Коли переступила поріг Мурованської школи, то відчула як бринить у коридорах тиша. У класах йшли уроки. Лише зза дверей класних кімнат долинали голоси вчителів, які пояснювали чергову тему того чи іншого предмету. За вікнами – сільське бездоріжжя, моросить дощ, а в коридорах – чисто і затишно. Прибиральниця щоразу протирала вологою ганчіркою підлогу. В шкільному вестибюлі з картини випускниці школи Олени Курицької (Шишало) дивились на мене Шевченкові очі. На іншій стіні – державна атрибутика: символіка, гімн України. А трохи далі – малярська творчість учнів. І квіти у вазонах.
Пізніше оглянула охайні, зі смаком облаштовані кабінети, і те відчуття домашнього затишку не покинуло мене протягом всього часу перебування у цьому навчальному закладі. Школа, наче рідна домівка. У цьому загальноосвітньому закладі IIII ст. навчається небагато учнів. Поки що – 8-9. Класи початкової школи комплектують: перший з четвертим, другий з третім. А що ж робити, коли першокласників лише семеро, стільки ж другокласників, а третьокласників та четвертокласників – по шість. У цьому році випускного класу не буде, а в десятому – навчається 15 дітей. Та головне, в селі є школа, яка цьогоріч стала навчальновиховним комплексом, бо в її стінах оселився ще й дитсадок.
Як розповідає директор школи, котрий дев`ятнадцять років очолює цей навчальний заклад і вже третю каденцію обраний депутатом Сокальської районної ради, Михайло Золочівський, облаштовували школу практично самотужки: «За кошти батьків і вчителів встановили більше тридцяти вікон, підготували, накрили профнастилом дах дитсадка, облаштували туалет для дошкільнят. Але всі ці ремонтні роботи ми зробили за власні кошти і власними зусиллями, – підкреслив директор. – Ніхто нам не допомагав. Тепер розпочали будівництво вбиральні для школярів. Але знову все впирається у фінанси.
Дитсадочок відвідує 18 дітей, але через те, що немає фінансування, групи короткотривалі, малюків тут не харчують. У школі трудиться 24 педагоги, багато молоді, лише троє вчителів – чоловіки, пенсіонерів немає. Багато освітян доїжджають до школи з Червонограда, Сокаля, навколишніх сіл. Заступнику директора школи, вчителям математики, географії присвоєно вищу кваліфікаційну категорію».
…У класах, кабінетах ремонт зроблений за кошти і старанням батьків, тут багато кімнатних квітів, є наочність. Шкода, що поки що в тих навчальних класах трохи замало дітей. Але, скільки б не було школярів – семеро чи тридцять, учитель віддає свої знання, а передусім – серце, дітям. Бо, як каже стародавня мудрість, «учень – то не посудина, яку потрібно заповнити, учень – то факел, який треба запалити».
І про те, як запалюють оті факели освітяни Мурованського НВК ЗШIIII ст. розповіла заступник директора школи Оксана Васюнець:
– Педколектив школи результативно працює над реалізацією програм «Обдарована дитина. 20102015 навчальні роки», «Розвиток української мови». Впроваджуємо у практику діяльності школи профільну і допрофільну підготовку, а також керуємось у своїй роботі законами України «Про загальну середню освіту» та «Про освіту». Працюємо над реалізацією стратегічної програми «Національнa доктринa розвитку освіти України в ХХI столітті», а також над програмами шкільними та загальнорайонними. Особливі акценти ставимо на роботі з обдарованою молоддю, участi учнів і вчителів у екологонатуралістичному та в художньоестетичному напрямах. Це позакласна робота. Школа працює над реалізацією програми щодо впровадження ефективного застосування інноваційних технологій у навчальновиховному процесі: виконанням виховної програми «Формування патріотичних почуттів», вироблення високого ідеалу служіння народові в ім`я процвітання Української держави. Спрямовуємо учнів на експериментальнодослідницьку діяльність, а також вчителів – до участі у різноманітних районних, обласних конкурсах, зокрема, мистецьких; готуємо дітей до районних олімпіад. Правда, поки що недостатньо залучаємо школярів до науково-дослідницької роботи. Але педагогічний колектив у цьому навчальному році націлюватиме і допомагатиме їм в написанні проектів наукових робіт.
Вчителі школи постійно самовдосконалюються. Передплачують освітянську пресу, беруть активну участь у проведенні різних форм методичної роботи. Узагальнюють кращий досвід роботи педагоги у шкільних методичних об`єднаннях: класних керівників (керівник – вчитель вищої категорії Ірина Степанівна Корнило), вчителів початкових класів (керівниквчитель першої кваліфікаційної категорії Богдана Петрівна Синишин), вчителів природничоматематичного циклу (керівник – вчитель вищої категорії Ольга Михайлівна Золочівська), вчителів суспільногуманітарного циклу (керівник – вчитель першої кваліфікаційної категорії Оксана Йосипівна Кость). Саме на цих методичних засіданнях наші педагоги планують реалізацію основних завдань, які висуває сучасна школа, а також районних і Всеукраїнських програм, над якими нині працює старша школа, з використанням різних форм інформаційнокомунікативних методів навчання, зокрема інтерактивних, залучення учнів до конкурсів, олімпіад та різних мистецьких заходів.
