Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

А закони тлумачать по-різному – щодо повірки лічильників Сокальводоканалу

Коментувати питання щодо повірки лічильників холодного водопостачання досить незручно: по-перше, може скластися враження, що в чомусь виправдовуюся; по-друге, що хтось вболіває за інтереси громади, а міська рада чи МКП "Сокальводоканал" хоче нажитися на людях. Мабуть, вже пора зрозуміти усім, що постійний популізм довів країну до всеоб`ємної кризи, як в економіці, так у пенсійній, соціальній та інших сферах нашого життя.

А тепер по суті. Питання повірки лічильників холодного водопостачання характерне для всіх без винятку регіонів України – від Львова до Донецька. А все тому, що часто недолугі наші закони тлумачать по-різному, як наслідок, виникають подібні правові колізії. Говоримо, що прокуратура опротестувала, визнавши незаконним рішення виконкому міської ради щодо повірки лічильників за кошти споживачів. А разом з тим, читаю недавню заяву заступника прокурора Донецької області, що відповідно до чинного законодавства України, повірку повинен проводити виконавець послуг за законом, але витрати на цю повірку не включені, зокрема, міською радою до тарифу на оплату послуг по утриманню будинків, а тому заходів прокурорського реагування не встановлено. То хіба в Львівській області одні закони, а в Донецькій – інші?

На підтвердження своїх слів хочу зазначити, що профільне Міністерство вже підготувало зміни до законів, щоб нарешті чітко і зрозуміло прописати механізм плати споживачам за повірку лічильників.

Особисто я, проаналізувавши законодавство України, значну кількість роз`яснень юристів із різних регіонів України переконаний, що МКП "Сокальводоканал" працює у правовому полі.

У Сокалі послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надає КП "Сокальжитлокомунсервіс" і відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 20.05.2009 року №529 (п.13) і Типового договору про надання послуг до зазначеного переліку, серед інших, належить і періодична повірка, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води. Однак ці послуги в тариф не включені. До речі, ця послуга включена у тариф тільки у Києві. А у приватних будинках навіть теоретично не можуть бути включені.

У зв`язку з тим, що КП "Сокальжитлокомунсервіс" не здійснює цей вид послуг, а відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" засоби обліку води підлягають періодичній повірці і, беручи до уваги лист-роз`яснення Мінжитлокомунгоспу з питань періодичної повірки приладів обліку води та тепла від 21.06.2011 р., МКП "Сокальводоканал" звернулося до Сокальської міської ради про надання дозволу та затвердження калькуляції на демонтаж, транспортування, повірку в органах метрології і монтажу після повірки засобів обліку води та встановлення лічильників. А МКП "Сокальводоканал" не може цього включити у тариф, бо відповідно до п. 24 постанови Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011 року до складу витрат із збуту послуг з водопостачання і водовідведення входять витрати, пов`язані із повіркою лічильників, якщо зазначені засоби є власністю підприємства. А хіба лічильники власність підприємства? Ні. Це власність мешканців, споживачів.

Крім цього, варто відзначити, що у вище вказаному листі-роз`ясненні Мінжитлокомунгоспу зазначено: "Якщо ж періодичну повірку засобів обліку не включено до переліку послуг з утримання будинків, плата за повірку не входить до тарифу на ці послуги. У цьому випадку споживач оплачує метрологічні роботи на підставі Договору з метрологічними центрами або територіальними органами, уповноваженими на проведення цих робіт".

Щодо повірки газових та електричних лічильників, то вартість їх повірки включена при розрахунку в тариф на дані послуги.

Наведу простий і зрозумілий приклад. У Сокалі у всіх будинках, які є на балансі "Сокальжитлокомунсервісу", у тариф включено обслуговування димовентиляційних каналів. Мешканці сплачують цю послугу і ніколи не мають проблем із подачею газу у квартири у зимовий період. А жителі кооперативних будинків, ОСББ цю послугу не сплачують, і тому щоосені збирають із кожної квартири майже 100 гривень за повірку димовентиляційних каналів, бо без акту повірки їм не подадуть газ у помешкання. І чомусь ніхто не обурюється, що немає у тарифі, то нехай за нас платить "Сокальжитлокомунсервіс".

Дуже часто просто виривається із статті 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" речення: "Періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання”. Цей пункт помилково трактується окремими громадянами – як посилання на безоплатне виконання відповідної послуги, при цьому вони упускають та ігнорують попереднє речення, твердження про те, що порядок подання фізичними особами на періодичну повірку та оплату за роботи – встановлюється Кабінетом Міністрів України. І цей порядок визначено у постанові КМУ від 20.05.2009 року №529, ПКМУ №869 від 01.06. 2011 року, в роз`ясненні профільного Міністерства, про це я вже писав.

Крім того статтею 46 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" встановлено, що фізичні особи оплачують метрологічні роботи, пов`язані із здійсненням на госпрозрахункових засадах повірки засобів вимірювальної техніки, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Отже, зазначеним Законом не передбачено звільнення споживачів – фізичних осіб, які є власниками квартирних засобів обліку, від оплати робіт (послуг), пов`язаних з повіркою цих приладів. Статтею 317 Цивільного кодексу України встановлено, що власність зобов`язує здійснювати права власності. Відповідно до статті 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або Законом.

Підсумовуючи вище викладене, хочу зазначити, що ми, досконало вивчивши чинне законодавство, врахували, що квартирні прилади обліку води є власністю абонентів-споживачів, а не МКП "Сокальводоканал", і віднести витрати щодо проведення періодичної повірки квартирних засобів обліку холодної води до складу витрат із збуту послуг централізованого водопостачання та водовідведення не маємо права; щодо тарифу на утримання будинків та споруд та прибудинкових територій, то витрати на проведення періодичної повірки квартирних засобів обліку холодної води не включено; роз`яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність”, Цивільний кодекс України, а тому періодична повірка лічильників має здійснюватись за рахунок власників.

Також хочу закликати усіх працювати на те, що об`єднає громаду міста, а не те, що її роз`єднає і дезінформує. Наші мешканці живуть у дуже складних екологічних, фінансових реаліях. І будь-які заяви, твердження про те, що хтось хоче взяти у людей кошти поза межами правового поля відразу збурюють ситуацію, викликають обурення. Органи місцевого самоврядування і так є заручниками недолугої державної політики, на місцях відповідають за прорахунки центральних органів влади, тож я б хотів, щоб наші мешканці з розумінням поставилися до роботи міської ради, комунальних підприємств, виходячи із ситуації, яка, на жаль, склалася в Україні. А більшості мешканцям Сокаля хочу подякувати за розуміння і підтримку.

А тепер щодо прокурорського подання. Дійсно, прокуратура Сокальського району вносила подання скасувати рішення виконкому Сокальської міської ради, щодо повірки засобів обліку води. Ми підготували аргументовану відповідь про відсутність з боку виконавчого комітету Сокальської міської ради та МКП "Сокальводоканал" порушень чинного законодавства України. У випадку надходження ще одного подання до Сокальської міської ради, щодо відміни рішення виконкому ( а рішення виконкому може відмінити тільки сесія Сокальської міської ради) будемо переконувати депутатський корпус не відміняти дане рішення як таке, що не заперечує законодавству.

Богдан ЗАРІЧНИЙ,
міський голова Сокаля.

Exit mobile version