Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Влада та міліція в Сокалі не можуть ліквідувати вуличну торгівлю

Ще донедавна у центрі Сокаля процвітала вулична торгівля, яка була, наче більмо на оці, для нашого міста. Міська влада, депутатський корпус та правоохоронці доклали чимало зусиль, аби "викорінити" торговців у центрі із насиджених місць. І селяни уже знають, що вирощену городину, фрукти та молочні продукти можуть реалізовувати тільки на КП "Сокальський ринок", який працює до 18.00 години. Тут є окремі столи для продукції рослинництва та молочної продукції. На ринку – 35 місць – по метру на кожного, а при потребі може розміститися й 40 осіб. Однак попри все у Сокалі ще можна побачити, як на вулицях продають городину, сухофрукти, насіння та молоко. У цьому вже не раз мали змогу переконатися й члени комісії по благоустрою міста, які час від часу організовують рейди, аби перевірити несанкціоновану торгівлю на вулиці.

Як правило, члени комісії разом з правоохоронцями найчастіше "інспектують" центральну частину міста, яка впродовж років є улюбленим місцем торгівлі для селян. В цей день під кінотеатром "Мир" не застали нікого з торговців. Проте навпроти "Приватбанку", як і раніше, стояли дві молочниці, які ні влітку, ні взимку не хочуть піти з насидженого місця, хоч як їх не проси.
Поряд розгорнула свою рекламну кампанію одна з косметичних фірм. Дівчата поставили стіл з продукцією на тротуарі, перегородивши прохід пішоходам. Їм пояснили, що аби виставити лоток з продукцією, навіть на один день, треба брати дозвіл у міській раді. Ті погодилися з усіма зауваженнями і пообіцяли наступного разу так і зробити.

Навпроти ДП "Дельта" та аптеки "Медсервіс" по вулиці Тартаківській, припрошували перехожих купити в них яблука та сушину дві жінки. Правоохоронці зробили їм зауваження і попросили піти звідси. Та ті  з місця ані руш. Мовляв, торгувати за прилавками вони б раді, та тільки вільних місць на ринку не вистачає.

– Бачите, до людей слова не доходять. Мабуть, треба забрати товар і оштрафувати, тоді дійде,  обурювалися стражі порядку.

Зазвичай, вуличною торгівлею займаються не мешканці міста, а приїжджі жителі з навколишніх сіл, які слухати не хочуть жодних зауважень. Не допомагає і прохання перейти на ринок, який функціонує поряд. Вони нарікають на владу, працівників внутрішніх справ, бо, мовляв, аби прогодувати родини, мусять йти на старість торгувати, бо пенсії не вистачає на прожиття. До того ж, виживають завдяки праці рук, а не перепродують. А жінка з яблуками дорікнула, що на ринку мало місця, а вранці було стовпотворіння, до товару нема доброго доступу. Вирішила допродати те, що залишилося на вулиці, бо скоро треба йти на автобус, мусить їхати додому. Що тут поганого?!

Директор КП "Сокальський ринок" Ольга Гунька пояснила, що на ринку нема ніякого стовпотворіння, просто селяни звикли торгувати на вулиці, де ходить більше людей. Вони хочуть бути першими, тож прагнуть зайняти перший ряд. Іноді всім місця не вистачає. Натомість останні ряди, які відведені для рослинництва, порожні. Поки що торгових місць вистачає для всіх. Кому ж незручно, можуть йти на інший ринок. Стільки людей торгує не щодня. До полудня ситуація змінюється: хто все розпродав, йде додому, а дехто переходить продавати навпроти "Приватбанку". Усі знають про заборону торгувати із землі, проте роблять своє, і хоч їм кілок на голові теши..

Заступник міського голови Олег Олійник запевняє, що про селян-торговців влада дбає і хоче допомогти їм, створивши належні умови для торгівлі. Він запропонував жінкам, які стояли навпроти приміщення відділу культури, зайняти торгові місця на ринку. Ті неохоче зібрали товар і перейшли туди.

Директор КП "Сокальський ринок" Ольга Гунька доводила, що на ринку є місця для всіх і запропонувала комісії переконатися у цьому. За мить ми вже були там. Тут, справді, було напівпорожньо. За прилавками стояли декілька жінок, згодом до них приєдналися ще дві молочниці, які торгували на забороненому місці. Господині на зручних та чистих столах порозкладали продукти.

