Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Степан Бандера повернувся у Великі Мости

У перший день 2012ого на майдані Незалежності у м. Великі Мости урочисто відкрито пам’ятник Провідникові ОУН Степану Бандері. 1 січня минула 103-тя річниця від дня його народження. Кошти на пам’ятник офірували мешканці та меценати Сокальщини, Львівщини, депутати різних рівнів, діаспора. До цієї мети йшли декілька літ. Список жертводавців друкував «Голос знад Бугу» протягом двох років.

Ініціатива спорудження пам’ятника виникла у 2005 році, пізніше створили оргкомітет, його очолив голова Великомостівського осередку Народного Руху України Іван Вовканич. Загальна кошторисна вартість пам’ятника – понад 400 тисяч гривень. Допомогли й депутати районної ради, виділивши на благоустрій території пам’ятника сорок тисяч гривень.

Автор пам’ятника Степанові Бандері – скульптор Микола Король з Червонограда. Висота монумента – чотири метри, зроблений він з червоного пісковику, у червоночорних тонах. Степан Бандера у весь зріст стоїть на фоні прапора, оздобленого червоною калиною.

…Свято розпочалося з Богослужіння в грекокатолицькому храмі. Його разом з деканом о. В. Юськівим очолив о. М. Шевчишин (УГКЦ) з Тернополя. о. Михайло звертаючись з проповіддю до великомостівчан та всіх присутніх, підкреслив велику значимість постаті Степана Бандери. Потім процесійно усі підійшли до пам”ятника. Зняти полотнище з нього доручили ветерану УПА, жителю Великих Мостів Тарасу Заньку та лауреату і дипломанту Всеукраїнського фестивалю «Сурми звитяги» Зоряні Личко. А окропили пам”ятник свяченою водою о. Михайло Шевчишин (УГКЦ), о. Микола (УАПЦ) зі Соснівки та о. Павло Івасейко (УПЦКП) з Бутин.

Потім учасники віче виконали гімн ОУН «Зродились ми великої години», а Михайло Куцяба зачитав Декалог українського націоналіста.

Представники громадських та політичних організацій, керівники району та міста (на фото вгорі), гості поклали вінки та квіти до пам’ятника.

Україна починається з кожного з нас і відповідальність за її долю несемо ми  освічені, згуртовані і відповідальні, а значить, сильні,  сказала ведуча Ірина Струк.

Вона нагадала, що ініціатором спорудження пам"ятника Степанові Бандері у Великих Мостах є голова міського осередку Народного Руху України Іван Вовканич, який доклав великих зусиль для його встановлення і запросила його до слова.

І. Вовканич підкреслив, що "Степан Бандера прийшов у Великі Мости в день народження не як гість, а як син українського народу", подякував всім жертводавцям, мешканцям Великих Мостів, Сокальщини, України, діаспорі з Канади, Америки, окремим громадянам, розповів про роботу над пам’ятником. Він закликав молодь "любити Україну, як любив її Степан Бандера".

Хор "Повстанець" Сокальської станиці Братства вояків ОУНУПА виконав патріотичні пісні, зокрема, "Степан Бандера  це прапор мій", "Що за військо іде", "Пильнуй, Україно, своєї свободи" та ін. Учасник "Повстанця" Орест Викрикач сказав, що "Степан Бандера  символ нації, символ боротьби за вільну незалежну Україну. Слава про нього поширилась на весь світ. З його ім"ям пов"язана ціла епоха. А це боротьба української нації за свободу і незалежність. Ідеї Великого Провідника залишилися живими, невмирущими, як невмирущою є українська нація. Його спадщина має неоціненне значення для розбудови української держави".

Далі депутат обласної ради Ірина Фаріон подякувала "Повстанцю" за причастя тими піснями і продовжила:

– У чому полягає феномен Степана Бандери? Думаю, що кожен з тих, хто прийшов на цей майдан, запитує себе: звідки він брав сили бутитаким, чому ми не можемо сьогодні без нього абсолютно всі. Ті, які його дуже люблять і шанують, які його ненавидять (а такі будуть завжди), і ті, які просто байдужі. Ніхто з нас в нашій країні не може без нього обійтися. Тому дуже важливо з"ясувати, звідки ця феноменальна свідомість, як так сталося, що його смерть стала безсмертям? Як так сталося, що злочинець відразу ж покаявся? Як так сталося, що цей постріл оживив народ?

