Влада працює

Третій рік боротьби: міська рада Львова вимагає переробити незаконну терасу у центрі Львова. Відео

Львівська міська рада наполегливо закликає власника «Віденської кав’ярні» демонтувати прибудову літньої тераси та спільно напрацювати концепцію відновлення історичного вигляду будівлі-пам’ятки архітектури. Також головний архітектор міста Антон Коломєйцев представив приклади архітектурних рішень для подібних літніх терас у країнах Європи та візуалізації, як могла б виглядати ця тераса.

Нагадаємо, раніше «Віденській кав’ярні», що на просп. Свободи, 12, місто дозволило звести літню терасу. Та згодом власник засклив її та фактично зробив повноцінною прибудовою у пам’ятці культурної спадщини. Ще у 2021 році управління охорони історичного середовища видало припис про демонтаж склопакетів тераси. Власники оскаржили припис, виграли першу інстанцію в суді та апеляцію. Однак, Верховний Суд став на бік міста у цій справі.

Сьогодні на брифінгу головний архітектор Львова Антон Коломєйцев акцентував увагу на тому, що облаштована незаконно надбудова спотворює вигляд усієї пам’ятки.

«Проспект Свободи – колишні Гетьманські Вали. І будівля, де розміщується “Віденська кав’ярня”, традиційно використовувалась як кав’ярня. Тут з 19 ст. змінювалися стилі, облаштування інтер’єрів, але ми не сподівалися, що на терасі цієї історичної кав’ярні, в серці міста, поруч з пам’ятником Шевченку, виросте потвора – надбудова з пластиковими вікнами, дуже дивної висоти з незрозумілим накриттям і металевим профнастилом на даху. Таке рішення було б дивним навіть для периферії, не кажучи вже про історичну частину міста і історичну пам’ятку.

Ця надбудова не мала жодних погоджень. Ми бачимо, що власник зробив стіни, спорудив конструкції на балюстрадах та спотворив фасад. Він є, звичайно, асиметричний по своїй композиції, але навантаження оцього другого поверху абсолютно непрозоре. Ми просто не можемо бачити будівлю в комплексі, як її задумував архітектор», – зауважив Антон Коломєйцев.

Як розповіла керуюча справами виконкому міськради Наталія Алєксєєва, місто неодноразово закликало власника врегулювати це питання мирним шляхом. Ще минулого року виконком прийняв рішення напрацювати концепцію відновлення історичного вигляду будівлі. Однак, попри те, що місто отримало від власника листа з запевненнями, що відповідні ескізи та пропозиції напрацьовуються, офіційно жодного ескізу від нього досі подано не було.

«Ось уже 3-ій рік, як ми законно хочемо вирішити питання незаконної добудови на терасі «Віденської кав’ярні». Тераса влаштована впритул до пам’ятки архітектури, без жодного дозволу, без жодного висновку Львівської міської ради та управління охорони історичного середовища. Про те, що тут є порушення вимог Закону “Про охорону культурної спадщини”, встановив навіть Верховний Суд.

Ще минулого року ми почали діалог із власником. Ми, разом з управліннями охорони історичного середовища і містобудування та урбаністики, готові були спільно напрацювати ескіз і вигляд цієї тераси, який би відповідав пам’яткоохоронному законодавству і влаштовував би власника. Але власник відверто ігнорує усі наші пропозиції», – розповіла Наталія Алєксєєва.

За словами заступника керівника управління охорони історичного середовища ЛМР Георгія Корнєєва, до них за цей час так і не надходило відповідних пропозицій.

І поки місто чекає від власника «Віденської кав’ярні» пропозицій щодо впорядкування фасаду будівлі, Антон Коломєйцев представив візуалізації ідей облаштування тераси, які самостійно напрацювали фахівці управління архітектури та урбаністики, та яку можна взяти за основу для майбутнього проєкту.

«З юридичної точки зору, будь-які непогоджені роботи у пам’ятці мають бути демонтовані. Якщо вони не демонтовані, то це – невідповідність законодавству України про охорону культурної спадщини. Якщо ж це переосмислювати в іншій формі, то ми своїми силами напрацювали кілька скетчів: коли залишається існуюча будівля і тактовний скляний прозорий об’єм, то він може бути вписаний у цю загальну форму. Він має бути горизонтальний, мати достойну висоту. Це є скетч. Для того, щоб перейти до проєктування, треба опрацювати усі вузли. Чи це є дешеве рішення? Чи воно так само коштує, як те, що ми бачимо зараз? Ні, воно є дорогим. Але ця пам’ятка і це місце достойне найкращих рішень. Якщо власники вирішили прибудувати до пам’ятки літню терасу, яка б відкривалась у літній період, то це має бути якісне рішення. І тут питання ціни трансформації цих конструкцій не має стояти.

Варіанти, як може бути: з плоским дахом, де на контрасті старе і нове буде сприйматися органічно. Такий підхід так само є поширеним у містах Євросоюзу. На візуалізації це виглядає так: прозоре тло існуючого об’єму і новий вигляд тераси, яка, я хочу наголосити, повністю відкривається в літній період. І ми бачимо незіпсовану пам’ятку, якою вона має бути», – наголосив Антон Коломєйцев.

Також він показав наочні приклади облаштування подібних терас у пам’ятках архітектури у європейських столицях.

«Ми проаналізували кілька прикладів у країнах Європи, де подібні додатки до історичних пам’яток є допустимі. До прикладу, центр Відня, також зона ЮНЕСКО, але тут є легка скляна надбудова, яка може повністю відкриватися на літній час. Таких прикладів є багато. Приклад з Британії – де є особливий підхід до усіх архітектурних вузлів, до того, як зв’язати скло між собою, щоб воно було легким, як хмаринка. А те, що ми бачимо тут, – потвора, яка перевантажує більш філігранну нижню частину.

Ще є рішення безкаркасного скла, яке можна відкривати у літній період і пити каву на відкритій терасі. І це, власне, буде відповідати суті цієї кав’ярні. Натомість, зараз відвідувачі сидять у задушливому приміщенні, неправильному, низькому. Я маю максимальну повагу до «Віденської кав’ярні» і не хочу виходити за межі архітектурних аспектів, але виключно з точки зору архітектури те, що є зараз, – просто неприпустимо», – наголошує Антон Коломєйцев.

Нагадаємо, «Віденська кав’ярня» розміщена на території історичного ареалу Львова, в зоні ЮНЕСКО і в об’єкті культурної спадщини – у будинку пам’ятці-архітектури. Будинок складається з трьох поверхів та з прибудованої галереї (тераси).

Голос Сокальщини на GoogleNews