Влада працює

Річка Красносілка на Сокальщині має “стандартні” для малих річок проблеми

29 жовтня в Сокальській міській раді відбувся комунікаційний захід з представниками трьох територіальних громад з басейну річки Красносілка, під час якого були презентовані результати проекту «Відновлення екосистеми малої річки – шлях до перспективного розвитку громади та добробуту місцевого населення».

В рамках зазначеного проекту було проведено гідрологічні дослідження в басейні річки Красносілка.

Зазвичай, для таких невеликих за довжиною і площею водозбору водних об’єктів використовувались дані з аналогічних водойм для планування природоохоронних заходів. Але завдяки фінансовій підтримці Посольства Швеції в Україні в межах Програми малих грантів Проєкту «INSURE*» від ГС «WWF-Україна», відповідними спеціалістами були проведені дослідження саме по річці Красносілка, що дає можливість напрацьовувати пропозиції щодо заходів з відновлення екосистеми річки на більш точному рівні планування.

Також в рамках згаданого проекту було проведено опитування серед місцевого населення з метою з’ясування інформації про стан річки в минулі роки, до її зарегулювання меліоративними системами.
Разом з цим було проаналізовано наявність Стратегій розвитку місцевих громад і наявність в них природоорієнтованих рішень і заходів з відновлення екосистеми річки Красносілка.

Під час робочої зустрічі в Сокальській міській раді експерти проекту представили представникам Белзької, Сокальської і Червоноградської громад:
– Загальну характеристику територій в басейні річки Красносілка
– Аналіз анкетування, проведеного з місцевими мешканцями для з’ясування стану річки та її ролі у житті місцевих мешканців
– Аналіз стратегічних документів громад в басейні річки Красносілка стосовно наявності екосистемних підходів та природоорієнтованих рішень для адаптації до зміни клімату басейну річки Красносілка та підвищення рекреаційної привабливості даної території
– Пропозиції щодо природоорієнтованих рішень, які доцільно внести до стратегічних документів громад.

Річка Красносілка має «стандартні» для малих річок проблеми, зокрема:

– відсутність водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
– надмірна зарегульованість річки штучними перешкодами та каналізування русла;
– потреба демонтажу усіх гідротехнічних споруд, які не експлуатуються;
– замулення русла річки та, як результат, сповільнення її течії;
– незадовільний стан гідротехнічних споруд (мостів, та переїздів), що потребують капітального та поточного ремонту;
– засмічення річки побутовим сміттям та іншими відходами;
– захаращеність берегів та русла річки чагарником та трав’яною рослинністю.
За даними обстежень і проведеної інвентаризації по основному руслу і на притоках річки Красносілка розташовано 24 штучних перешкод (трубчатий переїзд, шлюз-регулятор, залізобетонний міст, перехід-кладка тощо), з яких:
✓ 7 шт. потребують ліквідації
✓ 17 шт. потребують реконструкції та облаштування.

Разом з цим деякі ділянки річки Красносілка є каналами меліоративних систем із залишками непрацюючих регулюючих споруд.

Питання відновлення екосистеми річки Красносілки з можливістю поліпшення умов проживання місцевого населення, а також питання підвищення перспектив розвитку громад з урахуванням наслідків війни та адаптації до зміни клімату активно обговорювались старостами населених пунктів, які розташовані в басейні річки.

Враховуючи критичний екологічний стан річки, а також перспективи для розвитку туристичного потенціалу регіону в басейні річки Красносілка у разі відновлення екосистеми цієї річки, – всі учасники заходу з великою зацікавленістю спілкувались з експертами та представниками Басейнового управління водних ресурсів річки Західний Буг.

Після завершення робочої зустрічі учасники заходу прийняли участь у символічному заході «Дерево Перемоги» на березі річки Красносілка.

Старости сіл, разом з місцевими активістами висаджено калину – як символ України, символ незламності і мужності українського народу. Символом захисників, які віддали своє життя за нашу незалежність і за Україну! Разом з цим – калина є символом життя! Тому саме на березі річки висаджено калину, яка символізує незламність Україн

Голос Сокальщини на GoogleNews