Здоров'я

У Львові хірурги відновили щелепу захиснику

Вперше щелепно-лицеві хірурги центру НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) самостійно – без допомоги іноземних колег – виконали складну мікрохірургічну операцію з реконструкції нижньої щелепи військовослужбовцю.

Захисник, який пішов на фронт щойно став повнолітнім, майже два роки чекав на цю операцію.

25-річний Андрій Грушко з селища Чкалове, що на Херсонщині. За професією – тракторист, але жодного дня не працював за цим фахом. Щойно йому виповнилося 18 років, Андрій вирішив доєднатися до війська. На початку повномасштабного вторгнення служив на Донеччині. Там 12 березня 2022 року уламок російського снаряду розтрощив молодому воїнові щелепу та мало не позбавив життя.

«Це був звичайний день на фронті. Ми тримали позиції та стежили за противником. В той час, коли прилетіло, я дивився в бінокль. Вибухова хвиля мене оглушила. Говорити я не міг, не міг зорієнтуватися в просторі, навіть не зрозумів, що сталося», – ділиться обставинами свого поранення Андрій.

Уламок боєприпасу розірвав Андрію пів обличчя. Побратими змогли зупинити масивну кровотечу та евакуювати важкопораненого воїна. Далі – майже два роки лікування у різних медичних закладах України, останнім з яких став Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ. Сюди Андрій поступив на операцію з реконструкції нижньої щелепи. Через відсутність частини кістки і зубів, молодий чоловік увесь цей час не міг нормально харчуватися: жувати та їсти тверду їжу. Аби це виправити, наші хірурги вставили у щелепу захисника титановий імплант. Утім, на жаль, він не прижився.

Залишився ще один спосіб допомогти пацієнтові – замістити відсутній фрагмент його власною кісткою. Це одна із найважчих операцій у щелепно-лицевій хірургії. Адже, аби кістка прижилася треба ювелірно з’єднати купу маленьких судин – завтовшки всього з людську волосину. Львівські спеціалісти спільно з американськими колегами місії FACE to FACE вже не раз успішно виконували такі мікрохірургічні втручання. Так, наприкінці минулої осені разом вони прооперували більше 10 військових з подібними травмами. Набутий досвід дозволив львівським щелепно-лицевим хірургам самостійно – без допомоги іноземних спеціалістів – взятися за проведення такої складної реконструктивної операції. Першим пацієнтом став Андрій.

Команда лікарів на чолі з керівником Центру голови та шиї Олегом Ковтуняком забрала частину гомілкової кістки разом із м’язами та судинами і пересадила її в щелепу захисника. Медикам вдалося успішно зшити всі судини. Після чого хірурги закрили рану клаптем власної шкіри пацієнта. Ця складна мікрохірургічна операція тривала 14 годин. Кістка прижилася і вже через два тижні після відновлення обличчя Андрій зміг поїхати до дружини та маленького сина.

«Життя – дуже дорога річ, особливо це розумієш, коли ти на межі життя та смерті. Саме тому я не хочу забирати шрами і шліфувати рубець, аби не забувати про цінність кожного моменту», – каже захисник.

Голос Сокальщини на GoogleNews