У школі передаємо досвід, усіляко підтримуємо молодих вчителів. У цьому навчальному році наш педагогічний колектив поповнили вчорашні випускники вишів – вчителі історії і правознавства Мар`яна Орестівна Ковалько, музичного мистецтва – Іванна Володимирівна Шишка.
У минулому навчальному році наші педагоги брали участь в електронній презентації підготовки до уроків. Декотрі з них вибороли призові місця. Серед них вчителі: фізики – Оксана Зіновіївна Боднар, образотворчого мистецтва (заступник директора школи Оксана Михайлівна Васюнець – авт.), початкових класів – Богдана Петрівна Синишин, математики – Ольга Михайлівна Золочівська. Педагоги нашої школи працюють з обдарованими дітьми. В післяурочний час індивідуально займаємось з ними в гуртках чи факультативах. Готуємо учнів до участі в районних олімпіадах. Mинулого навчального року в нас було два призові місця в районних олімпіадах: учениця 9 класу Ірина Гриців, яка стала третьою в олімпіаді з географії (вчитель Ірина Степанівна Корнило), та учениця 7 класу (фізика) Вікторія Шевчук (вчитель Оксана Зіновіївна Боднар). Щороку маємо переможців мистецьких конкурсів плакатів, до відзначення Дня рідної мови, присвячені Шевченковим дням. Також у конкурсі «Природа і фантазія» – у номінаціях малярство на склі та витинанка. Ці учні ще й навчаються у Червоноградській школі мистецтв: восьмикласники Наталія Житченко, Вікторія Шевчук, Віктор Шевчук, семикласниці Адріяна Поліха, Галина Суха. Наші учні люблять і шанують рідну мову, пишуть на конкурс знавців рідної мови твори, вірші. Теми найрізноманітніші: любов до природи, до рідного слова, Батьківщини, до вчителів, батьків, на протипожежну тематику. Діти – творчі особистості, беруть також участь у вокальному ансамблі, ансамблі сопілкарів.
А в серпні у нас відбувались поминальні заходи по спаленому поляками у 1946 році селі Безуїв, яке було розташоване за кілометр від Мурованого. На них презентували книгу про це село, яку написав наш односельчанин, нині директор Львівського історичного музею Богдан Чайковський. Школярі взяли активну участь у цьому заході: співали повстанських пісень, декламували патріотичні вірші. Освітяни, учні завжди вносять свою лепту у відзначення в Народному домі села державних, національнопатріотичних свят: на сцені виступають і ансамбль сопілкарів, і вокальний, i юні декламатори читають вірші. Їм щиро аплодує громада села і батьки.
Ще один мистецький напрям у цьому році буде розвиватися у школі. Це гурток різьби по дереву, яким керує вчитель трудового навчання Іван Ярославович Комбель, майстер своєї справи, людина творча, яка має хист і відповідні інструменти, – цього ремесла хоче навчити школярів.
Вчителі художньої культури випускають книгу творчості вчителів і учнів, де будуть описані роботи декоративноприкладного мистецтва вчителя і його вихованців.
Дуже шанують у нашій школі й спорт. Працюють у нас гуртки козацько-лицарського виховання. До 70річчя УПА організували «Козацькі забави». Щорічно готуємо чоту до Свята Героїв, яка вже неодноразово ставала переможцем Белзького округу, а також займала призові місця за виконання стройової пісні, маршової ходи, знання з історії козацтва. У нас поки що немає спортзалу, але учні двічі на тиждень, в суботу і неділю, відвідують басейн у Червонограді. А також наші випускники разом з атестатом про загальну освіту отримують водійські права, які дозволяють їм сідати за кермо вантажного автомобіля.
З минулорічних випускників, яких налічувалося 14, лише двоє не складали ЗНО. П`ятеро вступили у вищі і середні спеціальні навчальні заклади. Юрій Лешик став студентом Дніпропетровської гірничої академії, Ольга Лешик навчається в Інституті культури в Києві, Богдан Сoха – у Львівському національному університеті на географічному факультеті, Мар`яна Смеречанська та Вікторія Поріцька – у Волинському педагогічному коледжі. А решта продовжують навчатися у ліцеях Червонограда, Угнова.
..Цікавим було моє знайомство зі школою у Мурованому. На жаль, поки що педагогічний колектив тільки мріє, щоб її поріг переступало більше учнів, щоб школа мала добре фінансове підґрунтя на господарські потреби, щоб щороку покращувались побутові умови і естетичний вигляд навчального закладу, котрий пригорнув до себе всіх: від наймолодших сільських діточок до найстарших.
Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.