Влада працює

Медаль та посвідчення загубилися у….. шухляді. Або до чого веде халатність чиновників.

Можна скільки завгодно говорити про досягнення геніїв нашої цивілізації, але безсумнівно одне – усіх їх народила Жінка. І нехай далеко не кожній дитині приготована доля великого винахідника чи визначного діяча, – не менш важливе завдання – виховати гідну Людину. Ця поважна місія, на якій, без перебільшення, тримається світ, головним чином, належить матерям, котрі вкладають у дитину душу. Чим більше дітей – тим більша відповідальність, покладена на тендітні материнські плечі, які ладні винести все, аби їх дітям не було важко у житті…

Кожна жінка, яка народила та виховала дитину, варта подяки та вшанування. Та найщиріших слів вдячності заслуговують ті з них, які поклали своє життя на вівтар материнства. Наш край здавна славився традиціями виховання дітей саме у багатодітних сім’ях. І сьогодні на Сокальщині проживають понад тисячу багатодітних сімей, в яких виховується понад 3,5 тисячі дітей до 18 років. Жінка – охоронець домашнього вогнища, матір, що уособлює в собі ніжність, доброту. Разом з тим, наполеглива, принципова та рішуча. Жіноцтво бачить вирішення питань у таких варіаціях, в яких чоловіки заходять в безвихідь. Вміють вислухати, розрадити і допомогти.

Мабуть, через це чимало жінок звертаються до мене, як обласного депутата, приходять на особистий прийом чи просто в громадську приймальню політичної партії «Фронт змін». Серед них чимало багатодітних матерів або їхніх родичів, які просять допомогти з’ясувати місцезнаходження пакетів-документів щодо присвоєння їм почесного звання «Мати-героїня». Нагадаю, що порядок присвоєння цього звання та виплата одноразової допомоги регулюють ряд нормативних документів, зокрема закон України «Про державні нагороди» від 16.03.2000 p. №1549II, Постановa КМУ від 28 лютого 2011 р. N268 «Про виплату одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Матигероїня», Указ Президента «Про почесні звання в Українi» від 29 червня 2001року №476 зі змінами та доповненнями, Указ Президента України «Про порядок представлення до нагородження та вручення державних нагород України» від 19 лютого 2003 року №138/2003.
…Без співчуття не можна слухати розповіді жінок, яким випала нелегка доля бути багатодітною матір“ю. Адже у нашому суспільстві вони є соціально незахищені. Їхні сім“ї в більшості випадків живуть за межею бідності, діти не мають ні комп“ютера, ні велосипеда, а часом й вдосталь фруктів та солодощів. Прикро чути від них, що навіть те, що їм належить по праву, не можуть отримати роками. Жінки стверджують, що подали пакети документів на присвоєння звання «Мати-героїня» в Сокальську РДА ще в 2007-2009 рр., проте до цього часу не отримали ані допомоги, ані жодних відповідей. На жаль, причина банальна – халатність держслужбовців. Як не прикро, є непоодинокі випадки втрати документів. І жінки змушені збирати їх вдруге і заново проходити цю процедуру. Траплялось і таке, що документи в Сокальській РДА з незрозумілих причин знаходилися від 2ох до 4ох років, а згодом ще стільки ж у облдержадміністрації… Не дивно, що дехто з жінок, так і не дочекався за життя цього почесного звання. І нині чимало їхніх родичів, аби восторжествувала справедливість, звертаються в громадську приймальню «Фронту змін». Ось один з таких випадків, який схвилював мене до глибини душі. Багатодітній матері Софії Баранець з села Роятин, яка дала життя і виховала п’ятеро дітей, 7 травня 2011 р, як і багатьом іншим жінкам Сокальщини, присвоїли почесне звання «Мати-героїня». Та жінка цієї державної відзнаки вчасно чомусь не отримала. Та все по порядку. До мене звернулася її донька Ірина Міщук, яка, аби відстояти справедливість, нині оббиває пороги не одного кабінету. Донька покійної уже зверталася в Сокальську РДА та в управління праці та соціального захисту населення, щоб виплатили одноразову допомогу її матері, яка в цьому році становить 10 730 гривень. Проте їй відмовили, мовляв, одноразова винагорода матері пані Міщук не належить. Сокальське районне управління праці та соціального захисту населення РДА керується роз’ясненням Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, зокрема, листом від 6.10.2010 року, де сказано, що право на отримання виплати одноразової винагороди за почесне звання «Мати-героїня» не входить до складу спадщини. Працівники управління не хочуть визнати, що тут є й їхня вина, бо з травня по вересень жінці ніхто не повідомив, що їй належиться матеріальна допомога. Хоча згідно з постановою Кабінету Міністрів України №268 від 28 лютого 2011 року працівники управління праці та соціального захисту населення РДА повинні повідомляти багатодітних матерів, аби ті подали їм належні документи для оформлення допомоги. 22 вересня пані Софія пішла з життя, так і не дочекавшись від держави допомоги, яка по праву їй належала. А ці гроші могли б допомогти продовжити їй вік чи змінити життя багатодітної родини на краще. Це був би їм останній дарунок від неньки…

