Влада працює

В полі зору – збереження пам’яток архітектури

30 квітня в РДА відбулася нарада, де вели мову про протипожежний захист, стан та охорону пам’яток архітектури Сокальщини.

Голова Сокальської РДА Наталія Карташова наголосила, що питання збереження та реставрації старовинних церков є важливим та пріоритетним напрямом діяльності районної державної адміністрації на 2013 рік.

За повідомленням начальника Сокальського районного сектора головного управління державної служби надзвичайних ситуацій України у Львівській області Олега Тимчака, впродовж 19982012 рр. згоріло 5 культових споруд. В 1998 році виникла пожежа в дерев’яній капличці св. Покрови УГКЦ в с. Свитазів. Матеріальні збитки становили дві тисячі гривень. Причиною лиха стало необережне поводження з вогнем. 21 листопада 2004 року пожежа знищила дерев’яну церкву Успення Пресвятої Богородиці УГКЦ с. Нисмичі, завдано збитків – 50 тисяч гривень. Пожежа виникла через коротке замикання в електромережі. 2006 року в м. Белз під час проведення реставраційних робіт від необережного куріння спалахнув вогонь у церкві святої Параскеви, яка є пам’яткою національного значення XVII століття. На щастя, він не завдав великої шкоди святині. 16 травня 2011 року у с. Залижня, через коротке замикання в електромережі, виникла пожежа в церкві святого Миколая, яка була збудована 1760 року.

Вогонь знищив будівлю. 13 серпня 2011 року влучила блискавка в дерев’яну церкву Покрови Пресвятої Богородиці (1864 р.) в с. Стремінь, і спалахнула пожежа, яка знищила пам’ятку місцевого значення. Олег Тимчак підсумував, що причиною виникнення пожеж, в основному, є порушення правил монтажу та обслуговування електромережі, необережне поводження з вогнем. Він наголосив, що особливу увагу варто звернути на дерев’яні церкви, конструкції яких не обробляються вогнезахисним розчином, встановити протипожежні системи. Адже пожежна небезпека таких споруд є підвищеною.

– На жаль, священнослужителі не виконують рекомендацій, які надають їм працівники Державної інспекції техногенної безпеки після проведених перевірок. Порушення правил пожежної безпеки створює потенційну загрозу виникнення пожежі та загибелі людей. Зокрема, не відповідають вимогам – встановлення електрообладнання, оснащення первинними засобами пожежогасіння, проведення вогнезахисного просочення дерев’яних конструкцій горищ та дахів, наявність автоматичної пожежної сигналізації. Як не прикро, але 60% протипожежних заходів не були виконані. На 73 об’єктах – електрообладнання та електромережу експлуатують з порушенням вимог правил улаштування електроустановок, не проводять плановопопереджувальних ремонтів та оглядів електрообладнання, а також замірів опору ізоляції електромережі. 20 будинків та споруд не відповідають вимогам правил пожежної безпеки, 74 – не забезпечені нормативною кількістю первинних засобів пожежогасіння.

Головний архітектор Сокальського району Мирослава Баралус наголосила, що наш район багатий на пам’ятки архітектурнокультурної спадщини і налічує 24 пам’ятки історії, 10 – монументального мистецтва, 31 – археології, одна з них національного значення. Це територія урочища «Замочок» у Белзі. Щодо пам’яток архітектури, то у районі налічується 18 – національного й 37 – місцевого значення. Ще на 83 пам’ятки, які мають статус нововиявлених, виготовляють документацію. Триває процедура щодо присвоєння їм статусу пам’яток. В 2011 році в районі прийнята програма охорони культурної спадщини, яка розрахована на чотири роки. М. Баралус зазначила, що на даний час проведена паспортизація 10 пам’яток за кошти районного та шести – обласного бюджетів. Також підготовлені охоронні договори, частина з яких підписана і зареєстрована в обласному управлінні охорони культурної спадщини ОДА. Храму святих безсрібників Косми та Дем’яна у селі Цеблів присвоєно статус пам’ятки архітектури національного значення. На часі оформлення правоустановчих документів на будівлі церков та документів, що регламентують користування земельними ділянками. Є повне сприяння з боку місцевих рад, райдержадміністрації та усіх служб, що виготовляють чи реєструють такі документи.

На нараді торкнулися й іншої наболілої теми – ремонту та реконструкції місцевих храмів. На жаль, церковні громади роблять все на свій розсуд. Для того, щоб надати спорудам ошатнішого вигляду, громади оббивають дерев’яні церкви вагонкою, бляхою, чим завдають непоправної шкоди, що з часом призводить до цілковитої руйнації храму. «Основне у збереженні та утриманні святині – це збереження автентичності – форми, фактури і кольору», – зазначила Мирослава Баралус.

І вже вкотре на нараді наголошували, що реставрацію чи будьякі будівельні роботи у храмах мають проводити фахівці, бо навіть незначне втручання у будівлю може бути згубним для неї. Проте у цьому питанні ще нема розуміння ні громад, ні священиків.
Священик Української автокефальної церкви Володимир Жарський висловив свою точку зору та зауважив, що існують певні церковні канони. І їх потрібно дотримуватися і вчити інших. Зокрема, ікони мають бути розміщені у відповідному порядку…

Керівник апарату РДА Марія Христинич розповіла, що Сокальщина є одним з кращих районів Львівщини щодо збереження та охорони історикокультурної спадщини. Райдержадміністрація неодноразово зверталася до настоятелів церков з проханням належно організувати протипожежний захист культових споруд, проводили відповідні семінари та навчання. Такі зустрічі – корисні, оскільки на них повідомлено священиків – настоятелів старовинних, дерев'яних храмів та храмів, які є пам'ятками історії і культури, що необхідно знати при здійсненні заходів щодо збереження і реставрації цих об'єктів.

Опісля Марія Христинич ознайомила присутніх із запланованими в цьому році заходами, які допоможуть зберегти культурні пам’ятки на Сокальщині та подовжити їхнє життя, звернула увагу на ті, що потребують негайного виконання робіт щодо збереження. Зокрема, церкви св. Миколая у с. Княже та св. Архистратига Михаїла в с. Перв’ятичі, монастир Бернардинів у смт. Жвирка, палац Урбанських у Тартакові.

Доповнила її головний архітектор району М. Баралус, яка коротко поінформувала, що зроблено і що планується у Белзі та Угнові, які є в переліку малих історичних міст України. Свою думку щодо охорони історикокультурних пам’яток висловила заступник голови РДА Лариса Фарин, яка акцентувала увагу на проведенні паспортизації та укладенні охоронних договорів.

Підсумувала нараду голова РДА Наталія Карташова, яка наголосила, що збереження пам’яток культурної спадщини – це один з тих аспектів, який дасть новий поштовх для розвитку туризму на наших теренах. Явища природної стихії – вода та вогонь – можуть завдавати їм шкоди. Але природа виступає руйнівним фактором не сама по собі, а через людське незнання, недбалість, недалекоглядність. Адже саме господарське ставлення до пам’ятки може запобігти її руйнуванню і дасть змогу без величезних фінансових затрат зберегти на довгі десятиліття ту спадщину, яку так бережно передавали з покоління в покоління наші пращури.

Учасники наради вирішили провести ще одну зустріч, на яку запросити священнослужителів та голів церковних комітетів, обговорити проблеми протипожежного захисту, охорони культових споруд району та інші наболілі питання.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews