Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Пам’ять про мучеників не повинна пропасти

27 червня 2001 року в житті вірних Української греко-католицької церкви відбулась велична і незабутня подія. В цей час Блаженний Іван Павло ІІ приїжджав до Львова і зустрічався із паствою. Під час Літургії проголосив двадцять сім українських мучеників Блаженними, надякими проводився беатифікаційний процес.

Одним із проголошених Блаженним був отець Северіян Бараник, ЧСВВ, котрий народився в Угнові. Це місто Іван Франко назвав "Назаретом галицької інтелігенції", коли перебував тут. Але, на превеликий жаль, під час проголошення було вказано, що місце народження о. Северіяна Бараника є невідоме, а також його біографія була дуже мало висвітлена і в пізнішому часі. Життя і духовна діяльність о. Северіяна Бараника мало досліджена, майже невідома, тому і виникла потреба у його вивченні.

З метою збереження глибоких моральних традицій українського народу та збагачення релігійної спадщини Наталя Гаврилів провела ряд досліджень, які вилились у книгу "Блаженний священномученик Северіян Бараник, ЧСВВ". Її присвячено 70річчю мученицької смерті та10й річниці проголошення о. Северіяна Бараника Блаженним. З окремих розділів книги читач зможе більше дізнатися про священномученика о. Северіяна Бараника, ЧСВВ.

Бараник Степан Миколайович, монах василіянин (ЧСВВ), народився 18 липня 1889 року в м. Угнів. З 1900 по 1903 рр. навчався в Перемишльській гімназії, опісля в Крехівському новоціяті. 24 вересня 1904 року вступив до чину Святого Василія Великого, де разом з василіанським габітом прийняв нове ім’я Северіян. Це відбулося у монастирі хорватських францішканців у Загребі 14 лютого 1915 року. Після закінчення філософськотеологічних студій у 1915 році отця Северіяна Бараника призначено до Жовківського монастиря. Він активно працював на парохії, очолював Марійське Товариство для молоді, редагував дитячий журнал "Наш приятель".

У 1932 році ієромонаха Северіяна призначено ігуменом монастиря оо. Василіян та парохом у церкві Святої Трійці в Дрогобичі, до якої належало 12 тисяч вірних. Отець Северіян брав активну участь у національнопатріотичному і культурноосвітньому житті українців Дрогобича і Дрогобиччини, працював викладачем гімназії, входив у склад старшин кружка "Рідна школа".

У 19321939 роках був заступником голови "Просвіти" Дрогобиччини. Вклав вагомий внесок у справу піднесення релігійнохристиянського життя краю. У вересні 1939 року, під час першої радянської окупації Західної України, УГКЦ і о. Северіян зазнали гонінь і переслідувань. 26 червня 1941 року, коли радянськонімецький фронт наблизився до Дрогобича, агенти НКВС арештували його. У в’язниці енкаведисти замордували о. Северіяна Бараника, вирізавши на його грудях хрест, а тіло разом з іншими закатованими в’язнями закопали у велику яму, викопану у дворі в’язниці. Його знищили без суду і слідства. 29 червня 1941 року тіло о. Северіяна, разом з тілами 480ти замордованих у Дрогобицькій тюрмі, було поховане у братській могилі на цвинтарі на вулиці Грушевського в Дрогобичі.

"Пам’ять про мучеників не повинна пропасти",  сказав Папа Римський Іван Павло II,  і 27 червня 2001 року під час святої Служби Божої у Львові і проголосив о. Северіяна Бараника і ще 26 українських мучеників Блаженними.

Велика подяка Тарасу Стародубу, депутату Сокальської районної ради від ВО "Свобода", за сприяння якого була видана книга. Гроші від її реалізації будуть передані на спорудження пам’ятника о. Северіяну Баранику в м. Угнові.

Просимо спонсорів, меценатів та просто небайдужих людей долучитись до акції по •збору коштів на побудову пам’ятника Блаженному о. Северіяну Баранику в м. Угнові і перераховувати свої пожертви на одержувача ПриватБанку розрахунковий рахунок 29244825509100 МФО 305299 ЗКПО 14360570. Призначення платежу: для зарахування на ПК 4405885817413716, іпн. 2715212641, кошти на побудову пам’ятника Блаженному о. Северіяну Баранику (ЧСВВ).

За дорученням церковного комітету УГКЦ м. Угнів Катерина КУПЕЦЬКА.

Exit mobile version