Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

На папері одне, в житті – iнше

Сокальський район та місто Червоноград багато в чому завдячує покладам вугілля, які знаходяться на нашій території. На шахтах та суміжних підприємствах працює багато людей, вони платять податки у місцевий бюджет, надають допомогу селам та містам. Однак шахти також є проблемою регіону, саме вони у великій мірі погіршують екологію, а також їх закриття, яке тепер стає соціальною міною сповільненої дії.

Для компенсації другого чинника уже ряд років в Україні діє програма відшкодування витрат на створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних регіонів".

Суть програми  підтримка звільнених працівників із вугільної галузі (оскільки кожного року в Україні закривається декілька шахт), через створення коштом бюджету нових робочих місць, на які ці люди могли б працевлаштуватися. Це повинно частково знімати соціальну напругу у цих регіонах, стимулювати розвиток підприємництва. На папері "усе правильно", а в житті?

Торік Львівську область визначили одним із вугледобувних регіонів, сума фінансування 13 млн. грн., звичайно менше ніж Донецькій  145 млн. грн., але справедливо, оскільки на Львівщині 12 шахт  у м. Червонограді та Сокальському районі.

У програмі вказано, що кошти видаються на вугледобувний регіон, тобто область. У нас вивільнені шахтарі є у Сокальському районі та Червонограді і постає логічне запитання, а де ж підприємці Львова, Мостиськ, Перемишлян візьмуть вивільнених шахтарів?

Мабуть логіка підказує, що саме у цих районах є значна соціальна напруга у зв’язку із закриттям шахт і там необхідно створювати робочі місця. Та комісія, створена у облдержадміністрації, у відповідності до постанови, була іншої думки. До конкурсу допустили 17 бізнеспланів, з них 6  сокальсько-червоноградських. Результат  кошти отримали підприємства із Жовкви та Львова. Що цікаво, чомусь при аналізах бізнеспланів цих підприємств не виникло питань у комісії: "Яким чином ДП "Жовківське лісове господарство" створить 110 нових робочих місць за допомогою купівлі автобусів ЛАЗ, якими мають перевозити цих людей. І де воно візьме більш як 200 тис. грн. в місяць на зарплату цим людям?". Дивно також, чому не виникло запитання: "Як ТзОВ "Галицька здоба" збудує завод по випічці кондитерських виробів на 43 робочих місця, не маючи земельної ділянки?".

У результаті станом на 1 січня цього року ДП "Жовківське лісове господарство" створило 15 робочих місць, а ТзОВ "Галицька здоба"  п"ять. Отже, вибрані підприємства не виконали зобов’язань перед державою на 83%. Не потрібно бути великим експертом, щоб передбачити цю ситуацію при захисті бізнеспланів.

У 2011 році знову проведено конкурс бізнес-планів. Хоча постанова КМУ № 264 вийшла 17 березня 2011 року, районні управління соціального захисту населення повідомили підприємства тільки 21 квітня, із терміном подання бізнеспланів у Львівське управління соціального захисту населення 22 квітня. Незважаючи на стислий термін написання бізнеспланів, тобто одну ніч, бо протягом дня керівники підприємств збирали довідки у різних інстанціях, їх потрібно було більше десяти, комісія розглянула майже 30 пакетів документів. До речі, зі Сокальського району та Червонограда  11, із різних галузей: будівництво, легка промисловість, сільське господарство, меблева промисловість, комунальне господарство, торгівля.

Але знову гроші дістались справжнім "шахтарським" регіонам  Пустомитам, Львову, Мостиськам. Що цікаво, кошти дали підприємствам, які створюють більше робочих місць, ніж у них є. Якщо взяти за спеціалізацією підприємств  це вантажні перевезення, випікання хліба, реставрація, виробництво деревних пілет. Хоча у Постанові КМУ чітко вказано, що бізнесплани підприємствучасників конкурсу повинні відповідати пріоритетам розвитку економіки, визначеним у програмі соціальноекономічного розвитку регіону… Однак у програмі, галузі вантажних перевезень, реставраційних робіт, хлібопекарська не визначені пріоритетними. Навпаки, пріоритетною галуззю є сільське господарство. Крім цього, окремим пунктом програми вказується: "подолання соціальних та екологічних наслідків, пов’язаних із закриттям та виробничою діяльністю шахт СокальськоЧервоноградського регіону".

На черговій сесії Львівської обласної ради я, як депутат від Сокальського району та керівник громадської організації  Агенції регіонального розвитку, яка працює, в першу чергу, у сфері захисту інтересів підприємств та організацій регіону, зініціювала питання щодо розгляду виконання вищевказаної програми та пояснень комісії, чому вкотре Сокаль та Червоногорад не отримали кошти для шахтарів.

Адже СокальськоЧервоноградський регіон в соціальному плані дуже складний, оскільки сильно дає негатив закриття шахт, сільськогосподарських підприємств. Тому кожне новостворене робоче місце тут на вагу золота.

Чому підприємства Червонограда та Сокальського району залишилися осторонь? Це риторичне запитання депутати і намагалися з"ясувати під час проведення сесії. Але, на жаль, фахової відповіді від членів комісії вони так не отримали.

Депутати своїм рішенням дали відповідні доручення голові ЛОДА М. Цимбалюку, прокуратурі, які би мали розібратися із роботою комісії.

Ганна КОСТЮК,
депутат Львівської обласної ради.

Exit mobile version