. Мета програми – сприяти вирішенню матеріальнопобутових, медичних, соціальних проблем малозабезпечених громадян, дітейсиріт, інвалідів, багатодітних сімей, одиноких, малозабезпечених матерів та інших категорій громадян, які зареєстровані в Сокальському районі.
Депутати проголосували за внесення змін до Програми поводження з твердими побутовими відходами в Сокальському районі на 20112015 рр., а також до Програми зі збереження об’єктів культурної спадщини Сокальського району на 20112014 роки, куди внесено – монастирські келії, мури з брамою (смт. Жвирка, вул. Набережна); синагогу поч. XX ст. (м. Великі Мости); церкви: Воздвиження Чесного Хреста с. Волсвин (1864 р.), Покрови Пресвятої Богородиці с. Комарів (1893), Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці с. Копитів (1882), Воздвиження Чесного Хреста с. Лубнівка (1768), Св. Апостола Луки с. Русин (1878), Покрови Пресвятої Богородиці с. Сілець (1762), Святих Косми і Дам’яна с. Хоробрів (1864).
Сесія затвердила нормативногрошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення на територіях Княжівської та Варязької сільських рад; внесла та затвердила зміни до Статуту комунальної установи СРРЛО «Сокальський районний народний дім»;
перейменувала районний фізкультурно-спортивний клуб «Сокаль» у комунальний заклад СРРЛО «Фізкультурноспортивний комплекс «Сокіл»; надала дозвіл КЗСРРЛО «Сокальська центральна районна лікарня» на передачу в оренду, шляхом проведення конкурсу, терміном на 2 роки 11 місяців нежитлових приміщень заг. пл. 25,2 кв. м, що за адресою: м. Сокаль, вул. Я. Мудрого, 26 – для розміщення закладу з надання ритуальних послуг; а також дозвіл на продовження оренди на 2 роки 11 місяців частини нежитлового приміщення Сокальської ЦРЛ, заг. пл. 3 кв. м, за тією ж адресою, для використання з метою продажу книг, газет та журналів, виданих українською мовою.
Депутати заслухали звіт про роботу відділу управління комунальним майном районної ради, з яким виступив його начальник Тарас Кравчук. Він зазначив, що торік відділ підготував, а районна рада прийняла, 23 рішення, які відносяться до сфери управління, в тому числі 5 рішень щодо передачі майна в оренду по 24 об’єктах спільної власності територіальних громад Сокальського району. Є 402 об’єкти нерухомого майна. За 2013 рік проведено роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою на об’єкти спільної комунальної власності територіальних громад району по двох навчальних закладах на право постійного користування земельними ділянками. Зареєстровано речові права 40 об’єктів нерухомості, виготовлено також технічну документацію та проведено підготовчу роботу з реєстрації ще 38. Протягом 20142017 рр. необхідно провести такі роботи по 66 об’єктах, в тому числі – виготовлення технічної документації – по 32. Від передачі в оренду нерухомого майна спільної комунальної власності орендодавцями за 2013 рік отримано 156683 грн. орендної плати та відповідно переказано до бюджету 47005,11 грн.
Запитували начальника відділу управління комунальним майном районної ради Т. Кравчука депутати Роман Шевчук, Олександр Тимчук, Богдан Шклянка (останнього обурили рекомендації щодо роботи КП «Сокальська районна друкарня»). У підсумку, за звіт проголосували тільки 35 депутатів.
Голова постійної комісії районної ради з питань екології, раціонального природокористування та надзвичайних ситуацій Михайло Веклин прозвітував за проведену роботу. Він наголосив, що комісія нова, працює перше скликання, до її складу входять шестеро депутатів. А питання, які розглядають, актуальні, адже ми бачимо яка ситуація з екологією в районі, особливо зі сміттєзвалищами та засміченістю територій. Тому потрібно більше приділяти уваги інформуванню людей, особливо нині, коли на Сокальщині проходить місячник благоустрою та озеленення. Запитували та вносили пропозиції Ярослав Гаврилів, Богдан Красько, Юрій Круглій, Василь Смолинець, Сергій Касян, Євген Матвіїв, Катерина Захаревич. Депутати затвердили звіт, а роботу постійної депутатської комісії визнали задовільною.
Районна рада також надала дозвіл на зменшення терміну дії пропозиції конкурсних торгів і збільшення ціни за одиницю товару на пальномастильні матеріали, врахувавши лист відділу освіти Сокальської РДА.
У «різному» депутат Роман Запісоцький зачитав звернення, які стосувалися передачі моста на баланс Волсвинської сільської ради та дороги, а Ігор Хом’як запропонував зменшити кількість автомобілів у районній раді та райдержадміністрації, а виручені кошти переказати у районний бюджет.
На завершення сесії слово надали гостям зі Старобільська Луганської області. З приводу ситуації, яка є на Сході держави, союзянки приїхали з вихованцями, які мають бажання навчатися у Львівській консерваторії ім. Миколи Лисенка, зокрема, вони сказали ось що. Ольга Мірошніченко: «Я декого впізнаю, відчуваю велике тепло і надіюся на вас. На Сході ситуація тяжка. У 2004ому я познайомилася у Старобільську з Василем Грушецьким та Богданом Шклянкою під час виборів, а вже наступного року з дітьми приїхала на Сокальщину. Учні зачаровані вашим краєм, вони казали, що тут так гарно, як в церкві. Схід і Захід – разом. Я їду сюди лікувати свою душу, діти мають бажання знову побувати у вас. Наші люди також були в Києві на Майдані. Ви – велика сила, ви – потенціал, ви – справжні патріоти. Дякую Богу, що познайомилася з вами, більшого щастя, як спілкування, немає». Олена Черевата: «Ми – різні, але в нас є любов до України. Якщо трапиться якась біда, я попередила друзів з Росії, що вмію дуже добре стріляти. Чоловік працює на кордоні, його відправляю як на війну. Вони (північний сусід – авт.) – окупанти, нехай нас бояться».
Попрацювавши результативно і оперативно, обранці закрили чергову сесію, виконавши Славень.
Василь СОРОЧУК.
Фото автора.