Христове Воскресіння – це свято, яке вважається найважливішим і головним серед християнських празників. А пасхальний обід неможливо уявити без паски, випеченої своїми руками, отриманої в подарунок або купленої у крамниці. Саме вона стає головною окрасою великоднього кошика. Сокальцям припали до смаку паски, які майстерно випікає сокальський кулінарний цех Наталії Кінах. Вони запашні та пишні, гарно оздоблені та смачні. А ще напередодні свят на лотках можна придбати хліб, сирники, медівник, перекладанці, печиво, м’ясні вироби та напівфабрикати: голубці, налисники, вареники, пельмені, виготовлені за особливим рецептом.
– На жаль, нині купівельна спроможність громадян дуже впала, хоча ми не піднімали ціну на свої вироби, зокрема, паска залишилася на рівні минулого року – це 4 грн. за 100 г, – каже директор Наталія Кінах. – Тому кулінарні вироби та паски випікаємо залежно від попиту: продали, одразу печемо свіжі.
Наталія Іванівна разом з працівницями цеху з особливим натхненням і трепетом ставляться до випікання Великодньої паски. «Паска – це не тільки ритуальний хліб, вона символізує тіло Христове», – пояснює жінка.
В цей час у цеху панувала особлива атмосфера: кондитери Людмила Кузик, Наталія Мельник та Раїса Сойко, печучи паску, намагалися вкласти в неї не тільки все своє кулінарне вміння, маленькі бабусині чи матусині секрети, але й часточку душі.
– Стараюся полегшити життя нашим жінкам, які є бджілкамитрудівницями, бо працюють на роботі, а потім вдома. Для них виготовляємо напівфабрикати. Мрію про кіоск чи крамницю, де б кожен зміг купити наші вироби, які йому до смаку, – продовжує пані Наталія.
Господиня охоче ділиться секретами випікання смачної паски. Розповідає, що на її приготування потрібні такі інгредієнти: 2 кг муки (вона має бути якісна), 2 склянки цукру, 5 яєць і 5 жовтків, ваніль, цедра лимона, 100 г дріжджів, сіль, літр молока, 1 склянка топленого вершкового масла, вкінці добавляємо 1 склянку родзинок. Спочатку жінка розчиняє опару, а коли та добре забродить, додає решту інгредієнтів та вимішує тісто до потрібної консистенції, коли воно легко відставатиме від рук. І ще декілька порад: борошно після просіювання бажано залишити на 23 години. Слід завчасно підготувати і яйця, вибивши їх в окрему посудину, щоб жовтки окислилися. Молоко для тіста краще брати трохи прокисле, тоді паска вийде ніжніша.
– Рецептів паски існує стільки, скільки тих, хто її випікає, – підкреслює Наталія Кінах. – Це традиційна і святкова, з помадкою чи посипкою, за старовинним рецептом, з шоколадом, шафраном… Однак головне випікати її з любов’ю, щоб у хаті був мир і спокій. Тоді паска
обов’язково буде смачною.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.