Зрозуміло, що дехто з продавців не задоволений, бо тут є декілька жінок з таким самим товаром, а на вулиці у них не було конкурентів,  каже пані Ольга.  Там усі поспішають, тож купують те, що першим побачили. Торговці спочатку, коли їх примусили перейти на ринок, обурювалися, але поступово звикли і сприймають уже як належне. До того ж, тут є дах над головою, і можна торгувати у негоду. А головне, молочні продукти  на столах, а не на землі, вітер не забиває, дощ і сніг не падають на них, собачки не бігають. Продавці стоять за прилавками, нема бруду, є де помити руки. Жителі міста задоволені, бо можуть купити продукти у селян на впорядкованому ринку.
Задоволені й деякі селяни.

– Я тримаю корову-годувальницю, – каже Любов Рибак.  Зрідка, коли маю вихідний, привожу на продаж молоко, сир, сметану. На ринку мені зручно, бо тут створені всі умови для реалізації молочної продукції. Працівники ринку та лабораторії санітарноветеринарної медицини ввічливі та уважні.

І додає: "Читала в "Голосі з-над Бугу", що міська влада зоборонила продавати молоко у пластмасових пляшках. Тож привезла його у скляній тарі. Та невдовзі довелося купувати пляшки, щоб його розлити. Ніхто зі споживачів не купував, бо не мав у що взяти".

Дехто хвалив, що є пандус, бо треба іноді й візок підвезти, та й люди з обмеженими можливостями зможуть сюди дістатися.
Недаремно кажуть, скільки людей, стільки й думок. Важко вгодити всім, зокрема, тим, хто уже звик до "хлібних" місць. Жіночки мовчки кидали незадоволені погляди на комісію. Мовляв, і чого тут "інспектувати", за цей час уже б продали решту товару на тротуарі, де ходить чимало людей. А сюди врядигоди хтось загляне. В цей час нагодилася на продуктовий ринок поважна пані. У неї ми спитали: "Чи добре, що заборонили селянам торгувати із землі?" Наша співрозмовниця, а це була Марія Говда, сказала:
 Думаю, що добре. Тепер біля кінотеатру нема людей, які торгують на вулиці та тротуарі. Тут наче посвітліло, можна вільно пройти, не наступаючи на розкладений товар на землі. А досі тут був балаган. Тепер покупцям зручно, бо все викладене на прилавку. Продавці дотримуються ветеринарносанітарних норм, відповідні служби проводять контроль якості продукції…

– Правильно зробили, що на ринку відвели окреме місце для продуктів, – додала сокальчанка Ольга Недільська, яка прийшла сюди по молоко.  Тут є окремі місця для молочної й рослинної продукції. І це добре. Ми живемо в ХХІ столітті, тож має бути дотримання санітарноепідеміологічних норм. Це нонсенс, коли молоко, сир продають з "асфальту", до того ж, біля кінотеатру "Мир" неможливо було перейти. Дякуємо міській владі та депутатам, що подбали про сокальців і відкрили продуктовий ринок.

В цей день у центрі комісія більше не виявила "порушників". Мабуть, торговцям добре пішов торг, а може, й дійсно вже стали слухняними і торгують на ринку.

– Минулого разу, коли проводили рейд, значно більше людей торгували "з асфальту", констатував заступник міського голови Олег Олійник.  Можливо, через те, що наближалися свята, і кожен хотів щось продати, щоб заробити якусь копійку. Тепер їх стало менше. Лише одиниці дозволяють собі порушувати розпорядження "Про заборону вуличної торгівлі". Мабуть, потрібний час, аби селяни зрозуміли, що вони можуть реалізувати молочні продукти лише на ринку. Добре було б, щоб територія, яка є за універмагом і належить до споживчого товариства, запрацювала як альтернативний ринок. Впевнений, якщо люди знатимуть, що там функціонує ринок, то ті, хто живе неподалік, ходитимуть за продуктами туди. Це створить здорову конкуренцію, а в покупців з'явиться право вибору.

