Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

В цьому році виповнилося 430 років з дня проведення в княжому Белзі синоду українських єпископів

Белз є колискою Української греко-католицької церкви

В цьому році виповнилося 430 років з дня проведення в княжому Белзі синоду українських єпископів, який започаткував умови приєднання Української церкви до Римського престолу.

Цей синод відбувся 24 червня 1590-го року. На синоді були присутні чотири єпископи: Львівський Гедеон Балабан, Луцький Кирило Терлецький, Холмський Діонісій Збируйський та Пінський Леонтій Пельчицький

Після белзького синоду понад п’ять років тривало обговорення сформульованих на ньому умов і внесення до них змін та додатків. Так в червні 1594-го року відбувся собор у Сокалі (Львівщина), ще чотири собори збиралися у Бересті.

Загалом було вироблено кінцевий документ, який став основою унії (союзу) з Римом. Декларацію єднання з Римським престолом підписали всі українські єпископи, а король Польщі її підтвердив. 23 грудня 1595-го року Папа Римський Климент VI декларацію затвердив.

Урочисте проголошення Унії відбулося в Бресті 15 грудня 1596 року. З цього часу існує Українська греко-католицька церква – єдина з українських Церков, що має безперервну ієрархічну спадкоємність з часу заснування у Х ст. Київської митрополії.

Для нинішнього покоління вірних церкви княжий Белз на Львівщині є колискою УГКЦ

Уперше Белз удостоївся високої Божої Благодаті, коли біля 750 років тому (поміж 1255 і 1290 роками) галицько-волинський король Лев Данилович, син галицько-волинського короля Данила Романовича, розмістив у місті свого дитинства чудотворну ікону Матері Божої. Вважається, що цю ікону намалював апостол Св. Лука. З Белза ікону до Польщі до монастиря на Ясній Горі біля Ченстохови вивіз в 1382 р. сілезький князь Владислав Опольський, який на той момент управляв Галичиною, і тепер ікона, відома як «Чорна Мадонна», є головною християнською святинею Польщі.

В Белзі в каплиці св.Валентина зберігається копія чудотворної ікони. Також одна з багатьох в Західній Україні та Східній Польщі копія белзької ікони під назвою «Цариця Карпат» з 1737-го року знаходиться у Гошівському монастирі на місцевій Ясній Горі.

Інфо. Ігор Надбужжя

Exit mobile version