Влада працює

В Сокалі поступово відключають централізоване опалення

Літо плавно перейшло в осінь. І хоч сонце проглядає крізь хмари, і температура ще досить висока, та вже найвищий час подбати про тепло в оселях. Хто завчасно це зробив, той, звісно, не переймається зимовими холодами. Та от мешканці четвертої частини квартир у багатоповерхівках Сокаля потерпають: як будуть зимувати? Переважно це найвразливіша категорія населення – пенсіонери, інваліди, одинокі люди…

В редакцію надійшов лист від пенсіонерів, інвалідів 13 груп, які живуть в будинках №№43,44, 48, 55 по вул. Героїв УПА. Вони з тривогою пишуть, що не мають змоги встановити в своїх квартирах автономне опалення, бо з невеликих пенсій не зможуть виплачувати кредити. І пропонують вирішення питання – перевести котельні на вугілля. Ми попросили прокоментувати цього листа заступника голови Сокальської міської ради Олега Олійника. Ось що він сказав:

– Ситуація з опаленням така: у багатоповерхівках, скажімо, на 6070 квартир 510 залишаються без автономного опалення. Зрозуміло, подати в них тепло проблематично, бо це складно технічно. Знову ж таки навантаження по лічильнику лягає на ці декілька квартир. Пенсіонери, інваліди – захищені пільгами і їм вигідно мати централізоване опалення, але комунальному підприємству дорого, скажімо, подавати по тепломережах з втратами тепло на вул. Петлюри: нормальної температури в квартирах все одно не буде, а лічильник то рахує, підприємство зазнає збитків, ростуть борги. В зв’язку із ситуацією в країні, сьогодні ніхто не знає, як починатиметься опалювальний сезон, скільки газу буде і по якій ціні. Враховуючи схему оптимізації опалення в Сокалі, що цей процес незворотній, що більшість сокальців відключили свої квартири від центральної мережі, все йде до того, що місто буде відключене від центрального опалення. Залишиться лише бюджетна сфера, бо наразі неможливо всюди побудувати котельні. Маючи великий борг – понад 6 млн. грн., – як КП «Сокальтеплокомуненерго» може подавати в окремі квартири якісне тепло? Насильно ми нікого не відключаємо, запрошуємо на наради мешканців будинків, цікавимось їх думкою, просимо з розумінням поставитися до того, що тепло дорожчатиме, і в зв’язку з тим, що Росія не постачає нам газу, взагалі не знаємо як будемо зимувати. Зрозуміло, що пенсії малі, опалювальне обладнання дороге, тож там, де є технічна можливість, пропонуємо ставити дешевше, електричне.

Щодо пропозиції, висловленої у листі, то це технічно неможливо, бо котли не пристосовані для роботи на вугіллі. Знову ж таки, для нього потрібні склади. І третє – шкідливі викиди в атмосферу, зола всюди осідатиме, бо немає вловлюючого її обладнання. До того ж наше вугілля не є відповідної якості. Коштів на переобладнання котлів також немає. Звичайно, ми розглядаємо можливість переходу на альтернативне опалення, скажімо, дрова, вже зустрічалися з представниками трьох підприємств. Стоїть питання про модернізацію котелень за інвестиційні кошти. Але це ще потребує праці і часу.

* * *

29 серпня у Сокальській міській раді відбулось засідання комісії по відключенню центрального опалення, гарячого водопостачання. Голова комісії Олег Олійник зачитав заяви окремих мешканців будинків №№ 2, 8, 20 а, 21, 24, 27, 42 по вул. Героїв УПА, буд. 42 по вул. Тартаківській та інші. Члени комісії дали дозвіл на відключення 16 квартир. А всього на розгляд комісії в цьому році надійшло 278 заяв, дали 268 дозволів на відключення і 10 – відмовили. Стовідсотково буде відключено п’ять будинків – №№ 125 і 171 по вул. Шептицького, №№ 5 і 6 по вул. Петлюри, №6 по вул. Стуса. КП «Сокальтеплокомуненерго» пропонує відключити 36 будинків, серед них 14 – по вул. Героїв УПА, а також по вулицях Петлюри, Курбаса, Шептицького (8 будинків), Мишуги, Тартаківській, Григоренка, Стуса (3), Чайковського. Члени комісії мали запитання до керівників Червоноградського управління експлуатації газового господарства, але ніхто з них на засідання не прибув.

Отож, як невідворотня зима, так неминуче і відключення від центрального опалення. Тож кожен з нас має вирішити, чим опалюватиме свою оселю. Розумію, що пенсіонеру нелегко придбати навіть найдешевший електричний обігрівач, але з кожної ситуації, якщо добре поміркувати, можна знайти вихід. Бо сподіватися комунізму чи доброго дядечка нема чого.

Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews