Влада працює

В Україні стартує експериментальний проєкт субсидій на оренду житла для ВПО

Новий проєкт субсидій для ВПО: умови та можливості

29 січня 2025 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року № 1225, яка запроваджує експериментальний проєкт щодо надання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та компенсації податків для орендодавців.

Умови отримання субсидії для ВПО

Учасниками цього проєкту є внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів та які:

  • перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (перелік територій), і не мають власного житлового приміщення загальною площею понад 13,65 кв. метра на кожну особу зі складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
  • втратили житло (його знищено або пошкоджено до ступеня, непридатного для проживання).

Субсидія на найм житла призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання.

Компенсація для орендодавців

Орендодавці, які надають житло в оренду ВПО, можуть отримати компенсацію податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, якщо вони не одержують компенсацію за програмою “Прихисток”.

Для призначення субсидії наймач разом із власником житла мають подати до Пенсійного фонду України заяву та підписаний договір найму.

Під час визначення права наймача на призначення субсидії на оренду житла враховуються:

  • наявність протягом трьох місяців перед зверненням транспортних засобів (з року випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда та причепа);
  • придбання протягом трьох місяців перед зверненням майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 100 тис. грн;
  • купівля протягом трьох місяців перед зверненням безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
  • наявність (на 1 число місяця, з якого призначається субсидія, або на 1 число кожного місяця, в якому така субсидія отримується) коштів на депозитних рахунках у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн, заборгованість з аліментів тощо.

Важливо! Між наймачем та наймодавцем не повинно бути родинних зав’язків. Адреса місця проживання / перебування ВПО (наймача) після укладання договору найму має відповідати адресі найманого житла.

Розмір субсидії на оренду житла розраховується індивідуально для кожного домогосподарства та залежить від рівня доходів, кількості членів сімʼї, вартості оренди житла з урахуванням коригувального коефіцієнта для регіону, де розташоване орендоване житло.

Важливо! Домогосподарство може одночасно отримувати і субсидію на оренду, і субсидію на житлово-комунальні послуги.

Як подати заяву на субсидію на найм житла? Особисто – у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України або в центрі надання адміністративних послуг. Онлайн – через портал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) з використанням електронного підпису, який має бути і в наймача, і в наймодавця.

Необхідні документи:

  • договір найму (Додаток 1 до зазначеного Порядку);
  • заява (Додаток 2 до зазначеного Порядку);
  • копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (представника за довіреністю) (у разі потреби);
  • копії інших документів: рішення суду, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо (у разі потреби).

На який період призначається субсидія? Субсидія на найм житла призначається на шість місяців, з подальшим автоматичним продовженням. Строк дії експерименту – 2 роки (з 29.01.2025).

Голос Сокальщини на GoogleNews