– Проблема стихійної торгівлі існувала споконвіку,  додав депутат міської ради, член комісії Юрій Товарянський.  Але при співпраці міської влади, правоохоронних органів та громади міста можна її вирішити і навести елементарний порядок. Існують відповідні нормативи, недотримання та незабезпечення яких супроводжуються не тільки порушенням чинного законодавства, а що ще гірше, приховують у собі небезпеку "міни сповільненої дії". Певен, що зайве доводити, чим можуть обернутися для споживачів, куплені "з асфальту" молоко, сир, сметана тощо. Реалізація продуктів зпід ніг недопустима санітарними нормами. І це не примха депутатів чи міського голови, а культура нашого з вами виховання.

Свою точку зору висловив і дільничний інспектор Сокальського РВ МВСУ Денис Баган:  У наших людей така ментальність: де бачать, там і купують. Уже майже рік разом з міською радою та депутатським корпусом скеровуємо зусилля, аби люди не торгували з "асфальту". І є результат: "викорінили" вуличну торгівлю біля аптеки "Провізор" та крамниці "Дельта". Жителі міста мають звикнути, що можуть тільки на ринку купити молоко, сметану, сир та городину в селян.

Однак викорінити стихійну торгівлю з наших вулиць не так просто. Наступного дня, після обіду знову побачила жінок з молоком біля відділу культури та навпроти музею "Людина. Земля. Всесвіт". А за декілька днів  на тротуарі вулиці Березовського, яка вже стала проїжджою, знову виник невеликий стихійний ринок. Правоохоронцям довелося його розігнати. Торговці уже вкотре переконували, що нікому не заважають, а людям зручно, бо швидко купили і пішли далі. Вигідно, бо по дорозі, не потрібно ніде заходити. На це моє спостереження голова Сокальської міської ради Богдан Зарічний сказав:

– Ніхто не говорить, що проблема вуличної торгівлі буде подолана за день чи один місяць. Але це має бути системна робота та постійний контроль. Якщо правоохоронці вийшли на вулицю, розігнали людей, то день там нема нікого, а на наступний  вже з'явилися. Щоб цього не було, робота має бути системною: спершу  попередження про заборону торгівлі, а потім  хто не реагує на попередження  притягнення до адміністративної відповідальності, стягнення штрафів. Нам потрібна активніша дія правоохоронних органів. Бо на наші зауваження торговці не зважають, прізвищ не називають. А без цього не можна скласти протоколу про адмінпорушення. Проте, це в компетенції правоохоронних органів, які мають виконувати свої безпосередні функціональні обов"язки. Зокрема, у законі України "Про міліцію" у статті 10 йдеться про основні обов'язки міліції, де сказано, що правоохоронці мають забезпечувати в межах своїх повноважень додержання вимог закону, виконання та контроль за рішеннями сільських, селищних, міських рад з питань охорони громадського порядку, торгівлі, утримання тварин у домашніх умовах, додержання тиші в громадських місцях тощо, а також контролювати утримання в належній чистоті вулиць, прибудинкових територій і дворів у містах та інших населених пунктах (пункт 26 частини першої статті 10 із змінами, внесеними згідно із законом №1642III (1642 14) від 6.04.2000 р.; •в редакції законів №1745IV (174515) від 3.06.2004 р., № 1825VI (182517) від 21.01.2010 р.). І як би не було морально важко воювати з людьми, ми мусимо це робити, щоб навести порядок із несанкціонованою торгівлею у Сокалі.

Як бачимо, боротися зі стихійною торгівлею вкрай важко, бо проблема виникла не за один рік. І скільки вже було мовленоперемовлено про торгівлю з асфальту та сокальський ринок. Але, на жаль, віз і нині там. Дивує одне, коли є такий добре облаштований базар, чого тоді дехто з жінок і далі торгують молоком, сиром, сметаною під "Приватбанком" та на тротуарах у центрі? Спочатку нарікали, що нема де торгувати, тепер вже є  і що? Просто цим людям байдуже, що робиться у нашому спільному домі, вони сповідують свою філософію: лиш мені було б добре. Та й що казати, коли навіть у неділю чи на релегійні свята стоїть ціла "вервичка" господиньторговців з різним товаром неподалік чи навпроти храму. А ще кажуть, що українці  народ віруючий?!

А може, час підійти до цієї справи виважено та наполегливо? І про це мають подбати не лише міська рада та депутатський корпус, які намагаються зробити наше місто чистим та привабливим. Тільки так зламаємо старі стереотипи та привчимось до порядку і поваги один до одного.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Exit mobile version