15 жовтня в управлінні соціального захисту населення організували "круглий стіл" на тему "Соціальний захист багатодітних сімей". Заступник голови райдержадміністрації Лариса Фарин підкреслила, що на виконання в регіонах соціальної ініціативи Президента України щодо вдосконалення роботи соціальних служб шляхом охоплення соціальними послугами найвразливіших верств населення тут зібралися спеціалісти управління, відділу освіти, соціальні фахівці, матері, щоб провести конструктивний діалог, з'ясувати, які проблеми мають багатодітні сім'ї і як їх розв'язати.
Держава постійно піклується про багатодітні сім'ї, зазначив начальник управління соціального захисту Володимир Огінський. І навів приклад: якщо у 2005 р. видатки управління на соціальні виплати складали 13 млн. грн., то нині вони сягають вже 120 млн. грн. Держава зробила акцент на підтримці сімей, особливо новостворених. Народивши дитину і отримуючи від держави матеріальну допомогу, мати може не працювати і приділяти всю увагу вихованню дитини, сім'ї. Територіальним центром по захисту неблагополучних сімей був проведений конкурс серед молоді з таких сімей на найкращу вишиванку. Переможцем конкурсу була Віка Коваль з м.Сокаль, 10 років. Переможець отримала за перше місце в конкурсі хвиляту папугу, надану спонсором конкурсу .
Але іноді це породжує зловживання: в неблагополучних сім'ях живуть за т. зв. дитячі гроші. Батьки-пияки не переживають за здоров'я своїх дітей, а бояться втратити ці гроші. В таких сім'ях необхідно навести порядок, щоб кошти використовували за призначенням, а діти росли фізично і морально здоровими. Бо потім, коли вони виростуть некерованими, держава зазнає значно більших втрат. На це звертають увагу соціальні фахівці, які відтепер працюють у районному Центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Насамперед вони цікавляться, чи діти забезпечені всім необхідним, повноцінно харчуються, ходять до школи тощо. Вони також надають сім'ям, які беруть під супровід, різні послуги, наприклад, допомагають виготовити документи, вирішити різноманітні питання, які батькам не під силу, тощо. Тепер з обласного бюджету виділяються кошти на придбання канцтоварів для дітей-школярів із багатодітних сімей. Тож батьки до 1 листопада мають здати відповідний пакет документів.
А далі розпочався діалог між спеціалістами і багатодітними матерями, яких за "круглим столом" зібралося тринадцять. Матері – Ірина Рубаха, Лідія Дмитриєвська, Світлана Яблонська, Олена Романюк, Зоряна Янзигітова, Оксана Пивоварчук та інші говорили про наболіле: що їм навіть по пільгових путівках не під силу оздоровити 2-3 дітей, бо їх потрібно зібрати (буває, що в авральному порядку), дати гроші на дорогу і морозиво, і вже збирається солідна сума, яку відривають від інших дітей, тож одним з варіантів, де вони могли б відпочити влітку, є місцевий оздоровчо-лікувальний комплекс "Ровесник", але в цьому році коштів на нього не виділяли; про пільгове перевезення дітей з багатодітних сімей; збалансованість порцій у шкільних їдальнях, важливість гарячого харчування та необхідність прищеплювати дітям поняття про здорове і раціональне харчування; контроль санітарної служби за роботою їдалень; добровільність внесення батьківських пожертв; необхідність покращувати моральний і духовний стан дітей, розвивати їх творчі здібності… Матері підкреслювали, що часто їхні діти почувають себе осторонь колективу, бо не мають змоги разом з усіма поїхати на екскурсію чи піти в цирк і тут би їм також мали йти назустріч, згадавши про доброчинність.
Спеціалісти управління, відділу освіти, соціальні працівники відповіли на запитання багатодітних матерів. Відзначалось, що соціальні допомоги від держави отримують всі багатодітні матері. Заступник голови районної ради Володимир Чуб підкреслив, – якщо ми хочемо сповідувати європейські цінності, то маємо говорити вголос про наболіле, не мовчати, а спільно вирішувати назрілі проблеми.
Підсумувала цей конструктивний діалог Лариса Фарин. Вона також наголосила, що керівники райдержадміністрації та її відділів, соціальних служб завжди допоможуть багатодітним сім'ям розв'язати будь-яку проблему.
Такі зустрічі з різними службами вирішили проводити раз на квартал.
Валентина БЛУДОВА.
Фото Володимира Козака.