ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Відділ інформації та зв`язків з громадськістю
Адреса: 79008, м. Львів, вул. В.Винниченка 18, кімн. 346
Тел./факс: (032) 2999-831, 2999-832
E-mail: press.lvivoblrada@gmail.com
Олег Панькевич взяв участь в освяченні пам’ятника на місці героїчного бою УПА в Гримайлівці
У с. Гримайлівка Бродівського району відбулося освячення пам’ятника на місці бою загону Української повстанської армії з підрозділом НКВС. В урочистостях взяв участь голова Львівської обласної ради Олег Панькевич.
«Цей переможний бій біля Гримайлівки є особливим в історії УПА, а тому всім українцям сьогодні треба почути правду про це місце, де пролилася кров п’ятьох повстанців, – зазначив Олег Панькевич, виступаючи на зібранні. – До таких місць загибелі героїв має бути туристична стежка, якою будуть приходити учні не тільки з довколишніх сіл, а й з усієї України, щоби, вшановуючи героїв, дізнаватися правдиву історію України. Переконаний, що поки всі такі місця в Україні не буде вшановано, доти ми не можемо говорити про належний розвиток сучасної Української держави».
На урочистостях виступили керівник Лешнівського кущового проводу Братства вояків ОУН-УПА Михайло Музичка та дочка одного із загиблих в Гримайлівському бою повстанців Петра Касянчука – Олександра Кондратюк. Пані Олександра розповіла, що їй було три роки, коли загинув батько. Після цього її родину вивезли до Сибіру.
У Гримайлівському бою, який відбувся 27 лютого 1945 року, трьом сотням енкаведистів протистояло 17 повстанців, з яких четверо полягло в бою. Повстанців поховано на сільському цвинтарі. А на місці героїчного бою відтепер стоїть пам’ятник, виготовлений коштом обласного бюджету в рамках Програми встановлення пам’ятних знаків на місцях загибелі та поховань учасників національно-визвольної боротьби.
Довідка
Лешнівський кущ ОУН був створений у 1943 році й охоплював станичні організації ОУН-УПА сіл Гримайлівка, Лісові, Піски, Королівка та Лешнів. Провідником цього куща був призначений уродженець Лешнева Степан Мигаль на псевдо Гонта. До Гримайлівського бою кущ встиг провести цілий ряд успішних боїв з облавниками, що дало можливість стрільцям та командирам боївки здобути військовий досвід.
26 лютого 1945 року кущ здійснив напад на гарнізон «стрибків» НКВС в Лешневі. Після завершення операції боївка повернулася на місце свого постою в гримайлівський ліс. Вранці наступного дня енкаведисти почали облаву на цей ліс. До речі, хід бою, що тривав цілий день, добре описаний в оповіданні «17 проти 300», яке нещодавно знайшли серед повстанських документів дослідники Центру історичних студій. Автором цього твору, опублікованого в 1949 р. у повстанському журналі «Літопис УПА», був провідник Золочівського окружного проводу ОУН Кирило Якимець на псевдо «Бескид» – уродженець с. Соколівка Буського району.
Командування УПА високо оцінило результати цього бою. В архіві СБУ в Києві знайдено документ, де зазначено, що командир Воєнної округи УПА «Буг» представив керівника Гримайлівського бою Степана Мигаля – Ґонту, до нагородження Срібним хрестом бойової заслуги І класу.