Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Участь в конкурсі мікропроектів – шлях до розвитку громад

28 січня відбулася нарада-семінар голів та секретарів місцевих рад району. Її відкрив та вів голова районної ради Микола Пасько, який, насамперед, разом зі заступником Василем Бойком вручили грамоти з нагоди Дня місцевого самоврядування Корчівській сільській голові Галині Сідельник та секретарям Домашівської сільської та Угнівської міської рад Наталії Бойко та Марії Горошко, які не були на урочистостях. Опісля заступник голови районної ради Василь Бойко поінформував присутніх, що Львівська обласна рада затвердила програму проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020 роки. Відбулося засідання конкурсної ради, на якому прийняли положення про проведення конкурсу мікропроектів. Він повідомив, що в ньому можуть взяти участь органи місцевого самоврядування, громадські організації, благодійні фонди, ініціативні групи, а також об’єднання територіальних громад. Заявки на участь приймають з 8 лютого до 4 березня 2016 року в електронному та паперовому варіантах. Особливою умовою конкурсу є власний внесок конкурсантів – це 5 відсотків від вартості проекту. До бюджету мікропроекту можна залучати кошти з інших джерел, не заборонених законодавством України. Конкурс мікропроектів місцевого розвитку проводитиметься за такими пріоритетами: «Народні доми»; «ФАПи, амбулаторії сімейної медицини, центри первинної медико-санітарної допомоги»; «Освітня галузь»; «ДНЗ»; «Вуличне освітлення»; «Інші пріоритети»; «Розробка проектно-кошторисної документації для проектів об'єднаних територіальних громад».

Василь Бойко закликав присутніх взяти участь у конкурсі і писати проекти, щоб залучити кошти для розвитку соціальної інфраструктури у своїх населених пунктах.

Голова районної ради Микола Пасько наголосив, що питання мікропроектів нині є визначальним, бо це вирішення багатьох проблем на території сільських рад, які визначені обласною програмою мікропроектів пріоритними. На жаль, у місцевих бюджетах нема коштів, тому необхідно їх залучити в такий спосіб. Тож для написання проектів потрібно мобілізувати усі сили. 12 сільських рад уже почали цю роботу. Вони готують 17 мікропроектів. Деякі з них пишуть самостійно, а декому потрібна допомога. Районна рада заклала у Програму розвитку місцевого самоврядування Сокальського района на 2016 рік мільйон гривень, в тому числі й на підтримку таких мікропроектів та асоціації голів сільських та селищної рад Сокальського району. Плануємо створити такий орган, який б допомагав сільським радам писати мікропроекти та втілювати їх в життя. 

Детальніше про конкурс мікропроектів розповів депутат районної ради, голова постійної комісії з питань євроінтеграції, взаємодії з місцевими радами, децентралізації, регламенту, депутатської етики, законності та взаємодії зі ЗМІ Віктор Притулко. Він зазначив, що гранична сума проекту не має перевищувати 300 тисяч гривень. Максимальне співфінансування з обласної ради 100 тисяч гривень, але не більше, ніж 50 відсотків суми їхнього проекту. Дозволяється писати від однієї ради кілька проектів, але не може бути два, які стосуються одного об’єкта. Конкурс триватиме у два eтапи, проекти приймаються до 4 березня. З 14 березня до 4 квітня їх будуть оцінювати експерти, які виставлять своєрідні бали за певні визначені пункти проекту.

Доповідач також акцентував увагу на тому, що 50 відсотків успіху проекту складає наявність кошторису, який показує, що буде проводитись, і на які кошти. Є визначений внесок громади – це 5 відсотків від вартості проекту та документи, які засвідчують, фінансовий благодійний внесок з інших джерел. Він також зупинився й на інших нюансах. 

Опісля Віктор Притулко відповів на запитання Хоробрівського, Лучицького, Перв’ятицького сільських голів – Володимира Сави, Володимира Черечіна, Богдана Сороки та закликав присутніх не затягувати з написанням проектів, бо часу залишилося обмаль. 

