Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Непереносимість злакових культур: як вчасно виявити целіакію – розповіли у ЗУСМДЦ

Целіакія – автоімунне, генетично обумовлене захворювання, що проявляється ураженням кишківника внаслідок непереносимості глютену – білка, що міститься у злакових продуктах (житі, пшениці, ячмені).

Ірина Лошак – дитяча лікарка – гастроентеролог Західноукраїнського дитячого медцентру, яка понад 20 років займається целіакією, розповіла, що найчастіше хвороба проявляється у ранньому віці, після введення у раціон злакових каш. В основному на 12 місяці від народження. Але стерті форми можуть виявити і в старших дітей, і в дорослих.

У людей з целіакією глютен пошкоджує тонкий кишківник, тож у них можуть виникати різні симптоми: діарея або закреп, втрата маси тіла, вздуття живота, знижений апетит, повільний ріст, висипання.

У деяких людей симптоми відсутні:

найчастіше у родичів першого ступеня спорідненості, у пацієнтів з іншими імуноопосередкованими захворюваннями  –  цукровим діабетом 1 тип, захворюваннями щитоподібної залози, селективним дефіцитом IgA та автоімунними захворюваннями печінки, синдромами Дауна, Тернера, Вільямса).

Для діагностики целіакії потрібно виконати тестування на антитіла, що важливо, до початку безглютенової дієти. В окремих випадках потрібна фіброскопія з біопсією слизової кишківника.

Якщо захворювання не лікувати, то виникають ускладнення:

Віта Волощук, гастроентерологиня ЗУСМДЦ каже, що єдиний метод лікування – повністю припинити вживання продуктів, що містять глютен. Своєчасне виявлення хвороби та дотримання безглютенової дієти є необхідною умовою одужання. Хворі на целіакію потребують обов’язкового спостереження у фахівця.

Прийом у ЗУСМДЦ відбувається за попереднім записом.

Обрати зручний час візиту можна, зателефонувавши до реєстратури у години роботи:

Пн–Пт – з 8:00 до 16:00 год.

Exit mobile version