Степан Бандера  це один з найпотужніших інтелектуалів двадцятого століття, це один з найосвіченіших людей. Так Господь захотів, щоб наступила пора, аби він поміняв меч на пензель, аби він поміняв меч на ручку. І саме завдяки тому він створив свою унікальну працю "Перспективи української революції". З неї ми можемо черпати сили.

Степан Бандера всього себе посвятив Україні. Він казав, що найдієвіші ліки для скривдженої, знесиленої, поневоленої душі  це Віра. Лише віра дає сили і наснаги до боротьби. С. Бандера постійно говорив, що Бог – понад усе, а потім  усе решта. Тільки та людина, яка має в серці Бога, є незламною. А ще наголошував на двох крилах нашої української нації: самодостатності і самобутності. І якщо Господь подарував нам Бандеру 1 січня, то він даний нашій нації на виріст. Жодних сумнівів, тільки дорога вперед…

Великомостівський міський голова Ярослав Ройко подякував скульптору Миколі Королю за створення такого гарного пам’ятника, адже це велика й тяжка праця. Він підкреслив, що Степан Бандера кличе нас до єдності, щоб ми були усі згуртовані, шанували і розбудовували державу. І ця побудова пам’ятника, про який мріяло не одне покоління великомостівчан, відбулася завдяки згуртованості й єдності.

Народний депутат України Володимир В"язівський також причетний до побудови пам’ятника С. Бандері у Великих Мостах. Він був ініціатором збору коштів від парламентарів з Львівщини, і він назвав прізвища тих, хто долучився до цієї великої справи. Звичайно, їх було не багато, але щоб ставало більше, потрібно обрати до Верховної Ради українських патріотів. Він запевнив, що старатиметься і надалі, щоб депутати допомогли коштами на завершальні роботи.

– Сьогодні відзначаємо сто третю річницю від дня народження славного сина українського народу Степана Бандери, вшановуємо його як патріота, як ідейного натхненника і Провідника, як невтомного борця за вільну і незалежну Україну,  зазначив голова Сокальської райдержадміністрації Микола Мисак.  Завдяки єдності великомостівської громади, всієї Сокальщини, маємо цей пам’ятник.

Він подякував натхненнику проекту Івану Вовканичу, іншим людям, які долучилися щоденною працею, щоб це свято відбулося, а також меценатам, котрі вклали кошти. Ця подія має згуртувати всю громаду Сокальщини.

Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк підкреслив, що "жодна нація світу у минулому двадцятому столітті не постраждала так, як українці. Перша світова війна, Українські Січові стрільці, вояки Української Галицької Армії, змагання за незалежність, мільйони жертв під час голодомору, мільйони висланих у концтабори Сибіру, Друга світова війна прокотилася хвилею і знищила нашу землю, мільйони жертв.

Незламний чин Української Повстанської Армії під проводом Степана Бандери і знову програні визвольні змагання. Але, напевно, українська нація є невмирущою, адже більш, ніж сімсот років не маючи незалежності, вона вистояла, вижила, утверджується і двадцять років вже незалежна. Ідея самостійної української держави ні з чиїм іменем так не уособлюється, як з іменем Степана Бандери.

І нині, в цей непростий економічний, особливо, політичний час, коли маємо відхід від українських цінностей, коли вищі державні мужі дивляться на схід, куди здають національні інтереси, коли переписується наша історія, коли намагаються викинути з тестування питання про голодомор, Івана Мазепу, ми, українці, одягаємо вишиванки. На сході батьки віддають дітей в українські школи, в Донецьку починають розмовляти українською мовою. І прийде час, коли і захід, і схід, направду, в душі, будуть разом. Всередині держави не розпалюватимуть ворожнечі, а українська нація буде єдиною. І, власне, Степан Бандера своїм життям, своїм чином доказав, як треба діяти, аби досягти мети, аби українська держава стала незалежною. Маємо докласти чимало зусиль, аби Україна була процвітаючою, багатою, заможною, щоб ми казали, що вона є такою, за яку боролися наші батьки, наші діди і Степан Бандера на чолі Організації українських націоналістів.