Про міжнародну співпрацю місцевого самоврядування Сокальського району далі вів мову голова районної ради Микола Пасько. Він акцентував увагу на реалізації міжнародних проектів, зокрема програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2015-2020 роки, які передбачають участь у будівництві та ремонті доріг, і фінансуються за кошти Євросоюзу (90%), 10 відсотків – з української сторони. Підготовка до нього триватиме у цьому році, а в 2017-ому його буде реалізовано. Також можна взяти участь у міжнародних проектах, які передбачають проведення фестивалів, отримання літератури, навчання і т. д.

Микола Пасько зазначив, що кілька сільських рад уклали договори про співпрацю з гмінами Республіки Польща. Польські партнери пропонують її активізувати на рівні прямих відносин гмін. Зокрема, уклали угоди про співпрацю Белзька міська рада з гміною Белжець, Великі Мости з гмінами Горича та Криніца, Угнів – з Ульхувек, Савчин – з містом Тишовцем, Корчів – з гміною Ульхувек, смт. Жвирка – Рахані, Тишовце, Волсвин – гмінами Рахані, Тишовцем, Хоробрів – Долгобичів, Двірці – ТомашувЛюбельський, Домашів – Сусєц, Тартаків – Тялятин, Карів – Тарнаватка, Ванів – Ярчув, Перв’ятичі – Уханє, Варяж – Мірче, Тудорковичі – Славіце, Лучиці – Трищани, Скоморохи – Гродло. 

Голова районної ради закликав новообраних голів місцевих рад надалі співпрацювати з польськими партнерами в галузі економіки, культури та туризму, спільно писати проекти. Навів у приклад Хоробрівську сільську раду, яка завдяки реалізації спільних міжнародних проектів отримала пожежну машину, у прикордонному Угринові заасфальтували дорогу та зробили тротуари на вулиці Зеленій. Сільські ради, які ще не мають таких дружніх зв’язків у Республіці Польща, можуть їх знайти. 

З цікавістю присутні слухали наступне питання: «Про реалізацію програми «Дороги Сокальщини на 2015-2017 роки», з якого також доповідав голова районної ради Микола Пасько. Він повідомив, що відповідно до неї закладено кошти – 4 мільйони гривень, які розподілені наступним чином: Боб’ятинська сільська рада – 800 тис. грн., Варязька – 200 тис. грн., Княжівська – 600 тис. грн., Лучицька – 300 тис. грн., Поторицька – 500 тис. грн., Реклинецька – 400 тис. грн., Скоморохівська – 641 тис. грн., Тартаківська – 119 тис. грн., Сокальська міська – 340 тис. грн. З цими радами провели організаційну нараду щодо співфінансування їх бюджетів. Вони готові виділити 1200000 гривень додаткових коштів. Але цього не достатньо, щоб відремонтувати дороги Сокальщини. Очільник району закликав місцеві ради, які мають можливість і бажання, також кооперувати кошти для ремонту доріг, бо ті у вкрай поганому стані. Сокальська районна рада уклала договір з службою Автомобільних доріг Львівської області на ремонт доріг. Оголошена тендерна процедура щодо визначення підрядника на виконання робіт у Львівській області. Голови місцевих рад і самі можуть шукати підрядників та укладати з ними договори, головне, щоб ті були надійними та робили якісно роботу.

Голова районної ради також висловив занепокоєння щодо виконання дохідної частини бюджету, який на 43 відсотки формується з підприємств вугільної галузі. Якщо ж ситуація не стабілізується, то у бюджеті не буде коштів, які б можна було скерувати на ремонт доріг. Тож необхідно оцінювати всі ризики та спільно працювати на благо територій та району.

Заступник військового комісара Сокальського РВК – начальник відділення комплектування Олександр Дерун вів мову про підготовку до наступної черги мобілізації, відбір кандидатів на військову службу за контрактом та призов юнаків на військовострокову службу. «Зараз в ЗМІ є дуже багато інформації про підвищення рівня соціальних стандартів для військовослужбовців, а саме заробітна плата, гнучка система преміювання військовослужбовців, які знаходяться у зоні виконання бойових завдань. Хочу звернути на це увагу, бо всі ми розуміємо, що від того наскільки якісно відбудеться відбір кандидатів на військову службу за контрактом, залежить наступна черга мобілізації… Ми маємо оперативний резерв №1 – це військовозобов’язані, які проходили військову службу під час першої, другої, третьої хвиль мобілізацій, які вже звільнилися, і проживають за місцем проживання. Прошу сільських голів вручити їм запрошення, які ми для них підготували», – сказав він. О. Дерун також ознайомив присутніх із підготовчими заходами до проведення наступної черги мобілізації, які включають уточнення військовооблікових даних військовозобов’язаних та проходження медкомісії для визначення придатності для проходження військової служби, налагодження роботи пунктів збору сільських рад, оповіщення призовників. Просив віднестися до цього відповідально. Опісля відповів на запитання.