З безвиході І. Й. Міщук звернулась до Міністерства соціальної політики з проханням роз’яснити, чи вона має право отримати дану одноразову допомогу. І у відповідь отримала листа, де вказано, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті. Невже закон, як дишло, куди хочеш – туди його повернеш. Зрозуміло, що виникла неординарна ситуація, і розібратися в ній працівникам, які займаються нею, вважаю, є справою честі та совісті. Адже в протоколі про передачу державної нагороди та документа про нагородження, зазначено, що відповідно до Указу Президента від 19 лютого 2003 року №138/2003, 4.01.2012 р. голова Сокальської РДА вручив посвідчення до почесного звання «Мати-героїня» Софії Баранець. Але ця інформація не є правдивою, оскільки жінка померла 22.09.2011 р., а її родичам не повідомили про дату вручення, і лише після публікації в газеті «Голос з-над Бугу» списків нагороджених, вони дізналися про це. Донька звернулася в Сокальську РДА, де їй з шухляди витягли медаль та посвідчення на ім“я Софії Баранець.

На жаль, схожих випадків багато. Кожну таку справу не залишаю поза своєю увагою, бо боляче за ті багатодітні родини, де ростуть по 57, а то й більше дітей. Тут не можна бути байдужим. Ось чому при нагоді роз“яснюю жінкам їхні права та даю консультації. А деякі справи щодо отримання почесного звання «Мати-героїня» скерували в прокуратуру, окремі – до суду щодо неправомірних дій чиновників. Я просто вражена черствістю наших службовців та керівників окремих відділів РДА, які проживають на Сокальщині й не завжди мають бажання допомагати своїм же людям та дітям. Але ці багатодітні сім“ї живуть поруч з нами, яким, ой, як нелегко… І ми з вами можемо допомогти їм, зробити їхнє життя трохи щасливішим та наповнити його різними кольорами райдуги. Для цього потрібно не так багато – просто будьмо людяними, сумлінними та добрими фахівцями. Адже у щасливих сім“ях ростуть і щасливі діти, які є майбутніми громадянами нашого суспільства

Як депутат обласної ради від «Фронту змін» звернулася в Сокальську районну державну адміністрацію, прокуратуру у Сокальському районі з вимогою провести службову перевірку та надати належну правову оцінку цим фактам. Враховуючи вищенаведене, вимагаю від голови Сокальської районної державної адміністрації видати відповідні розпорядження та зобов’язати працівників дотримуватися закону України про «Звернення громадян», а при розгляді пакету документів про присвоєння звання «Мати-героїня» на рівні відповідної служби РДА дотримуватись визначеного законом терміну. Визначити та затвердити відповідальних осіб за формування документів та передачу їх у відповідну структуру. Визначити та затвердити механізм та терміни повідомлення районною державною адміністрацією осіб, яким присвоєно звання «Мати-героїня» (інформацію розмістити на сайтах райдержадміністрації). Вжити дисциплінарних заходів до працівників та осіб, які формально, халатно віднеслися до своїх службових обов’язків, чим порушили закон України «Про звернення громадян», «Про статус депутатів місцевих рад». Зобов’язати районну державну адміністрацію протягом 10 робочих днів опубліковувати в засобах масової інформації (районній газеті, на сайті районної державної адміністрації) списки осіб, яким присвоєно почесне звання «Мати-героїня», номер, дату Указу Президента про присвоєння та визначити відповідальну особу за повідомлення про присвоєння звання, про призначену нагороду, про отримання нагрудних знаків, посвідчення до почесного звання встановленого зразка.

Протягом лютого-березня 2012 року до мене звернулося 135 багатодітних матерів, які подали пакет документів на присвоєння почесного звання «Мати-героїня». На жаль, вони й досі не мають жодної відповіді. Допомогти у цій справі, надіславши звернення, попросила народного депутата України Олесю Оробець. Вона, в свою чергу, скерувала клопотання в Адміністрацію Президента з вимогою виплатити матеріальну допомогу та присвоїти почесне звання «Мати-героїня» жінкам Сокальщини. Будемо сподіватися, що ця справа зрушить з місця, а багатодітні матері отримають таку потрібну та довгоочікувану допомогу. І це, без сумніву, стане для них найкращим подарунком від держави до Дня Матері.

Ганна КОСТЮК, депутат Львівської обласної ради.

 

На фото: народний депутат України Олеся Оробець разом з депутатом обласної ради від Сокальщини Ганною Костюк проводять прийом громадян у Львові.

Голос Сокальщини на GoogleNews