…Маємо завжди вклонятися людям, які пройшли шлях боротьби за волю України. На жаль, з кожним роком їх стає все менше і менше, Але вони своїми спогадами прокладають місточок з минулого через сучасне у майбутнє. Їх розповіді  неписана історія, яку кожен з нас повинен знати. На віче виступив очевидець тих далеких подій Тарас Занько. Він розповів, як восени 1944ого мав завдання від надрайонного провідника Петра Балка "Святослава" і зустрічався у Великих Мостах зі Степаном Бандерою. Йому запам"яталися його голубіголубі очі і слова "Рости, хлопче, такі нам будуть потрібні". "У ці далекі роки Степан Бандера до нас приходив і відходив, а зараз прийшов до нас, правда, в іншій іпостасі, щоб бути з нами назавжди",  сказав ветеран УПА.

– У цей день хочеться говорити про високе. Адже стоїмо біля пам’ятника, який уособлює символ української нації, наш прапор,  розпочав свій виступ депутат обласної ради Андрій Корнат.  І у трудний час приходитимемо сюди, шукатимемо щирість і правду. Адже Бандера був щирим і правдивим, він не шукав інших шляхів. Сьогодні в українській державі потрібно говорити про справи. За словами мусить бути конкретне діло. Ми єдині в єдиному пориві, в любові до свого рідного краю.

Він також нагадав про справи, які чекають нас найближчим часом, а сьогодні в Україні смута. Не треба мовчати, терпіти й дивитися на те блюзнірство, яке чиниться через телебачення, чи будьде, коли йде відверта неправда чи брехня. Щодо наступних виборів до Верховної Ради, правда одна  єдиний список, єдиний кандидат в окрузі, єдиний провід і єдина політична сила. І іншого шансу нема.

Далі мешканець Великих Мостів Роман Вільчик прочитав власний вірш "Український герой".

Після цього слово мав голова ВО "Свобода" Олег Тягнибок. Він привітав усіх з днем народження Провідника української нації Степана Андрійовича Бандери, передав палкий привіт від українського Прикарпаття, звідки щойно приїхав  з села Старий Угринів, що на ІваноФранківщині. Саме з того місця, де по всьому світу пішов дух Степана Бандери. Такі заходи проходять не тільки в Галичині, але й у Луганську, Харкові, Сумах, Кіровограді, Житомирі, Вінниці… Сьогодні люди поіншому сприймають постать Бандери. Адже Бандера  це Ідея і Чин, Бандера  це дороговказ. І в тому є велика наша перспектива. Ровесники незалежності зовсім інші, не ті, яким десятки років в голови вкладали комуністичний стиль мислення, їх не страшить слово націоналізм, їх не лякає слово Бандера. Його дух, енергія, конкретна дія мають кликати нас до звитяги і до перемоги. Політик подякував о. Володимиру Юськіву за запрошення взяти участь у святковому віче.

Екс-голова районної ради Олег Солодяк привіз жменьку землі, яку взяв на подвір"ї батьківської хати Степана Бандери у Старому Угринові і передав Івану Вовканичу, щоб вклали біля пам’ятника. Він також наголосив: коли брали червоний пісковик, заїхали до Зарваниці, щоб помолитися. І тільки з Божою допомогою відкриваємо цей монумент.

"Тобі, Степане"  вірш під також назвою написала поетеса Ольга Шкрабайло, вона й прочитала його учасникам віче.

У своїх виступах заступник голови обласного Проводу Конгресу українських націоналістів Роман Дідусь, о. Михайло Ільницький зі Стрия та інші, зокрема, підкреслили, що щемить серце від того, що тут відбувається. Адже відсьогодні Степан Бандера присутній у цьому постаменті ще в одному місті України. Хоча він завжди був у серцях патріотів, людей, які вірили в Україну, вірили в свою силу і робили добру для України справу.
На завершення віче парох Володимир Юськів подякував усім, хто взяв у ньому участь: священикам, особливо вісімдесятилітньому •о. Михайлу Шевчишину, молоді і людям старшого віку, владі, меценатам, депутатам різних рівнів… Він підкреслив, що ми об’єдналися навколо Степана Бандери, адже тут не було жодного прапора політичних партій, а відбулася консолідація й на духовному рівні  разом молилися священики УАПЦ, УГКЦ, УПЦКП. Це засвідчує  Степан Бандера може об’єднати націю. Тож потрібно це продовжувати, рухатися в цьому напрямку.

Патріотичні пісні виконали й учні місцевої школі під керівництвом Петра Носаля та зі школи мистецтв.

На завершення усі заспівали "Боже великий, єдиний, нам Україну храни", а біля підніжжя пам"ятника запалили лампадки.

Василь СОРОЧУК.

 

 

 

 Світлини автора.

Exit mobile version