Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Щоб відчути себе повноправними громадянами

Спробуйте порахувати скільки людей зі складними формами інвалідності ви бачили за останній місяць (а то й рік) на вулицях міста. Швидше за все, вам вистачить пальців однієї руки. Невже наше суспільство настільки здорове? Або ж є інші причини? Чи доводилося вам спотикатися об високі бордюри на пішохідному переході? Або як може незряча людина сама перейти пішохідний перехід? Бо далеко не всі водії у нас зупиняються та пропускають пішоходів. Чи звертали ви колинебудь увагу, скільки закладів громадського користування оснащені пандусами? Чи намагалися уявити, як можна користуватися тими небагатьма, які всетаки є? Користуватися пандусом, по якому і здорова жінка навряд без травм зможе скотити легку дитячу коляску, людині з обмеженими фізичними можливостями без сторонньої допомоги, як мінімум, небезпечно для життя і здоров'я. Але ж таких людей в Україні у кожному обласному центрі від 500 до 1000.

З екранів телевізорів та на різноманітних заходах ми постійно чуємо про інтеграцію людей з інвалідністю в суспільство. Але як можна інтегруватись в суспільство, коли навіть не можемо самостійно вийти з власного дому чи дійти до кінця вулиці без сторонньої допомоги, яка, до речі, не завжди є. То що ж заважає нам жити повноцінним життям нарівні з іншими людьми? Основна перешкода – це те, що люди з фізичними чи розумовими вадами не мають і половини тих можливостей, які мають усі інші громадяни нашої держави. Архітектурні бар’єри, жаль та дискримінація з боку суспільства, низький рівень забезпечення допоміжними засобами пересування та іншими реабілітаційними заходами… Це тягне за собою ряд проблем в житті таких людей: проблеми в отриманні вищої, технічної чи будьякої іншої освіти, проблеми у працевлаштуванні, матеріальні проблеми, відсутність можливості розвиватись, замкнутість і зневіра в собі та оточуючих.

Сокальська районна асоціація інвалідів працює вже 17 років та намагається вирішувати основні проблеми своїх членів, наскільки це можливо. З метою вирішення проблеми зайнятості людей зі складною формою інвалідності та забезпечення сталої діяльності організації, працівникиволонтери організації написали проект, який підтримав Фонд сприяння демократії Посольства США в Україні. В рамках цього проекту було налагоджено роботу гуртків бісероплетіння, виготовлення свічок, пошиття та комп’ютерної вишивки одягу і аксесуарів, також буде проведено ряд заходів для вирішення проблем працевлаштування молоді з інвалідністю. Завдяки цьому ж проекту, було проведено тренінг для молоді з особливими потребами «Ціль та її досягнення», в якому взяли участь 18 осіб. Тренінг провели представники Сокальської агенції регіонального розвитку. В ньому взяли активну участь інваліди, обговорювали можливості досягнення мети, завдань, пошуку роботи, працювали в групах, спілкувались та обмінювались життєвим досвідом. Реалізація цієї програми дала змогу розвивати вміння, таланти, психологічні, соціальні та фізичні можливості більш, ніж 25 молодим людям з особливими потребами.

Такі, здавалося б, невеликі кроки до вирішення питання інтеграції людей з обмеженими можливостями в суспільство, є для нас вагомими. Вони допомогли не одній людині.

Проблема інвалідності – це загальнодержавна проблема. Щоб люди з інвалідністю відчувати себе повноправними громадянами свої країни, потрібно спочатку створити умови для цього, дати всім людям відчути, що вони рівні, що дороги до різнобічного розвитку для них відкриті, що немає ніяких перешкод для цього. І вони зможуть самостійно вийти з дому, дійти до кінця своє вулиці і навіть далі! Тоді вони й самі захочуть виходити кудись щодня. І тоді питання їх інтеграції у суспільство вже не буде проблемою,

Оксана КОНОНОВА, голова Сокальської районної асоціації інвалідів ЛОАІ ВОІ СОІУ.

Exit mobile version