Питання «Про виготовлення технічної документації з нормативно-грошової оцінки населених пунктів» доповів начальник відділу Держгеокадастру у Сокальському районі Сергій Бермес. Він наголосив, що оцінка землі – це одна з вирішальних складових ефективного використання земельних ресурсів держави, яка забезпечує встановлення обґрунтованих платежів за землю.

Законодавством визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується при визначенні розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, обчислені розміру державного мита при спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно зі законом.

Два роки тому нормативно-грошова оцінка була проведена по всіх населених пунктах області, що дало суттєве підвищення надходжень до місцевих бюджетів. Однак згідно зі законом «Про оцінку земель» вона повинна весь час оновлюватися, тож у багатьох населених пунктах району її доведеться робити знову. С. Бермес наголосив, що земля – це ресурс, який дає надходження до бюджету. Вона не може бути не облікована, і не може пустувати. До того ж орендна плата за земельний пай не може бути нижчою трьох відсотів від його вартості. 

Доповідач також акцентував увагу на використанні земель господарських дворів та приведення у відповідність до чинного законодавства договорів оренди на них. Він наголосив, що, на жаль, багато їх власників, не зацікавлені в тому, щоб платити за них, тому зволікають з виготовленням належних документів. Державний контроль за ними мала б здійснювати державна сільськогосподарська інспекція, однак нині вона реорганізовується, тому контролювати за цим нікому. 
Про реформу реєстраційної служби поінформував начальник Сокальського районного управління юстиції Андрій Олесько.

Начальник відділу Сокальської ОДПІ Василь Мілевич вів мову про сплату земельного податку та податку на нерухомість. Місцеві ради до 1 травня мають подати списки фізичних осіб платників земельного податку, щоб їм нарахувати податок, аби ті вчасно отримали квитанції і сплатили його. Він торкнувся й питання оренди землі. Кожна сільська рада до 1 лютого мала подати список орендарів, які протягом року укладали договори, щоб їх проконтролювати, бо ті іноді забувають здати декларації. Відтак сільська рада не отримає надходжень. Не менше зацікавлення викликало питання про сплату податку на нерухомість. В. Мілевич акцентував увагу на змінах щодо збільшення розміру сплати податку на нерухоме майно та відповів на запитання. 

Голова районної ради Микола Пасько підсумував нараду та подякував усім за участь у ній, а також поінформував про створення програмного забезпечення системи електронного голосування «Голос», яке дозволить депутатам поіменно голосувати у сесійній залі та ознайомлюватись із матеріалами до сесії в електронному вигляді. 

Опісля тут же відбулося засідання Асоціації голів сільських і селищної рад Сокальського району, на якому розглянули та затвердили нову редакцію статуту Асоціації, розмір обов’язкового членського внеску місцевих рад. Обрали ревізійну комісію у складі трьох осіб (Ольга Ващишин, Богдан Сорока, Надія Стрілець). З метою оперативного та повного представлення об’єднаних інтересів місцевих рад та підготовки їх до участі в мікропроектних та грантових програмах створили виконавчу дирекцію Асоціації місцевих рад Сокальщини, а також призначили виконавчого директора. Одноголосно на цю посаду обрали Віктора Притулка. Він подякував їм за довіру та сказав: «З власного досвіду знаю, що у сільських голів є дуже багато роботи. Часом для реалізації задуманого бракує досвіду, знань та часу. Тож виконавча дирекція Асоціації сільських та селищної ради Сокальського району буде намагатися допомогти вам у цьому. Дякую за довіру». 

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

 

 

Exit mobile version