Напочатку голова районної ради Ігор Дацюк оголосив регламент зустрічі, представив голову обласної ради Олега Панькевича.
Помічник голови обласної ради Володимир Машевський розповів про мету зустрічі та окреслив питання, на котрих необхідно зосередити увагу керівників місцевих рад. «Система підтримки територій, яка існувала двадцять років, себе вичерпала. З кожним роком все менше і менше ресурсу потрапляє на місцевий рівень. Особливо сьогодні, коли пріоритети держави не сприяють їх накопиченню в Галичині. Ситуація в державі складається таким чином, що питання реформування органів місцевого самоврядування постане одним із перших у новому скликанні Верховної Ради. На органи місцевого самоврядування потрібно покладати надії, треба щоб вони брали на себе відповідальність». Він також підкреслив, що на Львівщині діє 46 обласних програм, але є замало пропозицій для їх реалізації.
Голова районної ради Ігор Дацюк наголосив на тих проблемах, з якими стикаються кожен день: це стан автомобільних доріг, пасажирські перевезення, проблеми з підтоплення територій, належне функціонування комунальних служб. Він охарактеризував виконання Програми соціальноекономічного розвитку району у 2012 році, бачення районної ради щодо реформування органів влади, про виклики і загрози, яким необхідно протистояти на даному етапі, про нагальні питання розвитку району, вирішення яких потребує й допомоги депутатів обласної ради та державного фінансування. Зокрема, це завершення будівництва та відкриття міжнародного автомобільного пункту пропуску Угринів-Долгобичів, стан доріг загального користування, які потребують негайного ремонту; завершення спорудження Пристанської школи на 150 місць, з двома дошкільними групами та фельдшерськоакушерським пунктом; сприяння у будівництві дитячого садкаясел на 90 місць у Сільці, де проживає понад три тисячі населення, але немає дитячої дошкільної установи; проблеми зведення Народного дому у Волиці; реконструкція каналізаційнонасосних станцій №1 та № 2 м. Сокаль, каналізаційноочисних споруд м. Великі Мости; проблеми життєзабезпечення м. Белз та найменшого міста в Україні – Угнів, економічного розвитку району. І. Дацюк наголосив на необхідності повернути тендери щодо пасажирських перевезень на місця, адже існує серйозна проблема доїзду людей на роботу. Потрібно вирішити й питання щодо кошторисної документації, бо вироблення дозволів, ліцензій займає кілька місяців.
– Ми готові до співпраці, – підкреслив голова районної ради Ігор Дацюк. – Беремо участь у багатьох обласних Програмах. Районна рада їх співфінансує. З 13 поданих мініпроектів – здобули сім, які реалізовуємо. А загалом потрібно змінювати систему в державі цілком, щоб гроші були у нас на місцях.
Він також подякував Хоробрівському та Тудорковицькому сільським головам – Володимиру Саві та Івану Чернієвському за розуміння та підтримку під час робіт щодо відкриття митного переходу під час проведення Євро2012, зосередив увагу на потребі відкриття спрощених переходів у Варяжі, Угнові, Белзі.
Голова обласної ради Олег Панькевич, насамперед, розповів про взаємовідносини обласної ради і обласної державної адміністрації, ознайомив учасників з аспектами формування бюджетного процесу на 2013ий, поінформував про ініціативи обласної ради щодо альтернативних методів розподілу коштів обласного бюджету. О. Панькевич закликав сільських голів стати активними учасниками процесу реформування органів влади на місцевому рівні, відповів на запитання.
Виступаючи перед обранцями територіальних громад, Олег Панькевич зазначив, що два роки, пройдені органами місцевого самоврядування нового скликання в непростих умовах урегулювання бюджетних та політичних відносин з органами виконавчої влади, – це вагомий досвід.
