Влада працює

У Львові минув перший рік роботи міських садівників: як змінились парки та вуличне озеленення

У 2021 році Львів вперше в Україні запровадив посади міських садівників нового формату. Відтак із квітня минулого року за кожним районом і парком Львова закріплений фахівець, який детально вивчив озеленення відповідної ділянки. В управлінні екології та природних ресурсів ЛМР пояснюють, що робота садівників стала першим кроком на шляху до повної інвентаризації дерев й інших об’єктів озеленення в місті та допомогла суттєво змінити якість зелених насаджень.

Сьогодні садівники залучені до складання планів робіт з догляду за рослинами, а також стежать за їх виконанням. Керівниця управління екології та природних ресурсів Олександра Сладкова акцентує, що це дозволяє навести лад у складній і розгалуженій системі, коли окремі види робіт на одній і тій самій ділянці виконують декілька різних підрядників.

«Коли я прийшла на посаду керівника, я побачила, що паркам і величним деревам Львова бракує не стільки грошей, скільки компетентного догляду і небайдужості. Саме це дає якість озеленення. Тож коли з‘явилися садівники, я зрозуміла, що це саме та ланка, якої так не вистачало. Вони роблять в 10 разів більше в плануванні і контролі догляду озеленення, ніж до того це робила я», – розповідає Олександра Сладкова.

Вона додає, що довгі роки доглядові роботи в Україні проводились за застарілими нормами, які місто отримало у спадок від Радянського Союзу. Садівники змінюють це, впроваджуючи у Львові сучасні світові практики і методи. Це дозволяє вивести роботу озеленювачів на якісно новий рівень.

Зокрема, міським садівничим вдалось впровадити нові тенденції у плануванні квітників. Прикладом цього є клумба біля Ратуші та озеленення вулиці Чернівецької – вони виконані у актуальному зараз стилі «нової хвилі». Посадки з декоративних злаків та багаторічних рослин імітують природну лучну рослинність нашого регіону.

Фахівці відділу не лише працюють з сучасними трендами – вони також відроджують місцеві садівничі традиції. Так, минулого року за архівними матеріалами було відтворено клумбу Арнольда Рерінга в партерній частині парку імені Івана Франка. Також спільно з фахівцями-дендрологами садівники відновили і доповнили насадження у сквері на Святоюрській площі.

Цієї весни вперше за довгі роки на вулицях та в парках міста з’явились тюльпани, крокуси, нарциси та інші весняні первоцвіти. Цей експеримент було визнано вдалим, і він теж є здобутком відділу садівників.

Завдяки злагодженій роботі садівників, серед яких є фахівці різних профілів, стала можливою реалізація таких глобальних загальноміських проектів, як закладання Саду пам’яті Героїв АТО/ООС, над яким працювала уся команда. Також було проведено надскладну, з точки зору логістики, посадку чорних сосен на Меморіалі пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Масштабна минулорічна висадка дерев та кущів на вулицях міста також відбулась належним чином завдяки тривалій роботі садівників з планування, підготовки та нагляду. Вони кількаразово обійшли місця висадки кожного дерева чи куща, визначили підготовчі роботи, простежили за проведенням посадки і запланували подальший догляд.

Парки у віддалених куточках міста, маловідвідувані парки: такі як Снопківський, Архангела Михаїла, Скнилівський, раніше традиційно фінансували та доглядали за залишковим принципом. Тепер кожен із них має свого «адвоката» в особі садівника району, який стежить, щоб про парк піклувались належним чином. Завдяки цьому, багато занедбаних паркових зон отримали нове життя.

Садівники додатково гуртують навколо себе громади своїх районів, внаслідок чого, мешканці активно включаються в роботи щодо озеленення та догляду. По всіх зелених зонах проводять толоки – тепер за участі садівників, що дозволяє не лише прибирати територію від сміття, але й проводити більш складні і кваліфіковані роботи.

В управлінні екології та природних ресурсів розповіли детальніше про кожного із членів команди садівників.

Максим Кошельник Галицький район

Садівник з величезним досвідом. Максим є абсолютно незамінною людиною в команді. Ніхто не здатен спланувати роботи з озеленення та догляду так детально, як він. Тому саме Максима залучають до найскладніших, з точки зору організації, проектів. Всі підготовчі роботи, необхідні інструменти і матеріали, можливі труднощі та підводні камені – Максим одразу здатен дати відповідь на кожне з цих питань. Він обов’язково докладе максимум зусиль, щоби все було виконано як належить.

Оксана Софіянчук Галицький район

Девіз, з яким Оксана іде по життю: «Будь-що можна покращити». Її гострий аналітичний розум постійно шукає способи оптимізації усього навкруги: робочих процесів, керування ними, міського простору та й усього світу загалом. Оксана дуже чітко бачить причини і наслідки всього, у чому бере участь, здатна знайти систему у будь-якому хаосі. Великий досвід роботи в дизайні дає садівниці глибоке розуміння краси, стилю і гармонії.

Володимир Гулей Сихівський район

Володимир – фаховий арборист. Саме до нього всі садівники звертаються, коли треба визначити стан дерева і необхідні роботи щодо його покращення. Володимир безстрашно кидається на порятунок кожного зеленого велетня, самостійно працюючи на висоті – і в прямому, і в переносному сенсі цього слова. Його руки здатні з ювелірною точністю працювати будь-яким інструментом – від делікатного секатора до потужної бензопили.

Володимир Шор Личаківський район

Жива енциклопедія рослинного світу. В його пам’яті зберігається безліч інформації про види рослин, умови їхнього зростання, досвід використання у вуличному озелененні, їх сильні та слабкі сторони. А ще Володимир чудово знається на захисті рослин – підживленні, лікуванні, обробці від шкідників. Справжній янгол-охоронець дерев та кущів, він охоче допомагає іншим садівникам у порятунку складних зелених «пацієнтів».

Любомира Мандрик Залізничний район

Суперсила Любомири – її прискіпливість в усьому, що стосується озеленення. Якщо саджанці – то найкращі, якщо роботи – то лише відповідної якості. Любомира безжальна до тих, хто кривдить дерева. Як громадська інспекторка вона стежить за тим, щоби люди та організації, винні у пошкодженні зелених насаджень, не уникнули відповідальності. До себе вона також завжди висуває не менш суворі вимоги, як і до інших. Все це садівниця дивним чином поєднує з неймовірною людяністю і любов’ю до всього живого.

Анна Коляда Франківський район

Анна – справжня творча особистість. Флорист за фахом, вона дуже тонко відчуває красу рослин. Все, до чого Анна докладає руку, є композиційно бездоганним і дуже стильним. А ще садівницю характеризує її неймовірна працездатність. Анна спокійна та врівноважена, вміє наполегливо працювати на перспективу, її не лякають тимчасові труднощі.

Ірина Бойко Шевченківський район

Ірина – наймолодша садівниця в команді, проте її прагнення та вміння навчатись гідні подиву. Вона ніколи не втрачає нагоди опанувати нові знання та навички. Активна і вмотивована, Ірина прагне змінювати місто на краще. Окрім цього, її сильна сторона – вміння знаходити спільну мову з людьми, починаючи від місцевих громад, і закінчуючи працівниками підрядних організацій.

Юрій Волощак Парк “Горіховий гай”

Пан Юрій – справжній господар парку та прилеглих територій. Людина, що постійно і невпинно працює, покращуючи простір навколо себе. У поєднанні з багатим життєвим досвідом і неосяжним багажем знань з історії, культури та мистецтва, ці якості роблять Юрія незамінним у команді.

Олена Яворська керівниця відділу

Олена – це людина, що дбає про кожного садівника в команді. Допомагаючи координувати роботу своїх підопічних, вона не забуває уважно стежити за тим, щоб працівникам створювали комфортні умови. На себе Олена бере найбільш виснажливу частину роботи відділу – звітність, документацію, ведення реєстрів і таблиць. Керівниця відділу захоплюється садівництвом та краєзнавством, знання та навички Олени у цих галузях часто бувають корисними для садівників.

Львівська міська рада

65768532
Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.