Влада працює

Для Львова законопроєкт щодо реформи містобудування – загрозливий: місто втратить право впливати і на сферу захисту історичної спадщини

«Із забудовниками обговорили, з громадами та фахівцями – ні», – Лілія Онищенко про законопроєкт №5655 (відео)

Зі вступом у дію відповідного закону органи місцевого самоврядування втратять, зокрема, право впливати і на сферу захисту історичної спадщини. Для Львова це особливо загрозливо, адже тут збережено понад 2500 пам’яток історії та архітектури.

А історична частина міста та Святоюрський комплекс із 1998 року належать до Світової спадщини ЮНЕСКО.

За словами керуючої справами виконкому Львівської міськради Наталії Алєксєєвої законопроєкт не обговорили ні з органами місцевого самоврядування, ні з фахівцями, ні з громадськістю. Тоді як саме громади вболівають і найбільше залучені до збереження орієнтовно 90% пам’яток в Україні.

«Я маю надію, що Президент не підпише цей закон, і здоровий глузд переможе. Помилка розробників була у тому, що вони не обговорили законопроєкт зі всіма, на кого він розрахований, і хто буде із ним працювати. Думаю, що вони обговорили його із забудовниками, але не обговорили із органами місцевого самоврядування, охорони історичної спадщини, які відповідають за пам’ятки, та загалом із громадськістю – передусім, Спілкою архітекторів України та ІКОМОС, адже на них також цей закон вплине. Якби усі могли висловити зауваження і якби їх врахували, то закон був би суттєво інакший», – переконана начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

Цікаво, що документ максимально спрямований на цифровізацію у сфері містобудування і це, на думку пані Лілії добре. Однак, документальна база для такої інновації відсутня. Як зазначає Лілія Онищенко, до цього часу в Україні немає сформованого електронного Державного реєстру пам’яток, а до земельного кадастру не внесені землі історико-культурного призначення. «У законі передбачається, що цей реєстр вже є, і кожен може перевірити у ньому об’єкт. До того ж, у нас немає кадастру, де відображались би землі та їхні режими», – зазначає Лілія Онищенко.

Посадовиця додає, що приймати такі закони під час війни – не варто. «Цей час можна було б використати для того, щоб підготувати всі необхідні документи та ресурси, аби перенести все у цифрове поле», – вважає керівниця управління охорони історичного середовища.

З нею солідарні йі її європейські колеги. Так, органи охорони культурної спадщини європейських муніципалітетів готують відповідне звернення до Голови Верховної Ради України та Міністра культури з проханням призупинити опрацювання цього законопроєкту на час військового стану.

До слова, проти законопроєкту №5655 виступила низка фахових організацій, зокрема, Український національний комітет Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS Ukraine), Асоціація міст України, Національна спілка архітекторів, ГО РУХ «ЧЕСНО».

Низку суттєвих зауважень висловило і Нацагентство з питань запобігання корупції. А електронна петиція з вимогою накласти вето на законопроєкт, що була зареєстрована на сайті Президента України, набрала передбачені законодавством 25 тисяч голосів у рекордні терміни.

Нагадаємо, згідно із так званою містобудівною реформою, контрольні функції отримає приватна інспектуюча компанія. Її може створити, наприклад, сам забудовник. Натомість представники міськради навіть не матимуть права потрапити на територію, де відбувається будівництво. До того ж, органи місцевого самоврядування позбавляють права впливати на сферу захисту історичної спадщини.

Відтак 22 грудня, на засіданні сесії Львівської міської ради скерували звернення до Президента України, аби ветувати закон, який обмежить децентралізацію містобудівної сфери та може призвести до хаотичної забудови.o

Голос Сокальщини на GoogleNews