– Приступивши до роботи наприкінці 2010 року, Львівська обласна рада нового скликання, опираючись на підтримку місцевих рад, розуміючи значне звуження повноважень органів місцевого самоврядування і обмеженість фінансового ресурсу у зв’язку з введенням в дію так званої «бюджетної реформи», відразу ж запровадила нові форми фінансової підтримки базового рівня місцевого самоврядування, – підкреслив Олег Панькевич. – Обласна рада навіть взяла на себе певні функції виконавчої влади: депутати самі формують найбільш важливі обласні програми, спільно з сільськими, селищними і міськими радами їх реалізують.
Зокрема, він зазначив, що на Львівщині другий рік поспіль обласна рада проводить конкурс «Екологічно чистий населений пункт». У 2012ому значно збільшено суму коштів з обласного бюджету на проведення цього конкурсу, завдяки чому майже всі населені пункти, які подали відповідні заявки, були визначені переможцями і отримають кошти з обласного бюджету на вирішення локальних екологічних проблем.
– Надзвичайно важливою проблемою Львівщини є дорожнє господарство, яке вимагає постійного контролю. Депутати обласної та місцевих рад проводять постійний моніторинг стану автомобільних доріг в області. Також депутати вивчали ситуацію з пасажирськими перевезеннями. Складено відповідні акти, які представлено на сесіях місцевих рад, – сказав О. Панькевич.
Забезпечення єдиної системи «Від мікропроектів та програм розвитку кожного населеного пункту – до інтегрованих обласних програм», на його думку, це і є шлях становлення місцевого самоврядування.
Народний депутат України Степан Курпіль зазначив, що «нам потрібен капітальний ремонт держави», існуюча система управління в Україні незадовільна, оскільки органи місцевого самоврядування не мають дієвого впливу на виконавчу гілку влади. Він закликав представників органів місцевого самоврядування Сокальщини докласти максимальних зусиль для забезпечення прозорих і чесних виборів.
Начальник відділу управління агропромислового розвитку РДА Віктор Федюк роз”яснив Постанови Кабінету Міністрів України щодо утримання молодняка ВРХ.
Начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Фарин та Волсвинський сільський голова Віктор Притулко вручили сільським головам грамоти за активну участь у пісенному конкурсі аматорської творчості «Золота октава». Їх удостоєні: Великомостівський міський голова Ярослав Ройко, Угнівський міський – Михайло Осміловський, Жвирківський селищний – Іван Кошлай, сільські: Ванівський – Галина Пагула, Варязький – Юрій Городько, Волицький – Надія Білик, Двірцівський – Надія Стрілець, Домашівський – Ольга Ващишин, Карівський – Ярослава Черняк, Лучицький – Володимир Черечін, Опільський – Андрій Дмитрів, Перв”ятицький – Богдан Сорока, Переспівський – Степан Кіндратюк, Реклинецький – Роман Левків, Савчинський – Василь Калька, Смиківський – Віктор Магера, Телязький – Ярослав Кравченко.
Як повідомив заступник голови районної ради Володимир Чуб, одночасно з головою обласної ради в районі перебували журналісти комунального телебачення «Львів ТБ», які оглянули проблемні об”єкти району: каналізаційноочисні споруди у Великих Мостах, незавершене будівництво Пристанської школи та підготували про це матеріали. Про місцеві проблеми їм розповіли Великомостівський міський голова Ярослав Ройко, директор КП «Житловокомунальне господарство» Великомостівської міської ради Орест Грицай, директор Пристанської школи Мирон Дмитрів.
Голова обласної ради Олег Панькевич побував у с. Поториця, де ознайомився з результатами втілення мікропроекту місцевої ради «Капітальний ремонт фасаду Народного дому в с. Поториця», який співфінансувався з обласного бюджету (Програма мікропроектів).
Голові обласної ради надано довідку про найвагоміші проблеми і об”єкти соціальнокультурної сфери у Сокальському районі, які у 2013ому пропонують втілити за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку.
Василь СОРОЧУК.
Фото автора.