Здоров'я

На Львівщині стартував Всесвітній тиждень імунізації

Медики закликають не нехтувати вакцинацією, як для дітей, так і дорослих.

В області сьогодні розпочався тиждень імунізації.

«Упродовж цього тижня ми хочемо нагадати про важливість імунізації та необхідність  дотримання національного календаря щеплень. Кожен з нас розуміє, що зараз живемо у воєнний час і основний пріоритет системи охорони здоров’я орієнтований безпосередньо на надання допомоги тим людям, які страждають від агресора та нашим захисникам, тому вакцинуватись вкрай важливо. Вакцина  – єдиний метод, який дозволяє нам захистити себе і своїх рідних. Нагадаю, що за допомогою вакцин можна попередити захворювання на різноманітні недуги, які можуть призвести до найважчих ускладнень та летальних випадків»,- зазначив директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Орест Чемерис.

Гасло цього тижня – «Вакцини рятують». Медики Львівщини наголошують, всі вакцини є у достатній кількості.

«Держава безкоштовно захищає від 10 інфекційних хвороб. Це: туберкульоз, кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, вірусний гепатит B, кір, краснуха, епідемічний паротит. І також COVID-19. Безоплатно вакцинуватись можна у державних закладах охорони здоров’я, а також приватних, які підписали угоду з НСЗУ і відповідно декларують населення», – пояснила генеральна директорка ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Наталія Іванченко.

Щоб вакцинуватись людина може звернутись до сімейного лікаря. Проте відсутність декларації не є причиною відмови від вакцинації.

«Якщо людина є ВПО, або ще не обрала свого сімейного лікаря їй не відмовлять у проведенні профілактичних щеплень безоплатно. На сьогодні ВПО можуть вакцинуватись і завдяки мобільним бригадам, які постійно їздять по території Львівської області і проводять щеплення. Також переселенців запрошують у стаціонарні пункти щеплень щоб вони отримали послуги з вакцинації», – додала Наталія Іванченко.

Вона наголосила, що у Львівській області зросли випадки кашлюку.

«Якщо минулого року за увесь рік був зареєстрований лише один випадок в області, то тільки за березень цього року вже є 4 випадки серед діток. Не дарма існує календар профілактичних щеплень і лікарі запрошують на вакцинацію в певні проміжки часу – це найбільш правильно для створення ефективної імунної відповіді після введення вакцини».

Якщо з якихось причин людина не зробила профілактичні щеплення згідно з календарем, то їй необхідно якомога швидше надолужити всі дози, яких бракує з дотриманням інтервалів, а далі вакцинуватися згідно з календарем.

«Проти кору, краснухи і епідемічного паротиту за 3 місяці 2023 року в області вакциновані 24% дітей віком 1 рік, від дифтерії, правця і кашлюку – 22 %, аналогічно проти поліомієліту. Хоча насторожує те, що діти віком 16 років вакциновані лише 11%. Якщо говоримо про дорослих, які повинні один раз на 10 років отримати свою додаткову дозу проти дифтерії і правця, для того, щоб організм завжди був готовий зустрітись зі збудником – лише 9% мешканців Львівщини вакцинувались і отримали свою дозу», – додала Наталія Іванченко.

В межах Всесвітнього тижня імунізації в області проводитимуть низку заходів. Це і автобус з вакцинальною бригадою, який курсуватиме по Львову, освітні заходи для батьків з дітьми тощо. Все для того, щоб зробити вакцинацію ще більш доступною, та розвінчувати міфи щодо її проведення.

Як пояснюють медики протипоказом вакцинації є важка алергічна реакція на попереднє ведення дози вакцини. Також закликають не забувати за літніх людей, людей з хронічними захворюваннями, як є більш вразливими до збудників хворіб.

«Сьогодні в Україні є спалах кору. Важливо, щоб всі дітки, які не отримали з різних причин вакцину проти нього, були провакциновані», – додають медики.

Нагадують не забувати і про вакцинацію від ковіду.  Першу бустерну дозу рекомендують робити не раніше ніж 5 місяців після основного вакцинального комплексу, другу бустерну – не раніше ніж через 4 місяці після першої. Сьогодні на Львівщині лише приблизно 8% людей отримали першу бустерну дозу, і дещо менше 1% другу.

Разом із Всесвітнім тижнем імунізації на Львівщині триває тиждень первинних імунодефіцитів.

За словами медиків таке захворювання потребує контролю медиків та часто додаткової вакцинації.

До слова, в межах тижня ранньої діагностики у Львівському обласному діагностичному центрі проводять скринінгові дослідження з виявлення рівня імуноглобулінів, як першого маркера, який може свідчити про імунодефіцити.

Голос Сокальщини на GoogleNews