Це сприятиме зручності та доступності для мешканців області.
На Львівщині створили найбільшу в Україні мережу місць надання адміністративних послуг, яка складає 582 локації у територіальних громадах області. Проте, місця надання адміністративних послуг є тільки необхідною умовою розвитку сфери якісних адміністративних послуг. Достатньою умовою повинно стати реальне надання загальнодержавних і місцевих адміністративних послуг, яких потребують мешканці.
Згідно законодавчих вимог, зокрема пункту 6 і 7, статті 12 Закону України «Про адміністративні послуги», у ЦНАП повинні обов’язково надавати дві групи адміністративних послуг:
- перша – визначається розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 №523-р (із змінами) «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» (далі – розпорядження КМУ №523),
- друга – адміністративні послуги, суб’єктом надання яких є органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), їх виконавчі органи або посадові особи.
Минулого року майже всі центри надання адміністративних послуг області актуалізували відповідно до розпорядження КМУ №523 переліки адміністративних послуг, власниками яких є центральні органи виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень. Майже всі громади завершили або завершують отримання доступів до необхідних реєстрів та інформаційних систем, а працівники ЦНАП розпочали надавати ці групи послуг. Кількісно це від 225 до 400 адміністративних послуг, в залежності від категорії ЦНАП.
Наразі у громадах області розпочався активний процес формування переліку послуг місцевих рад та їх передача для надання у центри надання адміністративних послуг. Це передбачили планом заходів «Концепції вдосконалення діяльності ЦНАПів територіальних громад Львівської області на 2024-2026 роки», яку затвердили розпорядженням начальника Львівської обласної військової адміністрації від 07.03.2024 № 195/0/5-24ВА.
Варто відмітити, що протягом останнього року деякі громади разом з оновленням переліків послуг ЦНАП, ТП і ВРМ згідно розпорядження КМУ №523 долучили до них ще послуги місцевих рад. Тобто, є позитивний досвід, бачення і розуміння потреб мешканців деякими керівниками громад щодо інтеграції послуг місцевих рад у ЦНАП. Для того, щоб пришвидшити завершення цього процесу у всіх громадах області і забезпечити надання адміністративних послуг місцевих рад у ЦНАП, видали Доручення начальника Львівської ОВА від 02.05.2024 №20/0/6-24ВА.
Тому у територіальних громадах області зараз триває активна підготовка вичерпного переліку адміністративних послуг місцевих рад. Керівники структурних підрозділів у кожній громаді згідно наданих повноважень формують свої переліки послуг, на основі яких будуть затверджені переліки послуг місцевих рад. Основою для підготовки такого переліку послуг у кожній сфері діяльності ОМС є вимоги профільних законів і нормативних документів, а також інформація про ці послуги в загальнодержавному реєстрі адміністративних послуг.
Серед найбільш запитуваних є наступні категорії послуг, інформація про які заведена у реєстр адміністративних послуг:
- архітектурно-будівельна діяльність (потенційно до 46 послуг),
- благоустрій (потенційно до 53 послуг),
- житловий фонд (потенційно до 38 послуг),
- землевпорядкування, землеустрій і кадастр (потенційно до 52 послуг),
- нерухоме майно (потенційно до 20 послуг, з яких 8 делеговані),
- реєстрація актів цивільного стану (потенційно до 7 послуг, з яких 3 делеговані),
- реєстрація місця проживання (потенційно до 20 послуг, з яких 3 делеговані),
- соціальні допомоги (потенційно до 34 послуг),
- усиновлення, опіка та піклування (потенційно до 36 послуг).
Важливими результатами формування переліку послуг місцевої ради і передачі їх для надання у ЦНАП, ТП і ВРМ стане реалізація принципів:
- інтеграції послуг та зручності їх отримання мешканцями в одному місці,
- зростання ефективності роботи працівників структурних підрозділів місцевих рад, які будуть зосереджені на вдосконаленні процедур надання цих послуг.
Відділ розвитку надання адміністративних послуг управління з питань цифрового розвитку підготував алгоритм формування переліку послуг місцевих рад і надає інформаційну та консультативну допомогу керівникам структурних підрозділів ОМС, зокрема:
- періодична організація онлайн нарад для керівників структурних підрозділів по уточненню переліку послуг;
- постійна підтримка в створених групах у месенджерах для спілкування фахівців структурних підрозділів з питань підготовки переліку та розробки інформаційних і технологічних карток;
- погодження остаточного варіанту переліку адміністративних послуг кожної територіальної громади.
«Надання послуг місцевих рад у ЦНАПах не має бути проблемою, бо власники послуг є їх виконавчі органи. Вони повинні допомогти адміністраторам освоїти особливості надання цих послуг, а мешканцям надати фахові консультації у приміщенні ЦНАП. Якщо не передавати або затягувати процес передачі послуг місцевої ради для надання через ЦНАП, ТП і ВРМ, то мешканці будуть й надалі шукати місце і посадових осіб громади та отримувати ці послуги в не зовсім зручних і доступних умовах», – вважає начальник управління з питань цифрового розвитку облдержадміністрації Максим Столярчук.
На цей час у ЦНАПах Львівщини мешканці можуть в зручних і доступних умовах (в більшості з них) отримати достатньо велику кількість адміністративних послуг переважно органів виконавчої влади.
Формування вичерпного переліку послуг ОМС і передача їх для надання у ЦНАП, ТП, ВРМ сприятиме ще більшій інтеграції (додатково від 150 до 200 адміністративних послуг) і зручності отримання цих послуг у всіх ЦНАП області.