Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Хочеш працювати – опановуй нову спеціальність

«Вас вітає Сокальський районний центр зайнятості. Сьогодні у нас День відкритих дверей. У нас є такі вакансії: бармен, водій транспортних засобів, геодезист, швачка, діловод…» Цей текст висвічувався на табло у вестибюлі, відразу надаючи інформацію безробітним, яких зібралося чимало. Директор центру зайнятості Віктор Лащук привітав усіх, повідомивши, що на зустріч з ними прийшли керівники та спеціалісти Сокальської об’єднаної державної податкової інспекції, управління Пенсійного та інших фондів, державних служб, Агенції регіонального розвитку, банків, які нададуть будь-яку консультацію. Він також представив заступника голови райдержадміністрації Ларису Фарин.

Свою розмову з присутніми Віктор Лащук розпочав з того, що чимало людей ще не знають, що з 1 січня цього року набрав чинності новий закон України «Про зайнятість населення», в якому є багато змін, нововведень, які покращують роботу з безробітними. Зокрема, людина, яка через відсутність роботи не має заробітку і звернулася до центру зайнятості в пошуках роботи, отримує статус безробітного з першого дня реєстрації. При цьому особа може звертатися в будьякий зручний для відвідування центр зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. Допомога по безробіттю призначається з 8го дня після реєстрації в центрі зайнятості. Розмір максимальної допомоги по безробіттю є єдиним по всій Україні (раніше він обмежувався середньою зарплатою по регіону), а тепер дорівнює чотирьом прожитковим мінімумам; максимальна виплата складає 844 грн., мінімальна – 544 грн. Новий закон передбачає, що студенти останніх курсів професійнотехнічних та вищих навчальних закладів мають право у вільний від навчання час проходити стажування у роботодавців за професією, яку здобувають, строком до шести місяців. Стажування вноситься в трудову книжку. Закон також передбачає державну підтримку молодих працівників, які вирішили поїхати працювати в сільську місцевість. Якщо вони уклали трудовий договір не менш як на три роки з підприємствами, установами та організаціями, розташованими в сільських населених пунктах, їм надають житло на термін роботи та одноразову адресну допомогу в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати коштом державного бюджету. Якщо ж молодий працівник пропрацює там не менше десяти років, житло передається йому у власність.

– Зараз ми видаємо ваучери громадянам категорії «45+», – сказав п. Віктор. – Тобто особи старші 45 років, які пропрацювали не менше 15 років, одержують від держави одноразовий ваучер – 11 400 грн. для здобуття другої освіти чи підвищення кваліфікації, в переліку є 36 спеціальностей, які можна опанувати, та список закладів, де це можна зробити. Тим самим держава дає людині можливість працевлаштуватися і бути затребуваною.

Заступник начальника відділу активної підтримки районного Центру зайнятості Лілія Шунькіна розповіла про можливості самозайнятості населення. Вона зазначила, що центр зайнятості надає бажаючим одноразову допомогу для відкриття підприємницької діяльності. Перевага надається тим, хто хоче відкрити власну справу в сфері агропромислового комплексу. Є 27 розроблених обласною держадміністрацією бізнеспланів для підвищення розвитку сільського господарства.

– Перед тим, як людина хоче відкрити свою справу, проводимо тестування, мета якого – з’ясувати чи може ця особа займатися підприємницькою діяльністю, – підкреслила вона. – Вести підприємницьку діяльність навчаємо на семінарах, а також за згодою людини – посилаємо на курси підвищення кваліфікації в центр професійнотехнічної освіти служби зайнятості, де вони удосконалюють навики ведення власного бізнесу. В цьому році цією послугою скористались 12 осіб: вони надають перукарські послуги, започаткували свою справу в сфері агропромислового бізнесу – це розведення курейбройлерів, один з підприємців – Василь Прохорович – займається бурильними установками. Він брав участь у конкурсі бізнеспланів і виграв його. Його бізнесплан ми запропонували на розгляд до Львова. Понад 300 осіб в цьому році пройшли курси перенавчання по підвищенню кваліфікації. Воно
проходить за 71 спеціальністю.

Тож той, хто хоче опанувати нові спеціальності, повинен звернутися у центр зайнятості і йому допоможуть це зробити. Зараз працюють курси продавців продовольчих і непродовольчих товарів з вивченням англійської і польської мов, а також контролерівкасирів та касирів. Це – жіночі спеціальності. Для чоловіків – курси малярів, мулярів, штукатурів. Ваучери для навчання можуть отримати як непрацюючі, так і працюючі особи категорії «45+». Як підкреслив Віктор Лащук, цим, зокрема, можуть скористатися шахтарі: не чекати, поки закриють шахти, а заочно здобути нову спеціальність, яка користується попитом на ринку праці.

Начальник відділу взаємодії з роботодавцями Людмила Веселова вела мову про нові стимули для роботодавців до працевлаштування безробітних. Один з них – виплата компенсації роботодавцю в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу. Ця компенсація виплачується щомісячно протягом одного року з дня працевлаштування особи за умови збереження її зайнятості упродовж двох років.

…Того дня присутні почули багато нового і цікавого, безробітні отримали різноманітні консультації та відповіді на питання, які їх цікавили. Багато різної інформації вони також знайшли на спеціально обладнаних стендах. Тож день відкритих дверей приніс їм чималу користь.

Валентина БЛУДОВА.

Фото автора.

Exit mobile version