Влада працює

У Львові стартувала безготівкова система оплати проїзду в громадському транспорті. Відео

У Львові на всіх міських маршрутах запрацювала безготівкова оплата проїзду. Відтепер в автобусах, трамваях та тролейбусах діють єдині тарифи, а пасажири мають можливість розрахуватися транспортною карткою ЛеоКарт, банківською картою чи пристроєм з NFC.

Також залишається можливість оплати готівкою у водія, однак, цей спосіб оплати є найдорожчим. Пільговики, за винятком учасників бойових дій, та учні можуть здійснювати безоплатні поїздки на підставі відповідних ЛеоКарт. Студенти можуть їздити у всіх видах транспорту за пів ціни, якщо вони мають студентські ЛеоКарт. Також на всіх маршрутах розпочав працювати контроль.

Директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило зауважив, що в цілому автоматизована система оплати проїзду працює коректно. За день були зафіксовані незначні несправності з обладнанням у 6 транспортних засобах, їх зняли з рейсів та замінили резервними.

«З 5.30 ранку працюємо в усіх депо, комунікуємо з водіями, перевіряємо чи є належне інформування у салонах транспорту, колеги з управління транспорту моніторять ситуацію безпосередньо на маршрутах. Були зафіксовані дрібні несправності техніки, через що ми змушені були зняти з рейсів 6 транспортних засобів, щоб відкоригувати роботу обладнання. Але, загалом, перші дані показують, що система працює коректно, кошти при оплаті готівкою обліковуються. Що стосується коштів, які стягуватимуться при розрахунку банківськими картками – то ці дані будуть завтра. Бо система працює за принципом відкладеної авторизації», – зазначив Олег Забарило.

Керівник ЛКП «Львівавтодор» Микола Власюк відзначив, що в цій ситуації перевізники спрацювали відмінно та оперативно випустили на лінії резервні транспортні засоби, замість тих, що з’їхали з маршрутів.

Важливо: якщо обладнання в транспорті не працює, водій має завершити рейс, висадити пасажирів на кінцевій зупинці та з’їхати з рейсу для ремонту обладнання. А перевізник має випустити на лінію резервний транспорт. У протилежному випадку перевізник ризикує отримати штраф. «Ми це контролюватимемо, бо є система диспетчеризації і ми бачимо, чи працює обладнання. І ми маємо можливість штрафувати перевізників за неякісну роботу. Щомісяця на перевізників накладається близько 100-120 тис. грн штрафів за неякісну роботу», – зауважив Олег Забарило.

Зауважимо, партнером інформаційної кампанії з впровадження та популяризації безготівкової системи оплати у громадському транспорті Львова є міжнародна компанія платіжних технологій Visa. Старший директор Visa з цифрових рішень в регіоні Східної і Південно-Східної Європи, Центральної Азії та Кавказу Олександр Стельмах зауважив, що запуск безготівкової системи оплати, особливо в час війни, є великим досягненням. Та відзначає, що відтепер оплачувати за проїзд зручніше не тільки мешканцям міста, а й туристам. «Я відповідаю не тільки за Україну, а й за 16 інших країн, де ми розвиваємо цифрові сервіси. І партнери з інших країн дивуються, що навіть під час війни в Україні втілюють такі інноваційні рішення. Я особисто цим пишаюся.

Ми приділяємо досить багато уваги функціоналу безконтактної оплати у громадському транспорті, для нас це пріоритет. Кожного року ми робимо дослідження у різних країнах, і дані в 2023 році показали, що 94% пасажирів, які користуються громадським транспортом, хотіли б мати можливість безконтактної оплати.

Безготівкова оплата є дуже важливою і зважаючи на те, що Львів – місто туристичне. Навіть в цей час тут є багато туристів. Для них така оплата – зрозуміла і звична. Їм не треба знімати готівку в банкоматі, міняти валюту, а просто – прикласти картку до валідатора і оплати в транспорті», – розповів Олександр Стельмах.

Як наголосив Олег Забарило, після етапу безготівкової системи оплати, решту функціоналу, який передбачає е-квиток, планують фіналізувати впродовж півроку. «Решту функціоналу будемо доопрацьовувати, щоб впродовж пів року запустити і абонементи, і пересадки, і оплату транспортної роботи всім перевізникам», – зазначив Олег Забарило.

Нагадуємо пасажирам про основні зміни, які від сьогодні запрацювали у громадському транспорті Львова.

Так, пасажири пільгової категорії та школярі мають можливість скористатися безкоштовним проїздом, а студенти 50% знижкою у всьому транспорті – лише за наявності персоналізованої транспортної ЛеоКарт. Посвідчення на пільговий проїзд вже не діють. Виняток зробили тільки для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок участі в бойових діях. Вони можуть здійснювати безоплатні поїздки у транспорті на підставі своїх посвідчень і після 11 грудня.

