Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Як авітаміноз впливає на психіку? Пояснюють лікарі

Ми знаємо, що для нормального функціонування організму необхідні поживні речовини. Так наскільки ж сильно вони впливають на наш розум?

Сьогодні важко пропустити рекламу вітамінів. Модні бренди і продавці розкішно виглядають баночок з біодобавками обіцяють, що їхні продукти допоможуть заповнити недолік найважливіших елементів. А не заповните — тут вже нарікайте на себе, готуйтеся до проблем зі здоров ям і психікою…

Чи це так? Наскільки сильно мікроелементи впливають на наш розум?

Дуже сильно. Оптимальне психічне здоров’я вимагає достатню кількість вітамінів, мінералів, амінокислот і жирних кислот — це будівельні блоки для клітин мозку і нейротрансмітерів. Простіше кажучи, якщо харчування недостатньо різноманітно, а корисні речовини погано засвоюються, психічне здоров’я страждає.

При повноцінному харчуванні причин для занепокоєння бути не повинно. В інших випадках лікар може призначити вам курс вітамінів, якщо організм не засвоює корисні речовини належний чином, або якщо ви за станом здоров’я не можете вживати деякі продукти. І, швидше за все, в аптеці ви знайдете прості і відносно недорогі препарати замість руйнівних супер-банок з реклами інста-блогерів.

Турбота про розумі і тіло

Оскільки всі ми унікальні, одна людина може переносити нестачу певного мікроелементу (наприклад, вітаміну D) легше, ніж інша. Це відноситься до більшості вітамінів і мінералів.

Дефіцит поживних речовин може по‑різному впливати на ваше на психічне здоров’я, в діапазоні від невеликих незручностей до страшних симптомів. Дослідження показали, що брак важливих елементів у раціоні може сприяти виникненню тривоги і депресії, а також посилювати симптоми у людей з деякими психічними захворюваннями, такими як обсесивно-компульсивний або біполярний розлад. І навіть якщо ви здорові, неповноцінне харчування може погіршити ваш настрій і емоційний фон.

Вченим ще багато що належить з’єднання з’ясувати, простір для досліджень величезна. Але ось що вчені вже дізналися про зв’язок між харчуванням і настроєм:

Вітамін D

Цей жиророзчинний вітамін впливає на експресію більше 1000 генів, що регулюють настрій і сон, а також впливає на захист і синтез нейронів (клітин нашого мозку і нервової системи). У всьому нашому тілі, включаючи головний мозок, є рецептори вітаміну D, стан яких впливає на сприйняття, мотивації, пам’ять і навіть задоволення.

Симптоми дефіциту вітаміну D:

Вітамін В12

Цей вітамін, як і попередній, допомагає у формуванні цінних нейронів (нервові клітини відновлюються!). Він грає важливу роль в регуляції хімічних речовин, які підвищують настрій (таких як серотонін і дофамін) або керуючих стресом (таких як норадреналін).

Симптоми дефіциту вітаміну B12:

Вітамін В6

Концентрація вітаміну B6 приблизно в 100 разів вище в головному мозку, ніж у всьому тілі, і складно переоцінити його важливість для роботи ваших сірих клітинок. Цей вітамін безпосередньо впливає на вироблення корисних для мозку хімічних речовин, у тому числі серотоніну, дофаміну та гамма-аміномасляної кислоти.

В6 (як і B12) допомагає організму контролювати рівень амінокислоти гомоцистеїну, що допомагає регулювати настрій. Люди із захворюваннями нирок або порушення всмоктування страждають від дефіциту B6 значно частіше інших.

Магній

У психічному здоров’ю ї магній допомагає пом’якшувати реакцію на стрес і вважається одним з природних стабілізаторів настрою. Дефіцит магнію зустрічається рідко, але виключення все-таки є.

Симптоми низького рівня магнію:

Цинк

Цинк — головний помічник вітаміну B6, і більшість людей отримують достатню кількість просто з їжі. Дефіцит може виникнути у вагітних або годуючих жінок, вегетаріанців та людей з шлунково-кишковими захворюваннями.

Симптоми дефіциту цинку:

Залізо

Крім регулювання транспорту кисню по всьому тілу і мозку, залізо допомагає створювати і балансувати речовини-регулятори настрою, такі як серотонін і дофамін. У групі ризику знаходяться жінки (з-за менструацій), літні люди і вегани.

Симптоми дефіциту заліза:

Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 містять у собі жирні кислоти DHA і EPA, які відіграють важливу роль у функціонуванні мозку. Вони запобігають запалення, підтримують здоров’я нервових клітин і покращують зв’язок між нейронами.

Симптоми дефіциту Омега-3:

Як зрозуміти, чи є у вас дефіцит, і що з цим робити?

Самолікування — справа ризикована, безглузде і нерідко дуже дорога. Краще обговорити з лікарем те, що вас турбує і розповісти про ваш раціон. По рекомендації терапевта ви можете здати аналізи на дефіцит певних мікроелементів і за підсумками дослідження узгодити подальші дії з фахівцем. Можливо, вам пропишуть курс препаратів або порекомендують змінити режим харчування.

Безконтрольне вживання вітамінів, замовлених у інтернеті, може призвести до нових проблем, а не вилікувати існуючі. Ніякий, навіть самий популярний «вітамінний» блогер не несе відповідальності за ваше здоров’я, тому будьте розумні.

А ви приймали вітаміни, які самі собі призначили?

Нікіфорова Анастасія

 

Exit mobile version