Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Сокальській аптеці 115 років!

Коли переступаєш поріг аптеки, що по вулиці Шептицького, 63, здається, що ніби потрапив в минуле століття. Тут панує дух старовини, латини, пахне валер"яною, мелісою, пустирником… На прилавку, полицях, підвіконнях – безліч давніх скляних і дерев’яних посудин, декорованих символом медицини  зміями, покровителями фармації. Наприкінці дев’ятнадцятого століття, сокальчани шукали порятунку від своїх недуг у аптеці "Під чорним орлом", яку заснував у 1897 році магістр фармації Височанський. Тепер сюди приходять за медикаментами їхні праправнуки, адже у цьому приміщенні й досі функціонує аптека, яка є візитівкою Сокаля, частинкою його історії. Хоча й минуло 115 років від її заснування, а за цими дверима здається не змінилося нічого. І як колись, стоять пристінні дубові та вітринні шафи у рецептурному залі та в асистенській кімнаті. Лише довелось змінити обладнання асистенського та аналітичного столів на сучасне. На першому асистенти виготовляють ліки за рецептами лікарів. Столи оснащені вертушками з необхідними лікарськими засобами, підведена очищена вода, є бюреточна вертушка з необхідними концентратами. За аналітичним столом аналітик робить аналіз виготовлених медикаментів та тих, які надходять. Тут же дозувальні преси для виготовлення гемороїдальних свічок, ложкидозатори для порошків, деколятори для приготування трав’яних настоїв. Раніше аптекарі добре розумілися на травах, бо на них та на основі мінералів виготовляли ліки.

Інтер’єр аптеки повністю зберігся з тих часів. Тут можна побачити старовинні меблі, посуд, порцелянові флакони для зберігання мазей, фарфорові ступки, спеціальні штанглази для сипучих лікарських засобів, які вимагають певної температури та кольору скла. Чимало зі старовинних речей того часу стали експонатами аптекимузею №15 міста Львова. Але і сюди охоче приходять на екскурсію учні сокальських шкіл. На її базі проходять практику та інтернатуру студенти медичного училища та фармацевтичного факультету Львівського медичного університету та Харківської фармацевтичної академії.

В аптеки особлива клієнтура  це корінні сокальці, які звикли ходити сюди з дідапрадіда, гості міста. Їх привітно зустрічають досвідчені фармацевти Ольга Стельмах, завідувач рецептурного відділу Ольга Наумчук, Ольга ГавронськаАвдоніна. Вони ніколи не відмовляться дати консультацію або розповісти, як вживати ті чи інші медикаменти.

За словами завідуючої КП ЛОР аптеки "Сокаль-Фармація" Світлани Авдоніної, на першому поверсі знаходилася аптека, а другий  займали покої пани Височанські. В аптеці, окрім магістра фармації Височанського, працювало ще два рецептаріпровізори і стільки ж їхніх помічників. Родина Височанських перед приходом перших совєтів у 1939му емігрувала в Австрію, а потім в Угорщину.

Пані Світлана добре знає аптекарську справу, бо прийшла сюди молодою дівчиною у 1971 році працювати аналітиком, згодом стала заступником завідуючої аптеки, а у 1989 р. очолила її. Вона пригадала, що у 1971ому тут ще були австрійські туби для мазей. З тих часів жінка, як пам’ять, береже у зошиті старовинні етикетки для зовнішнього та внутрішнього застосування, які наклеювали на ліки. Бережно ставиться й до старовинної книги наказів цієї установи, погортавши яку, можна дізнатися багато цікавого. На першій сторінці чиясь дбайлива рука вивела каліграфічними буквами, що аптека "Під чорним орлом" перейшла у державну власність та належить до Львівського обласного аптекоуправління. Функціонувала вона й під час війни. Накази у ті часи підписував комісар Крейсарт. Наступний запис тут з’явився 14 серпня 1944 року. Його зробив магістр Вавринчук. Відомо, що в той час учнем аптекаря працювала сокальчанка Ольга МицикНасонова, яка й нині мешкає у Сокалі. 1 липня 1949 року аптеку очолив Георгій Цинкаленко. В цей час їй присвоїли номер 64. З жовтня 1952ого новий завідуючий поїхав на навчання, а справи у нього перейняла дружина Іванна Данилівна. До 1989 р. вона була незмінним керівником аптеки №64, а згодом центральної районної, до якої входило дев’ять аптек…

115 років тому в аптеці "Під чорним орлом" в Сокалі виготовляли ліки. Славні традиції продовжують теперішні сокальські фармацевти. Практично зараз на теренах Сокальщини більше ніде не займаються виготовленням і аналізом ліків. Бо це дуже копітка справа, яка потребує спеціальної ліцензії та багатьох дозволів та погоджувальних документів, фаховості фармацевтів і відповідної апаратури. Усі шість фармацевтів, які тут працюють, мають вищу освіту, вищу і першу категорії. Вони екстемперально (негайно) за рецептами лікарів виготовляють ліки. Торік аптека виготовила їх 9200. Проти минулих років, як каже пані Світлана, рецептура дещо знизилася. Тому що вона значно ускладнилася, та й час вніс свої корективи. Сокальчани надають перевагу готовим медикаментам, які можна купити у будьякій аптеці.

– Ми виготовляємо ліки за старими і новими рецептурними приписами, в основному, для маленьких дітей, які вимагають спеціальних мікродоз – це четвертий знак після коми,  пояснює пані Світлана Авдоніна.  Фармація готових лікарських форм в таких дозах не виготовляє, а вони дуже потрібні маленьким діточкам, і спеціальні дози необхідні людям старшого віку. Робимо порошкові тритурації, заспокійливі мікстури, різні розчини. Виготовлення ліків  копітка й трудомістка робота, яка займає багато часу. З кожним роком ця робота дорожчає, бо зростають ціни на субстанціїінгредієнти, з яких їх виготовляють. Проте до нас приїжджають люди із Червонограда, Нововолинська, бо там уже нема аптек, де це можна зробити. Робимо суміші із сріблом, розчини протарголу для лікування слизової оболонки носа у дітей та дорослих, коларголу, який використовують в гінекології, краплі до носа у різних співвідношеннях, свічі та мазі, суспензії, мікстури й відвари з лікарських рослин. Аптека могла б виготовляти набагато більше екстемпоральних лікарських засобів, але не вистачає субстанцій. Минулого року Кабінет Міністрів України прийняв рішення про підтримку розвитку фармацевтичної промисловості з метою збільшення кількості імпортованих лікарських засобів, тобто генериків. Крім того, звертаємо увагу на збереження і відкриття аптек, які займаються виготовленням лікарських засобів. Сподіваюся, що в цьому році буде покращена ситуація з отриманням субстанцій, і нам вдасться реалізувати задумане: зайнятися виготовленням косметичних лікарських засобів, а в майбутньому запропонувати сокальцям гомеопатичні.

Історія аптеки тісно переплетена з долею людей, які працювали у ній. Про кожного з них можна сказати, що вони фармацевти від Бога. І кожен з них залишив тут частинку свого серця. Зокрема, це багатолітній завідувач Іванна Цинкаленко, під керівництвом якої колектив аптечних працівників району неодноразово відзначали, як найкращий в області. Добру пам"ять залишив про себе провізор Георгій Цинкаленко  чуйна людина, добрий фахівець і вчитель, який дуже рано пішов з життя. Разом зі заступником завідуючої Марією Шоп’як вони багато зробили для розширення аптечної мережі на Сокальщині. У колективі добрим словом згадують старше покоління працівників, деякі з них уже на заслуженому відпочинку, зокрема, Марію Пашковську та Стефанію Шумську, які майже сорок років були незмінними рецептарями.

Провізорів-аналітиків вищої категорії Єлизавету Коваль, Галину Прокопчук, завідуючу рецептурним відділом Лілію Ходзінську та завідуючих аптек у Сокалі Валентину Мельник та Богдану Штикало, в Тартакові  Раїсу Ковальчук, у Варяжі  Степана Ходзінського.

 …Чи думав колись магістр Височанський, що його аптека матиме таке довге життя? З його легкої руки вона уже 115 років служить людям. І, як колись, сокальські фармацевти вкладають свої знання та душу, аби виготовити ліки для хворих і вилікувати їх від недуг.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Exit mobile version