«Відповідно до норм закону, який стосується впровадження автоматизованої системи оплати проїзду в громадському транспорті, тепер право на пільговий проїзд надається тільки власникам персоналізованих ЛеоКарт. Також пільговик має завалідуватися. Єдиний виняток – це учасники бойових дій, які на підставі відповідних посвідчень зможуть користуватися безоплатно громадським транспортом.

Вже від сьогодні ми можемо розраховуватися з перевізниками по факту здійснених валідацій пільговиків. Це має стимулювати водіїв зупинятися на зупинках і надавати якісні послуги всім пільговикам. Тому що зараз за кожну валідацію пільговика перевізник отримуватиме відповідні кошти з міського бюджету», – пояснив директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Відтак пасажирів-пільговиків, учнів, студентів, які ще не мають своїх ЛеоКарт, закликають якнайшвидше оформляти транспортні картки та користуватися громадським транспортом безоплатно чи зі знижкою. Для цього слід звернутися за номером телефону гарячої лінії: 0 800 303 007. Важливо: пільгові ЛеоКарт можуть оформити і пільговики з інших областей України та користуватися громадським транспортом у Львові безоплатно.

Аби оплатити/завалідувати проїзд, потрібно прикласти транспортну ЛеоКарт, банківську картку або пристрій з підтримкою NFC до зчитувача в нижній частині валідатора. Зелена галочка на екрані валідатора та одинарний звуковий сигнал свідчить про успішну реєстрацію проїзду. Важливо: при оплаті банківською карткою кошти за поїздку списуються не відразу, а впродовж кількох днів. Система АСОП побудована на основі відкладеної авторизації. Пасажири можуть отримувати сповіщення у застосунку про передавторизацію – на рахунку “заморожується” 1 гривня. Таким чином система перевіряє, чи картка активна. Після зняття оплати за проїзд ця 1 гривня повертається на рахунок.

При оплаті готівкою пасажир зобов’язаний отримати у водія разовий паперовий квиток. На квитку є QR-код з інформацією про номер маршруту, день та час купівлі квитка. Квиток обов’язково треба зберігати до кінця поїздки.

Від сьогодні у Львові діють єдині тарифи на проїзд у трамваях, автобусах та тролейбусах. Вартість однієї поїздки в усіх видах транспорту залежить від способу оплати та складає: 13 грн – при оплаті транспортною карткою ЛеоКарт, 15 грн – при оплаті банківською картою чи пристроєм з NFC; 20 грн – при оплаті готівкою у водія; 6,5 грн – для студентів при оплаті студентською транспортною карткою ЛеоКарт.

«Найдешевший проїзд – з ЛеоКарт, тому пасажиру вигідно мати таку картку. На сьогодні вже продано понад 25 тисяч ЛеоКарт «для всіх». На сьогодні придбати їх можна у 76 пунктах – кіосках «Інтерпрес» та в терміналах «EasyPay», – зазначив Олег Забарило.

Крім того, в електротранспорті тимчасово залишаються активними і електронні сервіси, і проїзні картки. З 11 грудня вартість поїздки при оплаті за допомогою смартфона через QR-коди Приват24 та EasyPay складає 15 грн. Проїзні картки, придбані до 11 грудня, будуть дійсними в електротранспорті до закінчення терміну їх дії. З 11 грудня місячні проїзні картки можна придбати вже за новою ціною. Загальна місячна проїзна картка коштує: 420 грн – електронний варіант та 430 грн – звичайний. Вартість місячного студентського абонемента – 210 грн та 215 грн відповідно. Місячна картка для підприємств, установ та організацій Львівської МТГ коштує 500 грн.

Від сьогодні контролери розпочали працювати в усіх видах громадського транспорту. Для перевірки вони використовують портативний міні-термінал. На початку перевірки контролер заблокує бортову систему АСОП (валідатори). Це унеможливить будь-яку оплату чи валідацію проїзду під час контролю. До міні-терміналу контролера пасажир має прикласти той засіб (банківську картку, телефон із системою NFC, ЛеоКарт), що був використаний для безготівкової оплати проїзду. Контролер перевіряє саме факт валідації, а не списання коштів з картки.

Аналогічно, за допомогою такого ж пристрою, здійснюється перевірка реєстрації пільгових ЛеоКарт. Кантролер перевіряє не наявність картки, а саме факт валідації.

Пасажирам, які здійснювали оплату готівкою у водія, для перевірки необхідно надати паперовий квиток – контролер через міні-термінал зчитає всю необхідну інформацію з QR-коду на ньому.

Штраф за неоплачений/незавалідований проїзд складає 300 грн.

Більше інформації про безготівкову систему оплати проїзду у громадському транспорті Львова – тут.

ВАЖЛИВО

Перелік  пільгових категорій людей, які можуть безоплатно оформити пільгову ЛеоКарт та, відповідно, користуватися громадським транспортом Львова на безоплатній основі – тут.

Детальніша інформація про персоналізовані та загальні транспортні картки ЛеоКарт – тут.

Ролик про те, як працюватиме безготівкова система оплати у громадському транспорті, можна переглянути тут.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews